Strona główna Styl życia Remont domu może być ekologiczny!

Remont domu może być ekologiczny!

0

Prace remontowe generują bardzo duże ilości odpadów budowlanych. Na szczęście wiele z tych materiałów można poddać procesowi recyklingu i wykorzystać ponownie w wielu branżach. Jak zatem odpowiednio gospodarować poremontowymi zanieczyszczeniami, aby nasz remont był ekologiczny? Wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu.

Jak odpowiednio gospodarować odpadami budowlanymi?

Proekologiczna gospodarka odpadami budowlanymi, czyli właściwe ich składowanie, transport, recykling i utylizacja są niezwykle ważne z punktu widzenia ochrony środowiska oraz przepisów prawa. Dlatego wskazane jest korzystanie z usług specjalistycznych firm, które posiadają wszelkie niezbędne zezwolenia i certyfikaty do wykonywania związanych z tym działań. Jedną z takich firm jest Gruzownik.pl. W swojej ofercie posiada ona kontenery na gruz, których wynajem pozwala na szybkie i zgodne z prawem pozbycie się zanieczyszczeń. Ponadto, firma ta zajmuje się także wywozem gruzu, zapewniając odbiór kontenerów po ich zapełnieniu oraz ich transport do miejsca dalszego przetwarzania, wykorzystując do tego nowoczesne, specjalistyczne pojazdy.

Jakich praktyk unikać podczas remontu?

Odgruzowując miejsce, w którym odbywa się remont, powstające w ten sposób odpady pod żadnym pozorem nie mogą trafić do lasu, na polanę czy do rzeki. Takim działaniem narażamy środowisko naturalne na wiele szkód, a siebie na surowe kary finansowe. Wysokość mandatów za takie nieodpowiedzialne zachowania wynosi od 20 zł aż do 5000 zł. W wielu przypadkach możliwe jest także otrzymanie kary aresztu lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 8 lat. Przechowywanie gruzu na swojej działce, w oczekiwaniu aż zarośnie on trawą, również nie jest dobrym pomysłem i może zakończyć się otrzymaniem mandatu w wysokości do 1500 zł. Najlepszym rozwiązaniem na prawidłowe składowanie odpadów na działce jest specjalnie do tego przeznaczony kontener na gruz. Pod żadnym pozorem poremontowych zanieczyszczeń nie można także wyrzucać do osiedlowych pojemników na odpady komunalne. Działając w ten sposób, narażamy się na karę finansową od zarządcy danego osiedla oraz od przedsiębiorstwa opróżniającego osiedlowe śmietniki.

Na czym polega recykling gruzu i innych odpadów budowlanych?

Wbrew pozorom odpad poremontowy, jakim jest gruz, po odpowiedniej utylizacji może mieć bardzo praktyczne zastosowanie. Zanim jednak zostanie ponownie wykorzystany, przejść musi cały proces recyklingu, który składa się z kilku etapów. Na początek niezbędna jest szczegółowa segregacja odpadów i oczyszczenie ich z drewna, śrub, elementów metalowych i innych materiałów. Do otrzymania czystego gruzu – pozbawionego wszelkich zabrudzeń, niezbędne są specjalistyczne urządzenia – przesiewacze. Oczyszczony gruz trafia następnie do kruszarki, która dokładnie rozdrabnia materiał. Wytwarzany jest w ten sposób surowiec wtórny, który może być wykorzystany ponownie na wiele sposobów, przy jednoczesnym ograniczeniu eksploatacji zasobów naturalnych.

Jak wykorzystywany jest surowiec powstały z recyklingu gruzu?

Efektem recyklingu gruzu jest kruszywo, które wykorzystywane jest w wielu różnych branżach. Stosuje się je jako podsypkę pod bruk, podkład pod nawierzchnię drogową lub torowiska, a także przy budowie dróg, podjazdów i placów, do utwardzania poboczy i zagęszczania gruntu czy umacnianiu wałów. Przetworzony gruz często wykorzystuje się także w ogrodnictwie – do tworzenia pagórków, do drenażu – odprowadzania wilgoci w ogrodzie oraz do wypełniania przestrzeni przy oczkach wodnych, krzewach i drzewach.

Ekologiczny remont? Z pomocą profesjonalnych firm np. gruzownik.pl, zapewniających kompleksowe usługi w zakresie prawidłowego gospodarowania poremontowymi odpadami, jest to możliwe. W ofercie takich firm znajdują się specjalne kontenery niezbędne do bezpiecznego składowania budowlanych zanieczyszczeń. Zajmują się one także wywozem gruzu do miejsca jego stosownej utylizacji, w którym poddany zostaje odpowiedniemu procesowi recyklingu, przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments