Strona główna Aktualności Z miasta Strój na komunię z konkretnej firmy. Inaczej będą konsekwencje…

Strój na komunię z konkretnej firmy. Inaczej będą konsekwencje…

46

Rodzice dzieci, które w przyszłym roku pójdą do pierwszej komunii w parafii Najświętszej Marii Panny Różańcowej otrzymali wytyczne, gdzie mają kupić stroje dla swoich pociech na ten szczególny dzień – w firmie Impressja w powiecie mazowieckim. W przeciwnym razie poniosą konsekwencje. Nie rodzice. Najmłodsi.

Dlaczego sukienka i komża są tak ważne? Bo, jak widnieje w skierowanym do rodziców komunikacie, są one „podkreśleniem wyjątkowości dnia pierwszej komunii świętej, tradycją parafii, dopuszczeniem do wykonywania czynności liturgicznych podczas uroczystości oraz zaznaczeniem, że dla Pana Boga wszystkie dzieci są ważne”.

Skoro tak, czy ma znaczenie długość i krój sukienki, w jakiej dziewczynka przyjmie sakrament albo materiał, z którego uszyta jest komża dla chłopca? Wydaje się, że katechetom z parafii NMP nie jest to obojętne. Dzieci, które przygotowują do komunii, chcieliby widzieć w strojach uszytych przez firmę „Impressja” z Załazów. Właśnie w niej rodzice mają kupić dla swoich pociech sukienki i komże. A jeśli nie?

„Dzieci bez strojów komunijnych będą pominięte przy rozdzielaniu funkcji liturgicznych oraz zajmą ostatnie miejsca w ławkach przygotowanych dla dzieci pierwszokomunijnych!!!” – to zdanie w skierowanej do rodziców informacji zostało podkreślone i wyeksponowane grubą czcionką.

zdjęcie ze strony Spotted Pabianice

Firma „Impressja”, którą wskazali katecheci ma też sklepy firmowe – w Radomiu i Łodzi, a ponadto prowadzi sprzedaż wysyłkową i bezpośrednią, skierowaną do grup komunijnych. Sprzedaż bezpośrednia w praktyce oznacza, że pracownicy „Impressji” przyjeżdżają w umówione miejsce, ubierają dzieci w stroje, aby rodzice mogli zobaczyć, jak pociechy się w nich prezentują, a następnie mierzą dzieci.

W przypadku dziewczynek przystępujących do komunii w parafii NMP wybrać można spośród trzech sukienek, których ceny, jeśli kupi się je przed 18 stycznia 2018 roku, wynoszą 119 zł, 161 zł i 169 zł. Dotyczy to jednak sprzedaży wysyłkowej. Z przymiarką to 139 zł, 180 zł i 189 zł. Komże dla chłopców są do wyboru też trzy – dwie w cenie 78 zł i jedna za 80 zł. Gdy jest przymiarka, jest drożej – 88 zł i 100 zł. Firma oferuje ponadto halki usztywniane tiulem po 25 zł, halki na kole po 35 zł i szereg innych dodatków (bolerka, pelerynki, torebki, rękawiczki, wianki).

Mierzenie będzie. Parafia zaplanowała je 25 listopada. Wyznaczyła konkretne godziny, na które mają przyjść uczniowie danych szkół (w parafii tej przystępują do komunii z aż sześciu szkół – nr 1, 3, 5, 9, 13 oraz Szkoły Podstawowej w Bychlewie). I nakazała rodzicom przyniesienie od jednego zmierzonego dziecka po 50 zł zadatku.

Sprawą komunijnych strojów jest niemile zdziwiony Józef Kapias, proboszcz parafii NMP, który, jak podkreśla, nie ma z tym tematem nic wspólnego. Sam przygotowywał dzieci do komunii przez ćwierć wieku, podkreślając, że ma ona wymiar religijny i duchowy, a stroje powinny być skromne. Informacja o konsekwencjach, jakie grożą dzieciom, gdyby ich rodzice nie dostosowali się do stawianych im wymogów, stanowiła dla proboszcza jeszcze większe zaskoczenie.

– Stało się niedobrze, tak być nie powinno. Katecheci napisali głupotę – mówi. – Jeśli rodzice chcą założyć dziecku strój np. po starszym rodzeństwie, mają do tego prawo. Będę rozmawiał o tej sprawie i z katechetami, i z księdzem odpowiedzialnym za całość przygotowań do pierwszej komunii świętej.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
46 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

największym błędem kościoła w Polsce było do nauki religii skierowanie świeckich katechetów ,jak kościół chce uczyć religii to powinien sam to robić a nie przez ludzi którzy taktują naukę religii jak ciepłą posadkę na garnuszku podatników

Głupoty piszesz. Świecki po teologii ma takie samo pojęcie o religii jak ksiądz. Plusem świeckiego jest rodzina. I jak o niej mówi, o wychowaniu dzieci, to przynajmniej wie o czym.

