Strona główna Aktualności Z miasta Prezesi nie chcą potężnych odpraw. Miasto zaoszczędzi

Prezesi nie chcą potężnych odpraw. Miasto zaoszczędzi

6
Florian Wlaźlak (ZEC) i Rafał Kunka (ZWiK)

Pabianice muszą dostosować się do nowej ustawy związanej z wynagrodzeniem i zatrudnieniem prezesów spółek. 

Do końca czerwca prezydent Pabianic musi wypowiedzieć prezesom umowy o pracę. Zgodnie z nową ustawą, po walnym zgromadzeniu wspólników, prezesi przestają być pracownikami spółek, a przechodzą na formę zatrudnienia podobną do kontraktu menadżerskiego.

– Wypłacić należne odprawy, odszkodowanie za konkurencyjność. Stracą też ochronę, która wynika z kodeksu pracy – wyliczał prezydent Grzegorz Mackiewicz podczas konferencji prasowej.

Oznacza to, że każdy z prezesów po zwolnieniu powinien mieć wypłacone nawet do 24 pensji. To ponad milion złotych. Po negocjacjach udało się jednak uniknąć takiego finału.

– Prezesi spółek zdecydowali się zrezygnować  z odpraw i odszkodowań związanych z zakazem konkurencyjności – wyjaśnił prezydent.

Ustawa wskazuje też ile powinien zarabiać prezes spółki. Te pabianickie mieszczą się w trzeciej grupie, gdzie szefowie mogą zarabiać od trzech do pięciu średnich krajowych. W nadzwyczajnych przypadkach można zaniżyć widełki. U nas bazową są trzy średnie krajowe.

Na nowych zasadach pabianiccy prezesi będą zarabiać następujące kwoty:

Florian Wlaźlak (Zakład Energetyki Cieplnej) – 13 211 zł  brutto (11 550 wcześniej)
Rafał Kunka (Zakład Wodociągów i Kanalizacji) – 13 211 zł  brutto
Jarosław Habura (Miejski Zakład Komunikacyjny)  12 770  (10 600 wcześniej) – współczynnik pomniejszony do 2,9 średniej krajowej, ze względu, że spółka jest finansowana głównie z budżetu miejskiego.
Agnieszka Owczarek (Pabianickie Centrum Medyczne) – 14 092 (14 000 wcześniej). Tutaj ze względu na wielkość spółki zastosowano współczynnik 3,2.

Zmiany wejdą w życie od 1 lipca. Kontrakty będą obowiązywały przez 5 lat, jednak prezesi z dnia na dzień mogą być pozbawieni kontraktu, ponieważ są to umowy cywilno-prawne. Nie mają ochrony z kodeksu pracy.

Zmiany zostały wprowadzone w ubiegłym roku przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

REKLAMA
Poprzedni artykułKibicowska wojna na murach
Następny artykułDokumenty złożone. Czy mamy szansę na dofinansowanie?
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Brawo PIS, napisali ustawę pod swoich a u nas prezes Kunka z PO dostaje podwyżkę , brawo, a koszty spółek? A ceny za wodę? Niech się później radni pisu nie dziwią podwyżkom.

a nie przypadkiem zakaz konkurencji? konkurencyjność ma zupełnie inne znaczenie

Sk…. yny. Po 12-14 tysiów, a człowiek musi dymać za 1800 na rękę! PiS! Czyśćcie to dno za rok do gołego kamienia!!!!!!!!!

Przyznam szczerze ze nie znam omawianej ustawy. ale juz wierze w ta dobrodusznosc prezesow i ich rezygnacje z cwierc banki zadoscuczynienia!!! skoro zwolnieni teraz to na jakiej podstawie dostaja odrazu kontrakt na 5 lat?? ano bo sie ugadali – ja nie wezme – ty dasz. nie powinno byc jakies ogloszenie przetargowe o kontrakt? a co z zastempcami prezesow?

„Prezesi zrezygnowali z odpraw i odszkodowania wynikającego z zakazu konkurencji. Gdyby tego nie uczynili, nie podpisałbym z nimi kontraktów” – powiedział prezydent Mackiewicz. Halo halo czy to nie jest przejaw mobbingu w pracy ??!!!

Xxx przeczytaj sobie swój post i zrozumiesz czemu możesz tylko trollować w sieci i dlaczego ty nigdy nie będziesz zastepcom 🙂 zreszta jesteś już emerytem. Poza tym wierzysz w konkursy ??? W takie jak na dyrektora ds geotermii w ZEC albo na pełnomocnika ds sprzedaży prądu samorządom w PGE 🙂 na archiwistę w Urzędzie Wojewódzkim :-))) Sam byś zatrudnił nieznana osobę na odpowiedzialne stanowisko ???