Strona główna Aktualności Z miasta Rozpoczęła się modernizacja oświetlenia na ulicach Pabianic

Rozpoczęła się modernizacja oświetlenia na ulicach Pabianic

16

Ta kompleksowa modernizacja obejmuje kilka istotnych elementów, takich jak wymiana żarówek sodowych na energooszczędne diodowe (LED) w obecnych oprawach oświetlenia ulicznego, budowę nowego oświetlenia w strategicznych lokalizacjach oraz doświetlenie przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych.

W pierwszym etapie modernizacji, wymieniane są żarówki w istniejących latarniach ulicznych w różnych częściach miasta. Prace rozpoczęły się na ulicach Polnej, Jasnej i Pogodnej, a obecnie trwają na ulicach Bardowskiego, Zacisze, Próżnej, Krakowskiej i Trębackiej. Kolejne etapy obejmą ulice wzdłuż ulicy Karniszewickiej.

Nowe żarówki poprawią widoczność na ulicach, co przyczyni się do większego bezpieczeństwa mieszkańców i kierowców. Jasne i równomierne oświetlenie ulic pomoże w zminimalizowaniu ryzyka wypadków i poprawi ogólną jakość życia w mieście. Dodatkowo, ledowe żarówki mają dłuższą żywotność niż tradycyjne żarówki sodowe, co oznacza, że będą wymagały rzadszej konserwacji i wymiany. Dodatkowo, dzięki wymianie żarówek sodowych na ledowe zużycie energii zostanie znacznie zredukowane. Szacuje się, że roczne oszczędności wyniosą około 1 miliona złotych przy obecnych cenach energii.

Zamontowanych zostanie ok. 300 nowych latarni, które oświetlą ulice: Familijną, Hermanowską, Miodową, Nastrojową, Okulickiego, Orną, Sybiraków i Zielną. Nowe latanie powstaną również  wzdłuż budowanej właśnie drogi dla rowerów na ul. Popiełuszki, od Wiejskiej do Jutrzkowickiej, i w parku Hadriana na Zatorzu. Doświetlonych zostanie 51 przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych w następujących lokalizacjach: na ul. Moniuszki (przy ul. Kościuszki, Bohaterów, Pięknej, Wyszyńskiego, Kamiennej/ Powstańców Warszawy, Matejki, Toruńskiej, Ostatniej, Szarych Szeregów/ Śniadeckiego), ul. Ostatnia/ Dąbrowskiego, ul. Karniszewicka/Torowa, ul. Karniszewicka/ Żytowicka, ul. Skargi (przy PM nr 15, SP 8 i dyskoncie), ul. Waltera Jankego (przed krańcówką autobusową, przed ul. Smugową, na skrzyżowaniu z ul. Nawrockiego oraz ze Świetlickiego i Bugaj), ul. Grota-Roweckiego przy SP 3, ul. Nawrockiego przy Gawrońskiej, ul. Jana Pawła II (przy szpitalu, kościele, SP 13, na skrzyżowaniach z ul. Konopnickiej, Południową i Grabową), ul. Traugutta/ św. Rocha, na ul. Bugaj (przy Gawrońskiej) oraz Wyszyńskiego/Skłodowskiej i Kościuszki/Skłodowskiej.

Rozpoczęta inwestycja nosi nazwę „Poprawa efektywności energetycznej infrastruktury elektroenergetycznej miasta Pabianic”. Jej całkowity koszt wynosi 4 mln 936 tys. zł – z czego 4 mln 410 tys. zł stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład, a 526 tys. zł pokryje budżet miasta.

REKLAMA
Poprzedni artykułNowa przychodnia na terenie PCM. Bardzo potrzebna
Następny artykułJak znaleźć tanie noclegi za granicą?
Subskrybuj
Powiadom o
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Oświetlenie powinno być zielone…

a jest jakiś harmonogram prac ??

pojeżdzamy z Juzkiem pod lampe.
jedziem podnośnikiem na gorę.
po rozkręceniu klosza wymieniamy żarówkę na ledy.
jedziem na dół.
obieramy kierunek na drugą lampę.
no nie wiem co mogę jeszcze dodac?

następnie wracacie na górę przykręcić klosz po zmianie na led i pauza w cieniu pod jabłonką

Może najpierw zarząd zieleni weźmie się za zieleń i przytnie drzewa, które obrosły latarnie? Zamiast za kasę podatników dobudowywać kolejne latarnie nad przejściami.

Co to jest zarząd zieleni?

główne zgromadzenie ogrodników miejskich chyba?

Po pierwsze – „Jasne i równomierne oświetlenie ulic” – jeśli ma to wyglądać tak jak na ulicach Robotniczej czy Odrodzenia, to daleko temu do tych dwóch określeń.
Po drugie – czy ktoś zadał sobie trud aby oprawy przynajmniej emitowały światło z przedziału 2600K-3700K (o niskiej wartości emisji niebieskiego światła) i spełniające zasadę ULOR=0%?
Po trzecie – nie zawsze to co nowsze i tańsze, jest lepsze: https://www.focus.pl/artykul/lampy-led-nie-takie-ekologiczne-jak-sadzono-naukowcy-z-anglii-bija-na-alarm.

Najwazniejsze są owady, zwłaszcza w przestrzeni miejskiej.

Oczywiście że są ważne. Nie słyszłeś nigdy o pomysłach lewaków? To tak jakbyśmy jedzenie marnowali.

To światło jest emitowane przez oprawy? I dlaczego akurat 2600-3700 K? Nie pisz tylko, że mam poczytać. Liczę, że ty mi odpowiesz.

W uproszczeniu – tak, ponieważ diody są wbudowane w oprawę i nie ma możliwości ich wymiany.
Dlaczego 2600-3700K? Ponieważ LEDy poniżej 3700K emitują większy zakres częstotliwości i polepszają rozróżnianie kolorów w porównaniu do wąskiego wzrostu dla LEDów powyżej 5000K.
A dlaczego nikt nie odniósł się do oświetlenia na wymienionych ulicach? Nikt tego nie widział?

Jakiej częstotliwości? Jaki zakres?

Pytasz o wartość tej częstotliwości? Bo chyba wiesz, że światło widzialne to nic innego jak fala elektromagnetyczna, a każda fala ma określoną m.in. częstotliwość?
Chodzi o zakres od ok. 4,5*10^14 Hz do ok. 5,5*10^14 Hz. Wszystko to wpływa na percepcję kolorów.

o tym temacie będziemy rozmawiać przy następnym przetargu na wymianę lamp w latarniach dla tego dostawcy.

Proszę, doświetlcie przejście na Wiejskiej przy szpitalu. Tam jest ciemno jak w d-pie. Wcześniejsze przejście jest doświetlone, co sprawia, ze tego drugiego ciemnego po prostu nie widać.