Zupełnie sie z tym nie zgodzę.
To właśnie osoby świeckie mają trochę dystansu do tego i znają życie.
Wiedza jak to jest mieć i wychowywać dzieci, jak budować i utrzymać szczęśliwa rodzinę.
Z jakim problemami i trudnościami rodzina się spotyka czego nie mogą już doświadczyć osoby duchowne.

Popieram.

W kościele Św Maksymiliana jest dokładnie to samo!

Skandal!

Jak bardzo chorym człowiekiem musi być ktoś kto napisał to zdanie o dzieciach w ostatnich ławkach? Ten chory człowiek – autor zdania – POwinien zostać publicznie wyśmiany na oczach wszystkich dzieci WASZEJ parafii. Pomodlę się dzisiaj za tego bardzo chorego autora i za to żebym nie wyszedł z siebie czytając takie „słowa”.

Oho widzę że hajs został posypany

Przecież nie od dzisiaj wiadomo że takie praktyki kupowania stroju od wskazanej przez Kościół firmy to norma, przykre tylko te „kary ” dla dzieci…a może by tak autora tego tekstu ubrać w taka sukieneczkę ?

Na głupotę nie ma rady,czarni powinni z naiwnych doić ile się da !!

A ty z której parafii czarny jesteś?

Redakcjo, ładnie to tak kraść cudze zdjęcie? Z tego co pamiętam, wysłałam je jedynie Adminowi Spotted: Pabianice. Mam oryginał, mogę udowodnić. Zmiana balansu bieli czy kontrastu nie daje Wam praw autorskich. Obrazek jest przycięty w tym samym miejscu, tekst tak samo pofalowany. Przykro patrzeć na Wasz brak profesjonalizmu… Miło, że interesujecie się tematem, ale może chociaż dajcie znać, skąd to macie?

Otrzymaliśmy to zdjęcie w wiadomości. Oczywiście możemy podpisać autora zdjęcia, jeśli to faktycznie Pani.

Ach tak, widocznie ktoś inny skopiował je ze Spotted: … i przesłał Wam. No cóż, nie będę się „kopać z koniem”, nie warto 🙂

Zdjęcie ze strony Spotted: Pabianice.

jesteś głupsza od proboszcza…

Za to Ty z pewnością otrzymasz Nobla, o ile już go nie masz sądząc po wybitnym poziomie kultury wypowiedzi. Pozdrawiam serdecznie!

udostępniając zdjęcie na fb już nie należy do ciebie. wyraziłeś/łaś swoją zgodę zakładając profil. Dodatkowo jeżeli zastrzegasz sobie do niego prawo to podpisz i umieść na portalu gdzie nie ma takich zasad. Spot.. to nie strona tylko profil który również jak zdjęcie należy do FB.

Gówno prawda 🙂

Po pierwsze : bardzo brzydko. Ograniczony słownik.
Po drugie : ” buc ” ma rację !

Jestem mamą dziecka pierwszokomunijnego z tej Parafii i aż przykro czytać ten artykuł. Autorka tekstu jest pewnie dodatkowo dumna, bo „afera” przez nią opisana już jest cytowana przez ogólnopolski portal. Przykre to jest, bo księża z NMP są świetnymi ludźmi. Pewnie jakimś rodzicom nie spodobało się to, że nie mogą kupić swojej córce sukni „ślubnej” za 1000 zł, tylko musi założyć prostą, skromną a przecież impreza komunijna będzie na 100 osób.

Szanowna Pani, to nie jest „opisana afera” tylko kartka otrzymana w parafii, zakładam, że Pani również ją dostała. A przykry moim zdaniem jest punkt „d” z tej kartki, a zwłaszcza jego wytłuszczone, podkreślone i opatrzone wykrzyknikami wyjaśnienie. Pozdrawiam.

