Strona główna Aktualności Radni powiatowi zatwierdzą nowe diety. Kwoty robią wrażenie

Radni powiatowi zatwierdzą nowe diety. Kwoty robią wrażenie

49
Wszystko wskazuje na to, że starosta naszego powiatu nie pozostanie finansowo w tyle za prezydentem Grzegorzem Mackiewiczem. Powiatowi radni przegłosują jutro podwyżkę dla Krzysztofa Habury. I również dla siebie. 

Na razie to propozycje zawarte w projektach uchwał, więc niewykluczone, że mogą się zmienić. Ale jeśli tak się nie stanie, pensja starosty wzrośnie w zasadzie dwukrotnie. Wyraźnie wyższe będą też wtedy diety radnych. O ile jednak ustawa obliguje samorządy do podniesienia wynagrodzenia osobom zajmującym wysokie stanowiska kierownicze, o tyle diety mogły pozostać na tym samym poziomie, co teraz.

Pensja starosty składa się z czterech składników. Są to: wynagrodzenie zasadnicze: 4800 zł, dodatek stażowy: 912 zł, dodatek specjalny: 2760 zł, dodatek funkcyjny: 2100 zł. Łącznie zarabia on teraz 10.572 zł brutto.

Od stycznia Krzysztof Habura miałby otrzymywać pensję niemal dwukrotnie wyższą, bo w wysokości 19.700 zł brutto. Na tę kwotę złożyłyby się wynagrodzenie zasadnicze: 10.430 zł, dodatek stażowy: 1981 zł, dodatek specjalny: 4089 zł, dodatek funkcyjny: 3200 zł.

Radni nie zapomnieli też o sobie. Ile zyskają w 2022 roku, jeśli uchwały przejdą bez poprawek?

Przewodniczący rady powiatu:

 • przed podwyżką: 2272 zł
 • po podwyżce: 3431 zł

Wiceprzewodniczący rady powiatu:

 • przed podwyżką: 1878 zł
 • po podwyżce: 2993 zł

Przewodniczący komisji budżetu i finansów:

 • przed podwyżką: 1610 zł
 • po podwyżce: 2847 zł

Przewodniczący komisji stałych:

 • przed podwyżką: 1610 zł
 • po podwyżce: 2555 zł

Wiceprzewodniczący komisji budżetu i finansów oraz komisji stałych:

 • przed podwyżką: 1395 zł
 • po podwyżce: 2226 zł

Zwykły radny, bez żadnej funkcji:

 • przed podwyżką:1252 zł
 • po podwyżce: 2007 zł

AKTUALIZACJA: Dziś, 21 grudnia, radni powiatu pabianickiego zatwierdzili podwyżkę dla starosty Krzysztofa Habury oraz swoje nowe, wyższe diety. Decyzja w tej sprawie była jednogłośna. 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
49 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Na dzisiejszej sesji Rady Gminy Pabianice radni podnieśli sobie diety o 100%.

A podobno gmina taka biedna kasy nie ma na nic

Pan to na serio napisał?jaka biedna, jaki jest budżet gminy?

Mprzy tych stawkach może w końcu ktoś kompetentny wystartuje w wyborach i oderwie od stołków starych wyjadaczy. W końcu będzie jakaś konkurencja.

Forsa z grubej rury, bez zahamowań i ……

Przykład idzie z góry, od premierka vateuszka, od pseudo ministrów i pozostałych blisko związanych z niby rządem

iiiiiiiiiiii co???

I tak zwane gówno tobie niby nie przeszkadza bo pewnie zapomogi albo emerytura z której od stycznia PIS ci będzie i tak zabierał. Były gratisy w postaci 13nastki i 14stki to teraz masz inflacja 10% mandaty od 1,5 tysiąca prąd prawie 50 % więcej gaz to samo . I tak to się kończy ze na emerytury nie ma kto robić. A odłożone pieniądze Polaków PIS zajebał i to jeszcze więcej niż PO .

Te pensje radnych coś szału nie robią, nawet po podwyżce. Jakieś 0 się tam przypadkiem nie zgubiło?

To nie jest pensja, bo bycie radnym to nie praca 🙂

Panie Przemku, to dieta, owszem, co nie oznacza, że się siedzi i spija herbatki… Ktoś musi kierować tym bajzlem, zarządzać, wydawać decyzje i brać za nie odpowiedzialność. A rządzimy się tym co mamy. Jak w domu. Uchwałę o podwyżkach narzucił rząd i takie są fakty. Poza tym w powiecie pabianickim żadnych podwyżek nie było od wielu lat i był jednym z najsłabiej opłacanych spośród innych sąsiadujących. Proszę sprawdzić… Nie bronię tu nikogo ale czy ktoś broni komuś angażować się w lokalną politykę i zostać radnym aby dostać podwyżkę? No chyba nie. Po prostu większość ma to gdzieś, tak jak z… Czytaj więcej »

Proszę Pana… 🙂

Proszę Pana … proszę napisać felieton na temat rady miasta. Proszę się wypowiedzieć jak Pan to widzi ? Krytykować łatwo, ale jak trzeba dać alternatywę to niema komu. Chce zauważyć że suweren wybrał takich radnych, proszę przekonać do swoich racji (których Pan nie przedstawił).

Proszę wybaczyć, ale nie rozumiem, czego Pan oczekuje.

Pana wizji na temat funkcjonowania rady miasta/powiatu/gminy. Ewidentnie jest Pan negatywnie nastawiony (co jestem wstanie zrozumieć), jednak krytykować każdy potrafi tylko jak trzeba podać rozwiązanie to niema. Przecież nie chodzi tylko o diety, a przede wszystkim o efekty działań radnych. „Dziennikarstwa” gdzie są krzykliwe tematy „…Kwoty robią wrażenie” jest pełno, nie zostawił Pan czytelnikowi możliwości samemu ocenienia informacji. Odrazu ukierunkowuje Pan naszą ocenę (dawniej się mówiło manipulacja, dzisiaj generator click-ów). Dlatego oczekuje że Pan jako, najgłośniejszy głos powiatu (bez ironii, taka jest moja opinia), wypowie się w jakimś felietonie, filmiku, podcaście itp., na powyższy temat. Przedstawi swoją wizję funkcjonowania samorządu… Czytaj więcej »

To jest fragment wcześniejszego felietonu „Przyznam, że większość radnych w minionych dwóch latach nie napracowała się zbyt bardzo. Kiedy zaczęła się epidemia covid, nie robili nic przez 2 miesiące. Od tamtego czasu sesje odbywają się online. Przez dwa lata radni z Koalicyjnego Klubu Radnych złożyli 17 interpelacji do prezydenta Pabianic, co daje jedną interpelację na osobę, bowiem w klubie KKR jest 17 osób.

Proszę Pana. Na temat rady miasta to właśnie nie ma co pisać.

„Ktoś musi kierować tym bajzlem, zarządzać, wydawać decyzje i brać za nie odpowiedzialność.”
Apropos brania odpowiedzialności to jest jakiś przepis o tym mówiący? Bo przyjmowanie krytyki to nie branie odpowiedzialności. Co prawda można stracić stanowisko za jakąś karygodną medialną decyzję, by chwilę później objąć inne. Odpowiedzialność majątkowa byłaby bardziej zrozumiała i publicznie sprawiedliwa. Sprzedawca pokrywa straty w większości przypadków z własnej kieszeni.

Dziękujemy radnemu za nazwanie tego, co tu się dzieje – BAJZEL.

Odpowiedzialność? Jaka i za co? Wydawanie decyzji? Chyba poleceń , radni mają podawane uchwały na tacy. Inspektor z 20letnim stażem ma do ręki mniej niż większość radnych z funkcjami. A to on musi mieć wiedzę i ponosi odpowiedzialność za przygotowywane dokumenty. I nad tym się nikt nie zastanowi. Przykre to.

Jakiś przykład odpowiedzialnosci ?

panie radny wymienie panu z imienia i nazwiska karierowiczow w naszym mmiescie i niech pan nie pisze ze idzie sie dla ludzi do polityki nawet lokalnej, 😀 idzie sie dla kasy ludzi zeby popierdolic troszke jak wydac kase na badziewna ramke przed UM i wziasc za to kase a moze jeszcze firma szwagra przytuli na tym kasiorke

Nikt nikomu „nie broni angażować się w lokalną politykę”, jednak żeby się zaangażować, trzeba się zapisać do partii/stowarzyszenia, miejsce na liście gdzies pod koniec, więc szanse raczej marne…stąd przy „korycie”, od 20 lat te same twarze, tylko stołkami sie zamieniają….

Ludzie wolą na siebie w lustrze spojrzeć z szacunkiem dlatego się za to gó…o nie biorą.

Dokładnie. Na to trzeba zapracować. Od kilku lat koalicyjny klub radnych znalazł sposób, aby się nie napracować. Po co każdy ma oddzielnie składać interpelacje. Robią wszyscy na jednym piśmie. Jedno pismo, a liczy się dla wszystkich. Błyskotliwe. Co z tego, że wyjdzie średnio 1 na rok. Występują razem, więc jest kilkanaście w roku. Spryt i wstyd drodzy państwo. A co do wydawania decyzji, to chyba nie radny to robi, a urzędnik. Aby angażować się w lokalną politykę to niestety trzeba się zrobić zwykłą świnią. Bez znajomości i z honorem nic się nie zmieni. Jeżeli radny pisze, że to taka służba… Czytaj więcej »

#Radny daj przykład za co wy kurła bierzecie odpowiedzialność. Weź mnie nie rozśmieszaj.He he odpowiedzialność.
Jak obserwuje sesję to widzę jaką macie odpowiedzialność. Żeby listę podpisać. I tylko tyle bo żaden słowa nie powie.

Podstaw wiedzy brak. Czasem lepiej zamilknać.

a co? służba? za każdą pracę należy się płaca!!!

Weź pod uwagę, że radny pracuje 1-2 dni w miesiącu na sesji 2h i na komisji 2h więc za 4 h pracy to sporo. Urzędnik bierze tyle samo tyle, że za miesiąc pracy.

