Strona główna Aktualności Sprawy Czytelników Sprawy Czytelników: takie same pojemniki bez względu na liczbę mieszkańców

Sprawy Czytelników: takie same pojemniki bez względu na liczbę mieszkańców

11
Odbiór odpadów jest tematem, który budzi dyskusje, głównie ze względu na ceny za tę usługę. Nasz czytelnik zwraca uwagę na inny, choć też wiążący się z opłatami problem.

Od mieszkańca Pabianic otrzymaliśmy następującego maila:

„Mam podpisaną umowę z miastem na wywóz śmieci i nurtuje mnie pewna sprawa. Mieszkam na prywatnej posesji z trzema osobami, ponoszę więc koszty wywozu za wszystkie cztery. Ale pojemnik jest tylko jeden. Tej samej wielkości pojemnik dostają też ludzie samotni, którzy płacą 1/4 kwoty, którą płacę ja. Dlaczego cztery osoby muszą zmieścić śmieci w jednym pojemniku, który, podkreślam, ma taką samą pojemność jak dla kogoś, kto mieszka sam? Ostatnio nie zmieściliśmy wszystkich odpadów, a nadwyżka nie była zabrana. Czy pojemniki dla czworga ludzi nie powinny być większe? Jeśli każda posesja ma je jednakowe, bez względu na liczbę mieszkańców, to opłata też powinna być jednakowa, a nie naliczana od osoby, bo jest to zwykłe barbarzyństwo i złodziejstwo. Mieszkańcy bloków nie mają żadnych ograniczeń, bez względu na to, czy wyrzucają jeden czy pięć worków ze śmieciami. Dlaczego ci z prywatnych posesji są traktowani tak niesprawiedliwie?”

Z prośbą o komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do pabianickiego magistratu, gdzie poinformowano nas, że „dla nieruchomości zamieszkałych ustawodawca nie przewiduje za gospodarowanie odpadami ustalania opłaty zależnej od pojemności i ilości pojemników znajdujących się na nieruchomości”.

Jak dodają urzędnicy, w Pabianicach podstawowy zestaw obejmuje 120-litrowy pojemnik na zmieszane odpady komunalne, papier i szkło, 140-litrowy na bioodpady oraz 240-litrowy na metale i tworzywa sztuczne.

– Pojemność i ilość pojemników jest dostosowywana do liczby mieszkańców danej nieruchomości, zarówno w zabudowie jednorodzinnej, jak i wielorodzinnej – mówi Aneta Klimek, rzecznik prasowy magistratu. – Mieszkaniec może zgłosić zapotrzebowanie na dodatkowe pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów w wydziale ochrony środowiska. Ponadto istnieje możliwość odpłatnego skorzystania z dodatkowej usługi na odbiór zmieszanych odpadów komunalnych.

Masz sprawę? Napisz do nas!
  Dozwolone formaty plików: jpg, jpeg, png, bmp, tiff / Maksymalny rozmiar: 3MB

  [wpgdprc "Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez witrynę. Ustawienia prywatności można zmienić tutaj - https://epainfo.pl/ustawienia-prywatnosci/"]

  REKLAMA
  Subskrybuj
  Powiadom o
  11 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Proponuję każdą osobę zgłosić na odrębnych deklaracjach jako kolejne rodziny zamieszkujące daną posesję. Opłaty będą te same a pojemniki 4.

  Dokładnie. Miałam podobny problem.
  Zgłosiłam Każdą osobę Która mieszka ze Mną i po problemie 😊 3 osoby=3 pojemniki.

  Dziękuję za zajęcie się moją sprawą. Odpowiedź która uzyskaliscie jest zgoła inna niż ta którą ja otrzymałem m in w Eko region. . Więc idę waszym tropem . Zglosze zapotrzebowanie na kolejny pojemnik Dam znać jak to wygląda w praktyce.

  Bo eko region swoje a urząd swoje. Daj koniecznie znać jak poszło

  Nasz blok miał przydzielone 2 pojemniki 250 l na makulaturę. Złożyliśmy podanie do Wydziału O.Ś. o pojemnik 1100 l i taki dostaliśmy zamiast tych 2-ch.

  Czy dodatkowy pojemnik do selektywnej zbiórki odpadów jest płatny? Naprawdę chciałabym się dowiedzieć, co pani rzecznik ma na myśli mówiąc, że liczba pojemników jest dostosowana do liczby mieszkańców posesji? Mieszkam na osiedlu domów jednorodzinnych, dla jedej osoby jest dokładnie tyle samo pojemników jak dla 6. Może pani rzecznik wyjaśni ten rozjazd między stanowiskiem , a stanem rzeczywistym i odpowie na pytanie czy ten dodatkowy pojemnik jest dodatkowo płatny?

  Ekoregiony i inne duperele TO Jedna wielka Mafia! I wygląda na to że legalna.

  A nasi politycy czy prezydent powinni stanąć za obywatelami i się zbuntować w jakiś sposób na te ceny za wywóz śmieci. A nie przetargi które i tak nic nie zdziałają i „no trudno musimy płacić więcej dobrze że wzrost ceny nie takie duży jak w innych miastach”, bo każda firma „śmieciowa” jest dogadania co do regionu i sobie nie wchodzą w drogę. Dzięki temu mogą podawać ceny jakie chcą. MAFIA z którą nikt nic nie robi.

  Posiadam 140l pojemnik na bio. Place za 4 osoby. Jak zadzwonilem do urzedu z prosba o zwiekszenie pojemnosci kosza na bio, uzyskalem odpowiedz ze moge dostac jednorazowo jeszcze jeden pojemnik za dodatkowa oplata chyba cos kolo 30pln.

  Trzeba po prostu się dopominać o dodatkowe pojemniki.
  Nie będzie ich dzisiaj, będą jutro.
  Pozdrawiam.

  W Gminie Dłutów nie ma problemu z większymi pojemnikami/większą ilością pojemników. Dla 1-3 osób pojemnik 120l, dla 4-6 osób pojemnik 240l (śmieci niesegregowane). Z segregowanymi też nie ma problemu. Sam wystąpiłem o dodatkowy pojemnik na bio i takowy otrzymałem bez żadnych dodatkowych opłat.