Strona główna Styl życia Rynek pracy w Łodzi – jak będzie wyglądał w 2022 roku?

Rynek pracy w Łodzi – jak będzie wyglądał w 2022 roku?

0

Łódź jest jednym z największych miast w Polsce oraz stolicą województwa łódzkiego. Zatrudnienie w znajdą tu przede wszystkim osoby związane z sektorem BPO, logistycznym, IT, budowlanym czy elektrycznym i energetycznym. Jeżeli szukasz zatrudnienia w Łodzi, sprawdź, na jakich specjalistów będzie największe zapotrzebowanie w 2022 roku. Dowiedz się również, kto może mieć problemy ze znalezieniem pracy w tym mieście.

Aktualna sytuacja na rynku pracy w Łodzi – najważniejsze informacje 

Łódź to stolica województwa łódzkiego oraz trzecie największe i najbardziej zaludnione miasto w Polsce. Niegdyś było kojarzone głównie z fabrykami i przemysłem włókienniczym. Dziś duże znaczenie dla Łodzi ma przede wszystkim rozwój nowych technologii, infrastruktury, a także pozyskiwanie inwestorów w branżach AGD, usług dla biznesu (BPO) oraz logistyki. W Łodzi zainwestowali m.in. Gillette, Indesit Company, Infosys, Southwestern BPS oraz wiele innych firm z sektora informatycznego oraz finansów.

Stopa bezrobocia w Łodzi – jaki jest jej poziom?

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że stopa bezrobocia w Łodzi w lutym 2021 roku wynosiła 6,3 proc., a w październiku spadła do 6,0 proc. Spadek poziomu bezrobocia w stolicy województwa łódzkiego, mimo trwającej pandemii, związany jest z intensywnymi działaniami Powiatowego Urzędu Pracy, który wdraża programy wspierające aktywizację zawodową na rynku pracy w ramach środków Funduszu Pracy oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Łączna kwota, którą na nie przeznaczono wynosi prawie 50 mln złotych. 

PUP prowadzi aktywizację przez wspieranie pracodawców. Dofinansowuje on wynagrodzenia dla nowo zatrudnionych pracowników, a także staże dla osób, które chcą uzupełnić kwalifikacje lub nabyć zupełnie nowe. Poza tym refunduje koszty tworzenia nowych stanowisk i wspiera finansowo osoby bezrobotne, które chcą założyć własną działalność gospodarczą. 

Ile wynoszą średnie zarobki w Łodzi?

Średnie miesięczne wynagrodzenie w Łodzi wynosiło w 2020 roku 5 510 złotych brutto, a zatem było jednym z najwyższych w całym województwie łódzkim. Większe pensje odnotowano w powiecie bełchatowskim (7 tys. złotych brutto) oraz poddębickim (5 688 złotych brutto). Przeciętne wynagrodzenie w Łodzi nieustannie rośnie, co sprawia, że w mieście tym można żyć na godnym poziomie. Znajduje się ona w czołówce miast z najwyższymi zarobkami w Polsce. 

Oferty pracy w Łodzi – gdzie ich szukać?

Atrakcyjne oferty w Łodzi można znaleźć przede wszystkim w Internecie, a zwłaszcza na GoWork.pl, który jest jednym z największych serwisów pracy w Polsce. Jego użytkownik samodzielnie wybiera preferowane stanowisko, wysokość wynagrodzenia, formę umowy oraz rodzaj etatu, a następnie otrzymuje najbardziej dopasowane wyniki. Dzięki temu czas poszukiwania idealnego ogłoszenia jest skrócony do niezbędnego minimum. 

Na jakich specjalistów będzie zapotrzebowanie w 2022 roku w Łodzi?

Jak wynika z danych „Barometru zawodów” na rok 2022 dla Łodzi, zapotrzebowanie będzie wysokie przede wszystkim na specjalistów z sektora budowlanego: monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie czy robotników budowlanych.

Z uwagi na pandemię wirusa SARS-COV-19, braki kadrowe będą odczuwalne również w ochronie zdrowia. Z tego powodu placówki opieki zdrowotnej będą zatrudniały lekarzy, opiekunów osób starszych lub niepełnosprawnych, pielęgniarki i położne oraz ratowników medycznych. 

Zatrudnienie w 2022 roku w Łodzi powinny również znaleźć osoby związane z branżą gastronomiczną. Mowa o kelnerach i barmanach, kucharzach oraz pomocach kuchennych. 

Boom budowlany generuje bardzo duże zapotrzebowanie na usługi elektryczne i energetyczne. Zapotrzebowanie w stolicy województwa łódzkiego wzrośnie zatem na elektryków, elektromechaników, elektromonterów, monterów elektroników, a także specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki. 

Jacy jeszcze pracownicy będą potrzebni w przyszłym roku w Łodzi? Prognoza „Barometru zawodów” wskazuje na kierowców autobusów, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, krawców i pracowników produkcji odzieży, magazynierów nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, pracowników poligraficznych, pracowników służb mundurowych, projektantów i administratorów baz danych oraz programistów.

Kto może mieć problemy ze znalezieniem zatrudnienia w Łodzi?

Największe problemy ze znalezieniem zatrudnienia mają osoby młode do 30. roku życia oraz starsze po 50. roku życia. Sytuacja ta prawdopodobnie nie ulegnie zmianie w 2022 roku, ponieważ pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby po pięćdziesiątce i seniorów. Przykład z Niemiec pokazuje, że ludzie w wieku dojrzałym świetnie sprawdzają się oni podczas pracy w restauracjach, sklepach czy obsłudze hotelowej. Tymczasem w Polsce panuje przekonanie, że najbardziej atrakcyjnym pracownikiem sektora HoReCa jest osoba przed trzydziestką. W miarę starzenia się łodzian, pracodawcy będą jednak musieli wziąć przykład z sąsiada z Zachodu.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments