Strona główna Aktualności Z miasta Prezydent Dychto stanie przed sądem?

Prezydent Dychto stanie przed sądem?

28

Pabianickie Centrum Medyczne rozważa pozwanie do sądu byłego prezydenta Zbigniewa Dychto i trzech osób, które za jego kadencji zasiadały w radzie nadzorczej spółki o zwrot niemal 400 tysięcy złotych, straconych na skutek przegranego procesu z Witoldem Barszczem, byłym dyrektorem PCM. Przed podjęciem decyzji zarząd placówki chce poznać uzasadnienie wyroku. 

Witold Barszcz został zwolniony z pracy w trybie natychmiastowym i bez wypłacenia odprawy. „Pożegnał” się z nim właśnie w ten sposób ówczesny prezydent.

Po tym, jak Sąd Okręgowy w Łodzi wydał korzystny dla byłego dyrektora wyrok (o sprawie pisaliśmy tutaj), będzie on miał z pewnością udane święta. W przeciwieństwie do Agnieszki Owczarek, obecnej prezes Pabianickiego Centrum Medycznego, które ponosi teraz finansowe konsekwencje decyzji podjętej pod koniec drugiego kwartału 2010 roku. Spółka nie zamierza jednak zostawić tej sprawy ot, tak.

– Po świętach złożymy do sądu wniosek o uzasadnienie wyroku, ale tak czy inaczej zamierzamy podjąć kroki prawne, domagając się w sądzie całkowitego pokrycia poniesionych przez nas kosztów. Jeśli z tego uzasadnienia będzie wynikało, że możemy złożyć pozew przeciwko byłemu prezydentowi i osobom, które zasiadały wtedy w radzie nadzorczej, tak uczynimy – podkreśla Adam Marczak, kierownik działu administracji i marketingu w PCM.

Apelację od wyroku, na którą zdecydowało się PCM odrzucono. Został mu jeszcze jeden krok – złożenie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego. Ale nie zmienia to faktu, że z konta spółki ubędzie prawie 400 tys. zł.

– Moglibyśmy wykorzystać je w zupełnie inny sposób, np. podnieść wynagrodzenia pracownikom, którzy zarabiają najniższą krajową, a takich jest wciąż bardzo dużo. W szpitalu jest też do przeprowadzenia wiele prac remontowych. Pod koniec listopada dostaliśmy z budżetu miasta 1,5 mln zł na remont oddziału ginekologiczno – położniczego. Mamy go zawęzić i część otrzymanej kwoty wypłacić byłemu dyrektorowi? Trudno zrozumieć tę sytuację – stwierdza Adam Marczak.

Zarząd spółki ma żal do Zbigniewa Dychto. Podkreśla, że ten znał warunki rozwiązania kontraktu menedżerskiego (sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia i odprawy) i musiał liczyć się z tym, że Witold Barszcz będzie dochodził swoich roszczeń przed sądem.

Były prezydent zamierza możliwie szybko zapoznać się z uzasadnieniem niekorzystnego dla PCM wyroku. Nie czuje się winny zaistniałej sytuacji, gdyż, jak podkreśla, Witold Barszcz działał na niekorzyść szpitala. Miało chodzić m.in. o nieprawidłowości w przetargach i zawieranie niekorzystnych dla szpitala umów.

– Miałem nie ruszać pana Barszcza, bo wystąpi o odszkodowanie? Bo to niebezpieczne? Gdyby został na swoim stanowisku, straty byłyby większe. W chwili, gdy wyprowadzaliśmy szpital z długów wróciłaby sytuacja, która doprowadziła do tego, że miał ponad 100 milionów zadłużenia – mówi Zbigniew Dychto.
REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
28 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Najwyższy czas się rozliczyć z głupiego rządzenia

Dychto kręci jak zwykle. To dlaczego po zwolnieniu Barszcza nie wystąpił do niego z roszczeniem o złe zarządzanie? Przyszedł czas zapłaty za radosną twórczość chłopka roztropka. Ale ma z czego bulić bo z kasy miasta wyszarpał około miliona zł plus emerytura.

