Strona główna Na sygnale Kryminalne Raport: plaga nieletnich przestępców

Raport: plaga nieletnich przestępców

2

Młodzi pabianiczanie kradną, włamują się do mieszkań i biorą narkotyki. Policja podsumowała 2013 rok.

W ubiegłym roku pabianicka policja odnotowała 2179 przestępstw o charakterze kryminalnym. Wykrytych zostało 1406 (63%) spraw, z czego aż 540 (38%)  dotyczyło nieletnich.

W analizowanym okresie stwierdzono 405 kradzieży z włamaniem. Policja złapała sprawców 186 przestępstw, z czego w 107 zamieszane były osoby niepełnoletnie. To ponad 57%.
Najwięcej było kradzieży pospolitych tzw. cudzej rzeczy. Złodzieje kradli pieniądze, dokumenty, telefony komórkowe. Takich przestępstw było 534. Policja wykryła 154 kradzieże, z czego 36 popełnili nieletni.

Młodociani przestępcy specjalizują się też w rozbojach. Z 56 takich przestępstw, 29 zostało popełnionych właśnie przez nich. Policja świetnie radzi sobie na tym polu i wykryła prawie 90% spraw.

Dzięki wspólnym działaniom wszystkich służb na bardzo wysokim poziomie była wykrywalność przestępstw narkotykowych. To aż 99,54%. Oznacza to, że wykryto 436 z pośród wszystkich 438 stwierdzonych spraw. I w tym przypadku prym wiedli nieletni. Dopuścili się aż 337 przestępstw narkotykowych.

Co ciekawe, w dwie kradzieże samochodów zamieszani byli nieletni.

Policja podaje kilka przyczyn takiego zachowania:

  • wzrost zjawisk patologicznych i demoralizacji nieletnich, wynika m.in. z zaniku zdolności funkcji wychowawczych rodziców i placówek oświatowych,
  • brak atrakcyjnej oferty na spędzanie wolnego czasu dla młodzieży,
  • pojawienie się „dopalaczy” i brak rozwiązań systemowo-prawnych umożliwiających walkę z tym zjawiskiem,
  • chęć łatwego osiągnięcia korzyści finansowych poprzez handel narkotykami.
REKLAMA
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

A czego się spodziewać ? Pieniędzy brak, perspektyw brak, rozrywki brak. Pabianice są na „chlubnym” ostatnim miejscu w kraju jeśli chodzi o dochody ludności.

Szczerze i będzie jeszcze gorzej jeśli panstwo czegoś z tym nie zrobi nie da perspektyw młodzieży by mogło sie rozwijaci w tym niesprawiedliwym świecie więc niech nasz tak zwany rząd wkoncu ruszy dupę i niech zrobi porządek by młodzieży i reszcie żyło sie lepiej a nie tylko oni kładą sobie do kieszeni a my zwykli ludzie musimy żyć za 1700zł albo jeszcze mniej a potem sie dziwić ze dzieciaki kradną bo jeśli rodziców nie stać by dać dziecku co potrzebuje a dziecko nie chce byc pośmiewiskiem więc radzi sobie jak może a potem ludzie patrzą na takie dzieci krzywo ale… Czytaj więcej »