To i tak dużo gorzej w porównaniu z księdzem. Tam kasa lepsza a praca mniej stresująca. I nie podlega się pod prokuraturę.

Daj Boże żebyś zdąrzył do ksiedza kiedy będziesz w potrzebie. A nie znasz dnia ani godziny.

Nie daj Boże do księdza jestem wierzący, ale po tym co sie odpie przez ostatnich 6 lat, to ksiądz będzie ostatnią osobą do której zwrócę sie w potrzebie. Ba nie czuje takiej potrzeby, i zapowiedziałem to wszystkim mym bliskim.

@ Marian Ty wiesz o czym dyskutujesz. Mandat radnego to powinien być społecznie z odpowiedzalnoscia i zobaczymy ile chętnych na stołek by było. Już Wójt Gminy Pabianice Pan Henry mówił że się wycofuje z Polityki i emerytura by wnuków pilnować. I co ??? A jeszcze mało . Posiedzi i kasa i tyle w temacie i niech mi nikt nie pisze że są odpowiedzialni za swoje decyzje.
Ps. Jak tak to za jakie . Proszę podać przykład

Czysta kasa, 0 odpowiedzialności.
A doświadczenie takie jak odpowiedzialność.

To jakieś kpiny, całe to miasto wygląda jak po bombie, brud, smród i ubóstwo, wszystko się wali, stare, zarośnięte i zaniedbane a tu sobie podwyżki robią. Żal na to patrzeć. Zero perspektywy w tym całym bajzlu, liczą się tylko układy i znajomości, kto przy korycie to ma więcej. Na takie zarobki to trzeba sobie zapracować a nie wzbogacać się na biedniejszych. Nic tu się nie zmieni, póki ludzie się nie odezwą.

Na ten przykład dla pracowników Miejskiego Zakładu Pogrzebowego brakło pieniędzy na swiateczne premie

Ważne że wyjdą przed ludzi i będą gadać Drożyzna

Gratulacje. A mi przykro, bo nie mam nawet grosza podwyżki, a też ciężko pracuję. Mam nadzieje, że w mieście także ruszą sprawy 100% szybciej, ich załatwianie w poszczególnych wydziałach dla interesantów!!! (kraj mlekiem i miodem płynący… ach…)

Ale co to ma do załatwiania spraw. Ludzie zrozumcie to, że to nie urzędnicy mają podwyżki tylko organy rządzące Wójt/Prezydent/Starosta oraz Rada Gminy/Powiatu. Urzędnicy z tego tytułu nic nie dostają i dalej pracują za śmieszne pensje 3000-3500 brutto. Dlatego urzędnicy jak najbardziej są przeciwni tym podwyżką bo wychodzi na to że radny za 2 dni pracy dostaje tyle co urzędnik za miesiąc. Zrozumcie to nie Prezydent, Radny pisze decyzję tylko urzędnik. Prezydent tylko ją podpisuje i na tym jego rola się kończy. To urzędnik musi odwalić czarną robotę, a władza nawet nie wie co podpisuje. Sprawy są załatwiane wolno bo… Czytaj więcej »

Może jeszcze więcej. kasy na nic nie ma a oni sobie prezencik na święta. Pewnie biorą przykład z PiSu nie ważne co ludzie powiedzą ważne że portfel mam grubszy.

To że ustawa nakazuje nie oznacza to że należy 2xwuecej dać

Pamiętacie jak nasi radni strajkowali? Jeden dzień stania i od razu podwyżkę dostali. W sumie to stali pewnie z 2-3h.
To znak, że my też musimy…

Kto mądry to się tam pcha. Zwyczajne było.

Ale to przecież my ich wybraliśmy. Lisy w kurniku.

Idą Święta może świnki przy korytku przemówią ludzkim głosem.

Zlikwidować ten cały bur……a mieszkańcom się będzie żyło lepiej.

Jak nauczyciele strajkowali to za każdy dzień strajku mieli potrącone wypłaty. A tu podwyżka 100%, kuźwa… Jak by dali se po 20%….. Ale dziwię się że co wybory to wygrywa większość z nich. A kto ich wybiera? Ci którym w większości się to nie podoba. Ps wszyscy ci u władzy muszą mieć niebywałą odporność na hejt. Im większy hejt tym większa wypłata.

Zwykli pracownicy nie dostali podwyżki. Na inwestycje w powiecie nie ma pieniędzy. A tak słabego zarządu nie było nigdy.

Zwykli pracownicy w państwówce zarabiają grosze. Nie mogą doczekać się premii świątecznej. Za to radni i cała banda będą zarabiać więcej. Nie dość, że mają pozałatwiane stanowiska w zawodowej pracy tak jak pani M.C to jeszcze im mało. Od koryta ciężko zrezygnowac, tym bardziej jak jest podwyżka. To teraz pan W.F będzie dawał więcej zdjęć z wojaży. Chodzi tylko i wyłącznie o to, żeby ugruntowac pozycję i dorwać się do kasy.