Co to znaczy „wyszarpał ponad milion złotych” jeśli masz jakąś wiedzę na ten temat to Twój obowiązek powiadomić o tym prokuraturę. Jeśli jednak to tylko pomówienia….. To ja bym Cie pozwał cywilne.

Czasami kontrowersyjny jesteś i mam z Tobą problemy, ale w tym wpisie 100 % racji !
Ot, swołocz pisowska ” oliwa … ” wylazła z kaczej d… i mąci na portalu !
Wesołych świąt !

Dzięki takim jak ty kacykom z KC PO wszędzie panowały takie Zbysie: bez pojęcia, pomysłu, planu rozwoju… oraz ich POmagiery wałkarze!!!!

Wypad ze mnie, pisowski prymitywie, bo mnie wszyscy, włącznie z tobą wiszą i powiewają ! Miało być dobrze, a babramy się wszyscy ( ty też ) w kaczym g…
Zdrowych i wesołych !

Chyba ty się babrasz w swoim… Ludzi do swojego szamba nie zapraszaj, bo już się w nim kapali 8 lat… Włóż se czopka i spać pacjencie

Ja uszanowałem polską tradycję, ale ty nawet w Wigilię pojechałeś z kaczym szambem pisdzielcu z pisbolszewi !

Ale ty Dychto jesteś…. Zwalniasz człowieka z okresem 6miesięcznego wypowiedziania i odsuwasz go od pełnionych obowiązków. wtedy nic nie napsuje jak to Pan twierdzisz. i nie chodzi o to, że miałeś go nie ruszać. Miałeś go ruszyć zgodnie z prawem

Nie znałem dworskich zwyczajów panujących wówczas w UM, ale chyba ciała dali prawnicy Ratusza, bo takie sprawy się konsultuje prawnie. Za i przeciw… Druga sprawa, o ile pamiętam, to szpital decyzyjne należał pod UM. Czyli jak jesteś właścicielem kurnika, to pozwalasz tam grasować lisowi ? A ponoć tak było… Ale, to nie moja brocha.
Zawsze powinno być tak : jest wina, musi być kara !
Natomiast uważam ferowanie wszelkich wyroków za przedwczesne, przed ostatecznym rozstrzygnięciem sprawy…

prawnicy zarówno UM jak i szpitala to kolejny ciekawy przypadek. Natomiast jeżeli chcesz lisa wyrzucić natychmiast to potem płacisz mu kase. Skoro umowa przewidywała 6 miesięczny okres wypowiedzenia to trzeba było go dotrzymać. Jeżeli sie nie dotrzymało i miało słabe argumenty to teraz trzeba ponieść tego konsekwencje.
Moim zdaniem po prostu Dychto sie podpalił i zachował się jak król, tylko zapomniał o aspektach prawnych

Już o tym wspominałem, ty też, ale spoko. Poczekajmy na finał !

Parę miesięcy temu napisałem w komentarzach, że Dychto dla miasta nie zrobił nic w okresie gdy inne miasta szarpały kasę z UE na inwestycje. Wówczas zwolennicy Pana Dychto pisali, iż „uratował” pabianice szpital. Dzisiaj widać jak ratował. WESOŁYCH ŚWIĄT.

Mogłeś poświęcić to parę miesięcy na edukacje. Za Dychty miasto było w programie naprawczym oznaczającym zakaz inwestycji. Czyli szlaban na kasę z unii. Dychto dostał tą sytuację w spadku i doprowadził do tego, że teraz Mackiewicz mizdrzy się medialnie jak lala, że spłacił Szpital a to g… prawda . Dług Szpitala prawie do końca spłacił Dychto. Jego wtedy zastępca a teraz Prezydent teraz udaje Greka i robi to samo co ci przed Dychto czyli znów zadłuża miasto.

