Strona główna Aktualności Z miasta Są pieniądze, są chętni wykonawcy. Wkrótce ruszy budowa lądowiska dla LPR

Są pieniądze, są chętni wykonawcy. Wkrótce ruszy budowa lądowiska dla LPR

3
Do ogłoszonego niedawno przetargu na budowę lądowiska dla helikopterów ratowniczych zgłosiły się dwie firmy. Obie oferty mieszczą się w zabezpieczonym budżecie, co oznacza, że wkrótce powinna ruszyć budowa obiektu  przy szpitalu.

Do PCM wpłynęła oferta od GELCO Spółka z o.o. z Warszawy za 1 014 750 zł. 7 900 zł mniej zaproponowało konsorcjum firm Włodan i HELI.FACTOR. Obie oferty mieszczą się w zaplanowanym budżecie. Wybrana firma będzie miała 110 dni na realizację inwestycji, która powstanie na tyłach szpitala psychiatrycznego.

Powierzchnia płyty, na której będą lądowały i skąd będą odlatywały helikoptery LPR wyniesie 177 metrów kwadratowych. Wykonawca zamontuje też oświetlenie i urządzenia naprowadzające. Planowane przedsięwzięcie stanowi część projektu „Modernizacja szpitalnego oddziału ratunkowego Pabianickiego Centrum Medycznego wraz z budową lądowiska”, na który  spółka pozyskała pieniądze z Unii Europejskiej.

Do zadań Lotniczego Pogotowia Ratunkowego należy wykonywanie lotów do wypadków i nagłych zachorowań i pomoc ich ofiarom, transport pacjentów wymagających opieki medycznej pomiędzy zakładami opieki zdrowotnej, lotniczy transport medyczny poza granice kraju oraz transport do Polski obywateli naszego kraju, ofiar wypadków lub nagłych zachorowań, do których doszło poza granicami Polski.

Obecnie śmigłowce stacjonują w 21 bazach stałych rozmieszczonych w całej Polsce oraz jednej bazie sezonowej w Koszalinie uruchamianej w czasie letnich wakacji.

Nowoczesny śmigłowiec EC 135/H135 w ciągu kilkunastu minut jest w stanie dolecieć do miejsca wypadku oddalonego o 60 kilometrów w zależności od wiatru.

Śmigłowiec LPR wielokrotnie działał  na terenie naszego powiatu:

 

REKLAMA
Poprzedni artykułKto widział tego 40-latka? Nie ma z nim kontaktu od tygodni
Następny artykułPartia rządząca wystartowała z kampanią. Poseł stwierdził, że będzie wesoła…
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

To miejsce przeraża. Cieszyłbym się z powstania tam czegokolwiek.

Co za absurd. Tyle pieniędzy na inwestycję, która nie będzie służyła nikomu. Kto przetransportuje pacjenta po wypadku do szpitala, który nie ma porządnej urazówki. Wystarczy poczytać w necie, ilu pacjentów transportowanych helikopterem miały szpitale, które wybudowały lądowiska – 1-3 na 2 lata. W dodatku zmieniono ustawę i nie każdy szpital musi mieć lądowisko, żeby mieć kontrakt na oddział ratunkowy. A tu lekką ręką wycięto 600 drzew, żeby zrobić betonową płytę za ponad milion. Kaspar to miejsce faktycznie teraz przeraża, ale zerknij sobie na google street sprzed wycinki i zobacz jak tam było przyjemnie. Ten park służył pacjentom, bo spędzali w… Czytaj więcej »

Też uważam, że to bezsensowna inwestycja. Zresztą, kto by chciał tu lądować. Nigdy nie krytykowałem naszego szpitala. Raczej nie korzystam z państwowej służby zdrowia, więc nie miałem złych doświadczeń. Ostatnio miałem jednak wypadek w pracy i tu wylądowałem na szycie rany. Jestem spokojną osobą i grzeczną a miałem do czynienia z chamem, który mnie szył. Jego odzywki do mnie czy ratowników, którzy pojawili sie na izbie przyjęć były straszne. Dodam tylko, że ten lekarz piastował ważną funkcje w naszym szpitalu kilkanaście lat temu i wielu twierdzi, że to jemu zawdzięczamy długi szpitala. Zresztą to dłuższa historia bo chodziłem z jego… Czytaj więcej »