Oczywiście szanuję Pani prawo do odebrania w sposob negatywny tego wytluszczonego zdania. Ale czy nie lepiej takie emocje przedłożyć bezpośrednio autorowi tekstu a nie od razu mediom? No ale to wymagałoby chyba większej odwagi…

A… i jeszcze jedna rzecz. Czy w tym nieszczęsnym zdaniu (bo przyznaję, że jest nieszczęsne), przypomnę: „Dzieci bez strojów komunijnych będą pominięte przy rozdzielaniu funkcji liturgicznych oraz zajmą ostatnie miejsca w ławkach przygotowanych dla dzieci pierwszokomunijnych”, czy w tym zdaniu jest wspomniane choć raz, o strojach komunijnych z firmy Impresja? Nie -tu pisze o strojach w ogóle, czyli o dzieciach bez ŻADNEGO stroju komunijnego. Przynajmniej ja to tak rozumiem, ale może mam tendencje do patrzenia na świat na przez różowe okulary.

@Mama moze mi sie otwiera inny obrazek, ja widze podkreslone i wytluszczone fragmenty
1. adres strony
2. informacja o zadatku
3. konsekwencje braku odpowiedniego stroju
Jednoznaczne sugeruje ze nalezy nabyc stroj w konkretnej firmie.

To może podaj definicję stroju komunijnego, aby był zgodny z tym z impresji.

Osobiście nie zgodzę się z Pani opinią. Sama nie mam dzieci i nie interesuje mnie za bardzo temat pierwszych komunii świętych, ale co komu do tego że ktoś chce kupić córce/synowi droższe ubranie z tej okazji? Przecież jeśli kogoś stać to nawet niech 5000 zł zapłaci o ile to ubranie będzie wyglądać z klasą i pasować do sytuacji. Dlaczego ktoś ma mi dyktować z jakiej firmy powinnam kupić strój? Inne firmy również mają ciekawe oferty w niedrogich cenach (wiem, bo specjalnie to sprawdzałam). Podejrzewam, że nakaz kupna z ww. firmy wziął się stąd, że ktoś po prostu zrobił sobie z… Czytaj więcej »

Piszę pani o strojach za 1000 zł, a co z mało majetnymi rodzinami, które by chciały ubrać dziecko w strój po siostrze lub bracie. Za karę takie dziecko ma zostać posadzone w ostatniej ławce? Ma czuć się gorsze bo jest biedniejszych? Kosciul ma doświadczenie że stygmatyzowaniem i wykluczaniem, w tym akurat jest dobre. Pani obrona katechetów z NMP mnie zdumiewa. Wiadomo czym się kierują w wyborze strojów liturgicznych i jakie w tym wszystkim mają właśnie dzieci w tym i pani dziecko. Nie żadko się zdarza że parafianie bronią ślepo księży pedofilów, więc i w tej sytuacji nie ma co się,… Czytaj więcej »

Dostałbyś łapkę w górę, gdyby nie błędy ort.

Polecam czytać ze zrozumieniem. Zresztą polecam to nie tylko Pani a w ogóle ludziom. Primo -stroje polecone przez rzeczoną firmę kosztują od 70 do stu kilkudziesięciu zl (nie 1000 zl). Secundo -księża nigdy nie mówili, ze nie można skorzystać ze stroju po innym dziecku. Poza tym operuje Pani jakimiś prawdami objawionymi w stylu „wiadomo czym się kierują katecheci w wyborze strojów” -no właśnie czym? Proszę powiedzieć, bo ja nie wiem. Ludzie! Rzucając mięsem w Kościół i wszystkich księży wrzucając do jednego wora pomyślcie, ze świat nie jest czarno-biały i wszędzie są ludzie dobrzy i źli.

Wstrząsające, że w umysłach katechetów zrodził się pomysł piętnowania dzieci. Jest jednak wyjście z tej sytuacji. Wystarczy nie posyłać dzieci na katechezy i do komunii. Bóg – szczerze polecam, religia – szczerze odradzam!

Jesteś pewien, że katechetów? Akurat… Oni mają duuuuużo do gadania. Proboszcz zapewne się wybieliela… Piłat mi przychodzi na myśl…

nie dość że kościół jest dofinansowany z Państwa, ludzie dają datki, nie płacą podatków, nie rozliczają się. W bankach księża mają grubą kasę. To jeszcze takie wały. Wstyd. Jak dla mnie ta instytucja czy jak to się nazywa powinna być prześwietlona i ogarnięta. tam uciekaja grube miliardy. Ambergold i skoki to przy tym niedzielna szkółka.