No właśnie widzę jak spłacił. Teraz za jego błędy zapłaci miasto, czyli My. Broń gościa dalej a najlepiej daj mu do rozporządzania Twój domowy budżet.

Zgadzam się z poprzednim prezydentem że barszcza należało w trybie natychmiastowym zwolnić z zajmowanego stanowiska, ale do cholery nie w taki sposób. Pan Dychto ma ponad 60 lat a zachował się jak rozkapryszona 6 latka.

Pisałem o prawnikach, albo palestra, albo D., dali d… !
No, kurza, wasza twarz, po co te rozdzieranie szat teraz, winien – nie winien – poczekajcie na finał, dacie wtedy upust z kaczego rynsztoka !

Organy władzy w tym prezydent muszą działać zgodnie z przepisami prawa. Za to biorą odpowiedzialność i pieniądze. A jeśli tego nie potrafią tak jak np. Dychto to teraz powinni płacić. Od dawna było wiadomo że to nieudolny człowiek. Sprawa ewidentnie do rozliczenia.

Zacznę od tego że niejestrm zwolennikiem i przeciwnikiem kogokolwiek. Staram się w sprawiedliwy sposób oceniać innych. Tak więc Marcinie prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy, że gdyby nie prezydent Dychto to szpitala w Pabianicach by nie było. Poprzednia władza która podpisując aneksy do umowy z elektusem doprowadziła do upadku szpitala. Nie będę wynikał w szczegóły firmy elektus i poprzednich włodarzy, to sprawa dla prokuratury. Uważam że żaden inny prezydent nie wyciągnął by szpitala z zadłużenia, pamiętaj że wciąż szybko rosnącego z tytułu odsetek. Tylko i wyłącznie Dyhcie zawdzięczamy że szpital nadal jest. Ale by to wiedzieć nie wystarczy osadzać nie mając… Czytaj więcej »

Ikarum
100 % racja !
Znam z autopsji. Leżałem po wypadku na ortopedii. Była Kopacz, był plan B ( do d… , bo zgnoili miasto ), chcieli razem ze mną w gipsie ewakuować szpital, bo komornik dał szlaban na wszystko ! Była TV… Tylko dlaczego do dziś, nikt nie rozliczył każdej czapy szpitala z dywersji !
Gdzie tych kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców naszego miasta by się poniewierało w sprawach medycznych. Łódź ? Łask ? Sieradz ? A może Chechło ? Daj wam wszystkim, pisowskie głąby, dobre zdrowie ! Wesołych świąt

No nareszcie ktoś poszedł po rozum do głowy. Zobaczymy jaki wiracha ze Zbysia-Fisia. Mam nadzieję, że za niegospodarność dobiorą mu się do d…

Nolan szpadel i naprzód pokaż że można coś zrobić pożytecznego, Zobaczę jaki z Ciebie wiracha. Co Zrobisz dla tego Miasta.?

Nolan, to taki pisowski prymityw, że szkoda dla niego każdej litery wpisu !

A ty rozumiem PO-wski yntelygent, bo mu tak wmówii : ))))

Nolan
……………………………..

Uratował szpital a sprzedał miasto to był dopiero strateg-oszołom. Fakt jest jeden zaprzepaścił wszystkie możliwe dotacje na 8 lat, dopiero właśnie Mackiewicz odblokował możliwość inwestycji w Pabianicach ale już dotacji z Unii nie ma. A Dychto nie był Prezydentem Miasta tylko Furmana, i nachapać to się nachapł ,odprawy wysługi wieksza emerytura uzbiera się milion.

Do pierdla dziada…

Marczak ma wreszcie okazję aby odegrać się na Dychcie. Adaś i tak pozostaniesz gościem który jako pierwszy w historii był wprowadzany w kajdankach z Urzędu. A Dychciakowi do pięt nie dorastasz.