Strona główna Aktualności Z miasta Sala Złota w opłakanym stanie. Na remont potrzeba ponad 800 tysięcy

Sala Złota w opłakanym stanie. Na remont potrzeba ponad 800 tysięcy

28
Według zapewnień władz powiatu ten remont jest niezbędny. W siedzibie starostwa, czyli pochodzącym z drugiej połowy XIX wieku pałacu rodziny Enderów pilnych prac wymaga Sala Złota. Wpisany na listę zabytków naszego regionu obiekt stanowi jedną z wizytówek Pabianic. 

Starostwo samo nie da rady udźwignąć kosztów, pojawiła się jednak szansa na dofinansowanie inwestycji ze środków zewnętrznych – konkurs na roboty konserwatorskie i restauratorskie ogłosił bowiem zarząd województwa łódzkiego. Urzędnicy postanowili skorzystać z tej możliwości, zwłaszcza że, jak przyznają, sprawa nie powinna dłużej czekać.

– Stan techniczny Sali Złotej, a dokładniej elementy wystroju są w opłakanym stanie. Remont przywróciłby jej piękno i wydobył wszystko, co najcenniejsze. Nie mówiąc już o tym, że przyczyniłby się do poprawy stanu zabytku, a przecież chodzi właśnie o to, by był zachowany jak najdłużej – mówi starosta Krzysztof Habura.

Sala, na pierwszym piętrze budynku A, odkąd pałac rodziny Enderów stał się siedzibą starostwa, czyli w 1999 roku, służy dwóm członkom zarządu powiatu (obecnie Henrykowi Brzyszczowi i Jackowi Wróblewskiemu).

Do zrobienia jest w niej dużo. Plan zakłada konserwację drewnianych drzwi, pieca, żyrandola, boazerii, ościeżyn przy oknach, zabudowy grzejników, odnowienie parkietu oraz prace restauratorskie na ścianach i suficie, m.in. odnowienie sztukaterii.

Starania o pozyskanie pieniędzy na remont Sali Złotej były podejmowane już kilkukrotnie, ale bez powodzenia. Jak będzie teraz? W ocenie władz powiatu tym razem szanse są spore.

– Oszacowaliśmy ten remont na 820 tys. zł. Dofinansowanie może wynieść 50%. Pozostałą część pieniędzy, których będziemy potrzebować mamy w budżecie – dodaje starosta. – Wniosek o przyznanie dotacji zamierzamy złożyć na przełomie lutego i marca.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
28 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Szok normalnie szok!!!
Ciekawe kto po przybijał te mapy i tablice korkowe do tego super biurko i nędzne szafy.Zabytek wizytówka Pabianic śmiać się chce 800 tysięcy!!! A konserwator widział co tam zrobiliście. ..

Te szafy, biurko i fotel z lewej to masakra. Konserwator chyba ślepy że nie widział niezachowanego stylu. Proponuję do kompletu dodać pokrowce w panterkę na krzesła z Fiata Seicento, powiesić dywan na ścianę i postawić samowar Tuła. Na pewno będzie gustowniej. Meble z epoki można jeszcze łatwo dorwać więc dziwię się że nikt nie wpadł na pomysł zakupu i renowacji bądź zamówienia czegoś nowego z zachowanie stylu. Co do renowacji to uważam że cena przesadzona moim zdaniem choć zdaje sobie z tego sprawę że renowacja sufitu jest droga bo w Łodzi można spotkać firmy które przeprowadzają takie renowacje i biorą… Czytaj więcej »

Urządzać, to możesz u siebie.
Każdy ma swoich ulubieńców ( twój przykład )….

Pewnie widział i nie ma problemu. jaki pan, taki kram. Pewnie ty zrobiłbyś tam Wersal !

