Strona główna Aktualności Z miasta Radni eliminują papier i plastik. Na sesjach

Radni eliminują papier i plastik. Na sesjach

31
Pomysł Koalicyjnego Klubu Radnych (na zdjęciu) znalazł poparcie wśród pozostałych radnych.
Koniec z plastikiem i stosami papieru na sesjach w pabianickim magistracie. Zgodnie z przyjętą wczoraj uchwałą obieg dokumentów będzie odbywał się drogą elektroniczną, a podczas obrad butelki z wodą zostaną zastąpione przez karafki.

Z taką inicjatywą, przy poparciu swoich koleżanek i kolegów z Koalicyjnego Klubu Radnych, wystąpił Krzysztof Rąkowski, przewodniczący rady miejskiej (i kandydat Koalicji Obywatelskiej do sejmu w jesiennych wyborach parlamentarnych). Za przyjęciem uchwały opowiedziała się cała rada, z wyjątkiem Moniki Cieśli z PiS, która wstrzymała się od głosu.

– Uchwała wspiera działania miasta w zakresie ekologii, wpisując się w te już podjęte, czyli bezpłatne przejazdy miejskimi autobusami z dowodem rejestracyjnym, aby ograniczyć ilość smogu czy program dopłat do wymiany pieców – podkreśla Krzysztof Rąkowski.

Co to oznacza w praktyce? Radni nie będą już otrzymywali uchwał i załączników do nich w wersji papierowej (były tego ogromne ilości), tylko elektronicznej. Pomijając ochronę środowiska takie rozwiązanie ma też przynieść oszczędności – według szacunków około 3,5 tys. zł rocznie (300 – 400 zł na jednej sesji). Woda na stołach będzie natomiast nie w plastikowych butelkach, a w karafkach.

Podobno to nie koniec proekologicznych działań.

– Chcemy namówić prezydenta do ograniczenia zużycia plastiku do minimum, aby na przykład odpowiedni zapis w tej sprawie był uwzględniany w postępowaniach przetargowych na obsługę gastronomiczną na naszych miejskich imprezach. Plastik można przecież zastąpić materiałami biodegradowalnymi – dodaje Krzysztof Rąkowski.
REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
31 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Buahahahahahahaahha. Tacy proekologiczni, a wczoraj zafundowali nam (dokładnie nijaki Antoni Hodak) podwyżkę za śmieci: 200%!!!!!!!!!!!!! Brawo wy!

Zapomniałeś dodać, jako ogólną informację dla wszystkich, kogo ( to znaczy, jaką ylytę polityczną ) reprezentuje w naszym mieście A. H., czyli barawo PanPiS !
Znowu po swojemu ordynarnie mącisz byle swoje głupoty wypisywać.
Jakie 200 % ?
Wzrosną z 9,- na 16,- czyli o 77,7 % … oraz z 18,- na 32,-, czyli 77,7 %

Jednak nie da się ukryć, że to dość drastyczne podwyżki !

A w gminie dobron- obsługiwana też przez eko region cena spadła… Z 16 zł na 10 i z 32 na 20 😉

Brawo gmina !
Jednak diabeł tkwi w szczegółach…

W Dobroniu cena wzrosła od września z 8 do 10 zł.

No i co pan na to, panie ” Lolek „, jeśli chodzi o wpis ” Nja ” ? Zabrakło z pańskiej strony rzetelności, czyli kolejna tematowa hucpa !

krzysiu krzysiu krzysiu rece opadaja podzielam zdanie pabianiczanin

Jasne ! Na 200 % !

Hipokryzja: nalać wody do karafki z plastykowej butelki. Lepiej pic z butelki bo karafki trzeba myć i zużyć wodę… Ekologia w umysłach.

To może radni uchwala prawo miejscowe na terenie miasta Pabianic : -O zakazie sprzedaży foliowe w sklepach, które nie są biodegradowalne Tzn takie które nie rozkładają się w ziemi same z siebie po okresie np 3 lata . -o zakazie podrzucania i obciążenia mieszkańców opłatami za smieci, jakimi sa ulotki reklamowe jakie codziennie są roznoszone po klatkach schodowych. – wykorzystaniu powierzchni dachowych na terenie szkół i obiektów miejskich Do produkcji prądu i ciepłej wody . -O segregacji śmieci na cmentarzu . Kiedy będą w naszym miescie automaty skupujace butelki pet ? A może wprowadzić automaty w supermarketach żeby odbieraly od… Czytaj więcej »

Ciekawe jak kosztowo kształtowałoby się jakby miasto zakupiło własne śmieciarki i samo wywoziło odpady, przy ofercie 2 letniej EKO REGIONU na 32.226.958,08 zł. to aż 1.342.789,92 złote na miesiąc. Podejrzewam że śmieciarka kosztuje koło miliona, więc zakup kilku i poszerzenie zaplecza (jakieś miejsce gdzie trzeba je trzymać, serwis, itp) powinien się szybko zwrócić. Dodatkowo można by wywozić odpady sąsiadującym gminą i tworzy się miejsca pracy, więc wpada kasa do budżetu z podatków od pracy i podatków z konsumpcji która jest następstwem wydawania zarobionych pieniędzy w Pabianicach np. w sklepie spożywczym. Automat PET był na testach w Wieluniu jest teraz w… Czytaj więcej »

Ekoregion to taka spółka
Sikret Servis 😉
Nie wiadomo jakie ma
obroty
Koszty
Kto jest zatrudniony oficjalnie
A kto ma udziały
Komu wypłacane są zyski
I najważniejsze
Co się dzieje z tymi śmieciami
Ile w tym jest Eko
Ile w tym jest segregacji
Jakie umowy sa podpisywane z odbiorcami
Czy sa przywileje kosztem tego ze zrzuca się mieszkańcy wielka podwyżka

