Strona główna Aktualności Z miasta Spalarnia po sąsiedzku? Tam mogłyby trafiać nasze odpady

Spalarnia po sąsiedzku? Tam mogłyby trafiać nasze odpady

20
Nie cichną emocje związane z wysoką podwyżką za wywóz odpadów, jaka dotknie mieszkańców Pabianic, tymczasem Łódź przymierza się do budowy spalarni śmieci. Blisko granicy z naszym powiatem.

Termin jest wprawdzie jeszcze odległy, ale pierwsze działania zostały już podjęte – Urząd Miasta Łodzi ogłosił konsultacje dla firm mających doświadczenie w takich inwestycjach i ze względu na ich duże zainteresowanie tematem już dwukrotnie zmieniał datę przyjmowania zgłoszeń (obowiązująca obecnie to 8 marca). Rozmowy z tymi podmiotami dotyczą m.in. finansowania przedsięwzięcia (miałoby ono być zrealizowane w partnerstwie publiczno – prywatnym), samej budowy i późniejszej eksploatacji.

Gdzie ma powstać spalarnia? Przy ul. Sanitariuszek, koło Grupowej Oczyszczalni Ścieków, czyli na granicy Łodzi i powiatu pabianickiego. Mogłyby do niej trafiać również nasze odpady.

– Instalacja ma służyć nie tylko Łodzi, ale także gminom ościennym – potwierdza Piotr Bors, dyrektor departamentu pracy, edukacji i kultury UMŁ.

Wstępne daty są znane: do końca czerwca 2022 roku – uzyskanie decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej, do 30 czerwca 2023 roku – rozstrzygnięcie przetargu, do końca 2026 roku – finał budowy. Jej koszt oszacowano na 1 mld zł, a wydajność na 150 tys. ton śmieci rocznie.

Podstawą do podjęcia decyzji o budowie będą wyniki konsultacji.

– Spalarnia co prawda nie jest jedynym remedium na spadek cen odpadów, ale ważnym elementem ich obniżenia – mówi Małgorzata Moskwa – Wodnicka, wiceprezydent Łodzi.

Tego chcieliby też mieszkańcy Pabianic, którzy od marca będą płacili za wywóz śmieci już nie, jak dotychczas, 16 zł miesięcznie od osoby, a 29 zł. Na ostatniej sesji władze miasta obiecały podjęcie działań w kierunku niższych cen. Czy byłyby zainteresowane tym, aby odpady z Pabianic trafiały do łódzkiej spalarni?

– Zależy nam na zwiększeniu konkurencyjności (od lat do przetargu na ich wywóz z miasta zgłasza się tylko jedna firma – przyp. red.). Dlatego też każde rozwiązanie, aby stawki nie wzrastały w zastraszającym tempie będzie pożądane – mówi Aneta Klimek, rzecznik prasowy magistratu.
REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
20 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Trzeba było nie likwidować miejskich spółek. W Warszawie za ciepłociągi odpowiadają Francuzi tzn. Za zyski bo za naprawy każą już miastu płacić. Od ponad 10 lat już mówią o tej spalarni i nic.

Nie łudzcie się. Nawet jak powstanie spalarnia, to cena spadnie dla miasta a nie dla mieszkańca.

Po raz kolejny będziemy uzależnieni od Łodzi z spalarnią tak samo jak z Oczyszczalnią ścieków?? Może warto pomyśleć o własnej oczyszczalni, bądź spalarni? Ciągle oglądamy się na ŁÓDŹ i musimy się godzić na każdą podwyżkę.

Wiesz ile to jest 1mld zł? Dla samych Pabianic spalarnia jest bez sensu bo utrzymanie będzie kosztowało finalnie 40 zł od osoby. A jaka masz gwanarcje że inni skorzystają z twojej spalarni żeby zacząć zarabiac? Myśl głupcze… Jakbyśmy mieli takich mądrych ja ty to śmieci byłyby droższe od grama złota.

Pabianice – miasto mające 65.00o mieszkańców położone w centralnej Polsce, przy skrzyżowaniu autostrad, które mogłoby być małym centrum ekonomiczno-gospodarczo-oświatowym dla okolic bliższych i dalszych stacza się pod kolejnymi nieudanymi rządami w nicość. Ścieki z miasta oczyszczane są w Łodzi, śmieci obsługuje firma z Bełchatowa – miasta które rozwinęło się z 10 tys. mieszkańców w 1975 – Pabianice miały wtedy 66 tys. – do 58 tys. mieszkańców. OK – kopalnia, elektrownia itp. Jak w w ogóle wyglądają te Pabianice? Na jakim poziomie są rozwiązania komunikacyjne dla samochodów, pieszych i rowerzystów? Jaka tu jest i kiedy była zbudowana ogólnodostępna – nie oznacza… Czytaj więcej »

Wszystko pięknie ładnie jeśli coś krytykujemy. Może samemu coś zaproponować od A do Z. Piszesz o basenach a u nas jeden daje ledwo radę, piszesz o nowoczesnych terenach do uprawiania innych sportów ok. To wszystko są ogólniki. Napisz konkrety, gdzie jaki obiekt do czego i na jakim poziomie finansowany. Poproszę bez manifestu politycznego. Pozdrawiam

Skoro planuja spalarnie to moze dobrze gdyby miasto zainwestowalo w miejska spółkę zarzadzania odpadami. Przetwarzanie smieci bedzie coraz droższe po co placic firmie ktora ma baze kilkadziesiat km od pabianic. Kilka miejsc pracy by powstalo no i cieply stołek prezia dla jakiego wybrańca 🙂

Wystarczy normalnie segregować a po brudasach z Pabianic trzeba jeszcze raz wszystko posortować przed wywozem na wysypisko

I tak wygląda większość koszy w naszym mieście. A na dodatek za ten sam stan zapłacimy więcej.

Pracownicy Eko-Region lubią podwyżki płac jak my wszyscy. Tak samo jest z wodą , energią itd. Pieniądze na podwyżki z nieba nie spadają , więc rosną ceny !

Last edited 6 dni temu by Paweł

Jak będziemy dawać śmieci do Łodzi do spalarni to będą najdroższe śmieci w Polsce tak jak z ściekami, ścieki jedne z najdroższych w Polsce.

Teraz wiadomo czemu nie mamy miejskiej spółki odbierającej odpady, nie budujemy spalarni, koleżanka zabroniła.

Gdzie wolicie spalarnię, na polach na Bugaju? na Piaskach przy Strzelnicy?

Spalarnia mogłaby powstać na Lutomierskiej blisko granicy miasta.
Na początek mogłaby być mała ale z czasem gdyby pozyskiwano klientów można by było ją modernizować i rozbudowywać.

Mieszkam tam i uprawiam rolę. W żadnym wypadku przy Lutomierskiej

Tam to tylko se*s mozną uprawiać, a nie rolę….

Bzykasz się w mojej kukurydzy ?

Last edited 5 dni temu by Rolnik

Zacznij sprzedawać karnety, będzie lepszy zysk niż na kukurydzy 🙂

Ja tam się wypróżniałam kilka razy, ale o to nie powinieneś mieć pretensji. W końcu to darmowy nawóz.

Nie szkodzi. To kukurydza pastewna.