Nie chodzę do kościoła, nie wpłacam na kościół, ale uważam, że to bardzo dobry pomysł. Przeprowadziłam się z Pabianic do Warszawy i wierzcie lub nie, ale tutaj jest to normalne. Dzieci mają takie same stroje. W komunii nie chodzi o to, żeby dzieci czuły się gorsze lub lepsze od innych. Chodzi o sam sakrament, który ma być dla nich ważny, a nie o prezenty. Sprawdźcie ile kosztują te sukienki nieco ponad 100 zł. Skromne, normalne. Rodzice, którzy chcieliby wydać 500 zł zaoszczędzoną nadwyżkę mogą dać na dom dziecka lub schronisko, a nie na jednorazowe podkreślenie „patrzcie, ile mogę wydać na… Czytaj więcej »

Takie same stroje? Prosze przeczytac uwaznie tekst, sa do wyboru 3 opcje dla np dziewczynek w roznym przedziale cenowym. Ostatnia prawie o 50% drozsza od najtanszej. Tez jest licytacja. Bzdura jest rowniez stwierdzenie ze dzieci maja w glowie wylacznie sakrament. Pierwszy dzien w szkole po komunii jest licytacja, ktore dziecko dostalo wiecej. Mam wrazenie ze zyjemu w dwoch rozynch rzeczywistosciach.

Racja, nie doczytałam, że są 3 rodzaje strojów. Moim zdaniem powinny być wszystkie takie same, przyjeżdża firma mierzy dzieci i wszyscy mają identyczne i spokój. Pewnie, że dzieciaki nie mają tylko sakramentu w głowach, nigdzie o tym nie pisałam, ale do tego powinniśmy zmierzać, żeby to właśnie sakrament był dla nich najważniejszy, a teraz z komunii robią niektórzy rodzice „mini wesela” i dzieciaki pamiętają tylko ile kasy dostali, na ile osób było przyjęcie, jaki piękny rower, jaki strój, jaki garnitur, za ile buciki. Uważam, że nawet najmniejsze próby zastopowania tego procederu są ok. Jeżeli to jest dla Pana inny świat… Czytaj więcej »

kulson -jakbyś miał naprawdę ochotę dociekać prawdy a nie tylko czytał tekst, który jest nierzetelny, to sprawdziłbyś, że te stroje są właściwie takie same, różnią się tylko detalami (komże chłopców to już prawie nie do odróżnienia –różnią się delikatnie kolorem lamówek, cena 80 zł). Sukienki: 139 zł, 180 zł i 189 zł, czyli cena najdroższej jest o 36% wyższa od najtańszej (a więc nie „prawie 50%”, jak piszesz). Polecam każdemu samodzielnie dociekać FAKTÓW i nie mylić ich z OPINIAMI.

Widziałaś (-eś ) na własne oczy włącznie z przymiarka i ceną ?

Najwięcej krzyczą Ci którzy nie chodzą i nie dają…

😀

Sztampa !

Paranoja trzy rodzaje strojów dla bogatszych ten droższy .To bzdura firma chce zarobić bo cienko przędzie ,a nikt nie myśli o dzieciach . Od lat dzieci ubierali rodzice i wcale ceny ładnych sukieneczek czy garniturków nie są aż tak wygórowane. Może jeszcze wszyscy w jeden restauracji na obiad ,aby nie było podziału na biednych i bogatych aby dzieci nie były gorzej oceniane. To tylko komunia i każdy ma prawo ubrać dziecko jak chce ,kupić dziecku co uważa za stosowne . Przecież nie o to chodzi aby dzieci uznały ,że należą do jakiejś sekty i muszą wyglądać jak małe zakonnice czy… Czytaj więcej »

Pięknie ,dajecie najgorszy przykład -dzieci w strojach nie komunijnych do ostatnich ławek . Co znaczy niekomunijnych .Zawsze ładna biała sukieneczka i garniturek z biała jak śnieg koszulką był strojem komunijnym teraz już nie,bo to się księdzu nie podoba dlatego za te same ,a często większe pieniądze akceptują tylko własny wybór stroju. Dobrze ,będą w ostatnich ławkach siedziały dzieci ,ale będą też wiedziały ,że zostały dyskryminowani za własny styl swój i rodziców. Komunie przyjmą bo to jest najważniejsze. Karać dzieci bo ….,dlaczego … Dlaczego tylu księży czyni zło i nie zostali ukarani ,przecież dzieci o tym wiedzą . Stosujecie przymus ,czy… Czytaj więcej »

.

W mojej ocenie powinna być dowolność w strojach komunijnych. Bez narzucania kto zza ile i jakie. Wyeliminowało by to pewne niedomówienia i podejrzenia. Ale jak widać jest inaczej. Dlaczego ? Myślę że wiadomo dlaczego

Racja !
A czarnym krukom, coraz bardziej się we łbach przewraca !