Fotowoltaika fo produkcji pradu i urzadzenia do podgrzewania wody na dachach Jest wartą rozważenia . Każdy blok każda szkoła zwłaszcza szpital potrzebuje prądu na użytek własny do oswietlenia I zasilania urządzeń własnych Oraz podgrzania częściowe wody To też oszczędność, bo płacimy również w taryfie za wysokość temperatury od Zecu. Jest i ekologicznie i geotermicznie . To ze jest taka potrzeba to Fakt To ze można to policzyć, skalkulowac Czy się opłaca czy nie To jest Pikuś PROBLEMEM jest przełamać Monopol ZECu i specjalisty ds.sprzedaży prądu . Łatwiej uchwalić wodę w karafce Niż rozmawiać i zmierzyć się z trudnymi i wymiernymi… Czytaj więcej »

Działania maja przynieść oszczędności !!! i z tych pieniądz będzie można dalej opłacać konto fb prezia pinokia 🙂

Opłacasz, to wiesz !

zapodaj pytanie do zwiku ile mają domen www wykupionych, i ile płacą kilku firmom za ich obsługę miesięcznie i dlaczego mają najbardziej rozbudowany w firmie dział marketingu i spadochroniarzy w nim, którzy w ramach pracy powinni ten marketing np. na FB prowadzić czego nie robią.

To twój problem, mnie to wisi kto, komu, kiedy i za ile.

Mogliby przestać pierdzieć w stołki to atmosfera by odetchnęła

Wy się tu klócicie politycznie a najprostszym ruchem, nic nie kosztujacym a zarazem ekologicznym jest zmniejszenie liczby radnych do trzech osób. Czy to nie oczywiste?

3 to może mało oczywiste, ale 13 już prędzej.

15 to LA przy ilości mieszkańców ok 18,5mln.

la porównania 15 radnych w Los Angeles City Council kosztuje podatnika 10,7 mln zł (według obecnego kursu dolara). Jak wynika z artykułu „Los Angeles Daily News” każdy z nich zarabia ok. 190 tys. USD, czyli więcej niż na przykład amerykańscy kongresmeni. Tymczasem radni Pabianic zarabiają rocznie razem nie więcej niz pół mln zł.

Nie sądzi Pan, że przeliczanie co ile gdzieś kosztuje na nasze warunki jest niezbyt trafione? Też mógłbym przeliczyć ile paliwa można kupić za godzinę ich pracy tu lub tam. Biurokracja jest i taka jest prawda. Pozdrawiam.

Ja myśle, że wystarczy 1 radny pan A. H On sam podniósł mieszkańcom opłaty za śmieci 🙂

obieg dokumentów z kompa w sekretariacie na np. kompy radnych, z których i tak wszyscy wydrukują sobie pdf’y – „bo łatwiej mi się z papiera czyta”

No nie wierzę co za banda hipokrytow. Było głosować a nie się bawić w segregację. To może do segregowania śmieci najmijcie się bo głosować nie potraficie. Czy jest tam w urzędzie jakiś lekarz najlepiej od lewatywy…?

Oszczednosci maja przyniesc 3-4 tys zl rocznie .
Na zdjęciu mamy 15 osób .
Uchwalenie tego przepisu kosztowało
nas podatników w przybliżeniu + – 😉
15 osob x 1000 zl diety =15.000 zł.

Proponuję jeszcze poświęcić następne sesje i uchwalić rezygnację pisania długopisem jednorazowym
i obligatoryjny nakaz używania wkładów wymiennych .

A tak na serio
Jednorazowe opakowanie są problemem
Szczegolnie na imprezach masowych .
Trzeba się dobrze zastanowić
Czy piwo i colę podawać w kubkach ze szkla ?
Czy w plastiku ?
Czy może zamiast plastiku użyć opakowanie z papieru ?

To że po imprezach masowych jest dużo śmieci
To jest FAKT .
a jak wyglądał park na strzelnicy po imprezach ?
Stary rynek po sylwestrze ?
Pełno potluczonego szkła,
które nikt nie chciał sprzątać

Szczególnie w parku .

Prawie każdy mieszkaniec używa worków na śmieci
Czemu te worki nie są biodegradowalne ?

W domu segregujemy śmieci na odpady bio ,
Pakujemy je do platykowego worka ,
A później prasa w smieciarce
i wyjazd na wysypisko śmieci .
I co ?
Tam ktoś te worki rozcina ?
Wysypuje zawartość ?

Codziennie tysiące worków foliowych
Plastikowych wyrzucanych jest dodatkowo do smietnikow .
może tu poszukać rozwiązania proekologicznego ?

Zgłaszam wniosek, żeby na każdej sesji było krótkie przypomnienie z zasad funkcjonowania samorzadu.

Radni podejmują uchwale.

A Prezydent z całym szacunkiem
dla stanowiska i osoby
Jest wykonawcą podjętej uchwały,

Wprowadza ja w życie zarówno papierkowo (legislacyjnie) jak i organizacyjnie .

Prezydent wykona dobrą uchwałę,
przewodniczący
nie musi Pana prezydenta
do czego kolwiek namawiać .

Haha ekstra barwo super czyli co do karafki woda bedzie wlewana z taaaaaaakiej wielkiej cysterny? No bo chyba nie bedzie dostarczana w PLASTIKOWYCH butelkach 1,5l. Jeśli sa oni tacy wspaniali to z pewnością bedzie dostarczana cysterna albo juz z fabryki wyjedzie w karafce…
Ciekawe czy nie bedzie pita z plastikowych kubków 😉