Strona główna Aktualności Z miasta „Stop smog”, czyli akcja na Starym Rynku

„Stop smog”, czyli akcja na Starym Rynku

2
Policjanci i strażnicy miejscy wraz z innymi instytucjami zajmującymi się ochroną środowiska zorganizowali dzisiaj akcję pod kątem walki ze smogiem. Miała cel edukacyjny.

Na Starym Rynku przygotowano m.in. pokaz prawidłowego rozpalania w piecu, w którym wzięła udział pabianicka młodzież. Stanął tam również samochód z napisem „monitoring zanieczyszczeń powietrza”, służący wykonywaniu takich pomiarów na wysokości około dwóch metrów. Wcześniej były przeprowadzone koło komendy przy ulicy Narutowicza (wbrew wcześniejszym zapowiedziom auto nie jeździło po Pabianicach). W obu kontrolowanych miejscach wyniki wypadły dobrze, ale nie bez wpływu pozostała na nie dzisiejsza pogoda.

Na czym polega działanie takiego mobilnego laboratorium?

– Podajemy stężenie CO, NO2, związków organicznych, możemy też zainstalować inne czujniki, które będą wskazywały na występowanie w danym miejscu związków niedozwolonych, np. cyjanowodoru – mówił Dariusz Umięcki, szef firmy, która dostarczyła samochód na dzisiejszą akcję.

Dron, czyli kolejne urządzenie pomiarowe, nie wzbił się w powietrze nad Starym Rynkiem, ale ma dzisiaj latać nad pabianickimi domami. Mundurowi zapowiedzieli też wchodzenie na posesje, z których będą wydobywały się kłęby dymu, aby uświadamiać, jakie są tego skutki.

– Pamiętajmy, że do zanieczyszczenia środowiska przyczynia się spalanie śmieci czy odpadów w piecach domowych – mówiła nadkomisarz Joanna Szczęsna, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach, będącej wraz z KWP inicjatorem akcji.

Oprócz naszego miasta prowadzi ją jeszcze Łódź i pięć innych powiatów w województwie. Dlaczego wytypowano do niej właśnie Pabianice?

– Przede wszystkim dlatego, że w 2015 roku znaleźliśmy się w gronie najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Wynika to również z krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa, jak i analizy przeprowadzonej przez straż miejską i władze samorządowe – tłumaczyła rzecznik.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

No no akcje i wywiad z operatorem drona Tvn24 nadała. Ciekaw jestem podsumowania całej akcji.

dzisiaj też była akcja drogówki, że policja sprawdzała stan aut, yanosik co chwilę ostrzegał, widać, że ktoś coś próbuje robić, ale nie wiem czy takie pomysły przyniosą efekty.