800 000? No chyba faktycznie będzie ze złota 🤷 Ale zdecydowanie popieram! – mieszkańcom niezbędna jest ta inwestycja 🤦

ty mnie mosiek powiedz, co to jest dzisiaj 800 tysięcy ? geszeft !
każde zadupie ma jakąś swoją złotą salę bez względu na przeznaczenie a mieszkańcy mają wiele innych atrakcji…

oj kolego za 800 tysia to ladny dom stawiasz z wyp. wiec jak masz takie srodki jak piszesz ze to nic zgromadzone na koncie to gratuluje, a jesli nie to nie pisz takich glupot

Oj, kolego !
Dom ? Zależy z czego. Budowa, to obszerny temat, finanse i kaprysy inwestora, które wg uznania idą w setki milionów PLN.
To jest zabytkowa sala, znasz wymagania oferenta, finanse, problemy konserwatora, przetarg ?
Jeśli nie, to nie pisz takich głupot !
Czekam na odpowiedź !

Niech to PiS-ory podchwycą, a zrobią Wam jazde że F, Lichockiej pójdzie w cień….

gdyby to pisiory tam decydowały to koszt takiego remontu wyniósłby , nie 800 tys, tylko 2 800 000 plus ze 100 tys dla biskupa za poświęcenie odnowionej sali

No, to je dobre ! Gratulacje za poczucie humoru !

Sprzedać za połowę ceny jak pałacyk na Piłsudskiego lub zburzyć jak wszystko dookoła między innymi parkowa turkus amfiteatr na strzelnicy

Te, oczko …
Najpierw ciebie sprzedać, albo wyburzyć, głupoty piszesz, byle było !
1. To ich biznes ( sala ) i leśniczego a tobie …
2. Znasz sprawę Parkowej, albo Turkusu o amfiteatrze na Strzelnicy nie wspominając, ogarnij się !

Chyba o jedno zero się kolega Habura pomylił

Jasne, twój kolega powinien do tego dopłacić z prywatnej kieszeni. Jak, go nie stać, pomóż gościowi, bo to twój kolega.

I to jest ich POlityka. Obiekt (firmę) doprowadzić do ruiny i sprzedać za zaniżoną cenę albo zburzyć. Jeśli by jednak znalazły się pieniążki, to już tam gdzieś na czatach stoi firma koleżki partyjnego. Jako jedyna pewnie ma gipsiarkę atomową firmy Rebe&Sons, która będzie podstawowym warunkiem przystąpienia do przetargu.

Hey ! Redakcja ? Co jest ?
Są gorsze od moich a wy mnie szlaban !

No, Panie Przemku, jest szacun za szczerość, ale swego komentarza nie będę klonował, bo nie wypada. Pozdrawiam i Naj !

820tys. zł za malowanie, dla takiego zlecenia lece zakladać firme !

Ktory ciul sie tam urządził i powstawiał swoje graty ? Teraz to zadna wizytowka bo siedzi tam jakis pierdzistołek

Jakiś ciulowaty ciul ma tu kłopoty ze wzrokiem.
Ciebie tam potrzeba.

Dziwìę się, że eksperci z PO i miasta nie chcą wyburzyć całej kamienicy, było by taniej, zresztą wyburzanie w tym mieście najlepiej wychodzi. Miała być rewitalizacja Starego Miasta ! A tu nawet jednego pomieszczenia nie potrafią wyremontować bez kasy z zewnątrz PS Wiem na pewno to wina Pis

jasne, że wina pis. Gdyby wygrali wybory, to wybudowaliby Wersal !

o roku nie można się doprosić wymiany żarówki na słupie ulicznym a tu proszę nasrrne 50 żarówek i wszystkie żrom prąd!

Pabianice to jeden wielki zabytek, kocie łby zabytek, kamienice zabytek, starostwo zabytek, stare auta na parkingach z przebitymi oponami zabytek, tramwaj zabytek. I wszystko remontujemy za kasę ludu bo co…. Bo zabytek to trzeba naprawiać co z tego że taniej zburzyć postawić coś nowego…

Jaki kraj, takie zabytki !

Po co nam taki stary rupieć. Budynek ok należy odnawiać ale te graty na śmietnik. 800 tysięcy aby starosta mógł sie chwalić. Mieszkam w pabianicach 55 lat i nigdy tam nie byłem. Jak 99 procent innych mieszkańców.

A może i nawet 99,9999 …
Nie potrzebowałeś, nie musiałeś, nie bywałeś, nie masz czego żałować … jest tam mowa w artykule mowa o gratach ? Może o twoich …