Strona główna Aktualności Z miasta Powiat nie chce zarządzać dawną drogą krajową

Powiat nie chce zarządzać dawną drogą krajową

17
Radni powiatowi 17 głosami zaprotestowali przeciwko nadaniu przez Sejmik Województwa Łódzkiego dawnej DK71 kategorii drogi powiatowej.

Droga krajowa łącząca Rzgów z Aleksandrowem Łódzkim i przebiegająca przez Pabianice (m.in. fragment ul. Warszawskiej, Partyzanckiej oraz ul. Lutomierska) w czerwcu tego roku stała się drogą wojewódzką, a teraz Zarząd Województwa Łódzkiego chce, a aby drogą o długości 15,66 km administrował powiat. Taka rola wiąże się oczywiście z wieloma nakładami finansowymi m. in. na łatanie dziur czy odśnieżanie. Tej decyzji sprzeciwiła się większość radnych powiatowych.

– Zgodnie z wolą ustawodawcy nie może dochodzić do sytuacji, w której po wybudowaniu odcinka autostrady, bądź drogi ekspresowej dotychczasowa droga krajowa stając się drogą wojewódzką jest praktycznie od razu, wręcz z automatu przekazywana zarządowi powiatu – wyjaśnia Krzysztof Habura, starosta powiatu.

„Ustawodawca widząc nadużywanie tego mechanizmu do pozbywania się niechcianej drogi przez zarządy województw, wprowadził niezmiernie ważny przepis do Ustawy o drogach publicznych. Ten zapis mówi o tym, że Sejmik Województwa Łódzkiego nie może pozbawić kategorii drogi wojewódzkiej odcinka drogi krajowej zastąpionego autostradą lub drogą ekspresową. Przepis ten oraz intencje jego wprowadzenia odnoszą się w pełni do sytuacji, która zmusiła Radę Powiatu Pabianickiego do podjęcia niniejszego stanowiska” – czytamy na stronie starostwa.

Starosta odniósł się również do wspomnianych wcześniej nakładów finansowych na utrzymanie drogi.

– Nałożenie na powiat pabianicki obowiązku utrzymywania drogi o takich parametrach i o takiej długości spowodowałoby konieczność bardzo drastycznych cięć wydatków na pozostałe drogi powiatowe, czego efektem byłoby powstawanie zagrożeń dla uczestników ruchu drogowego – wyjaśnia starosta. – Doprowadziłoby to też do braku możliwości modernizacji dróg powiatowych w powiecie pabianickim, które mają wpływ na rozwój regionalny.

Warto też zwrócić uwagę, że „spychanie” opisywanej drogi do niższej kategorii może w zupełności zniweczyć szanse na wybudowanie przejazdu drogowego pod torowiskiem na ulicy Lutomierskiej.
REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
17 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

autobusami się za darmo po drodze jeździ i niszczy taborem, ale płacić to już się nie chce!
Za to w drugą stronę – chętnie miejska policja opłaty pobiera (za poruszanie z nie swojej drogi) 🙂

Jaka miejska policja pobiera opłaty?

Rząd taki chętny by wszystko upaństwawiać, ale gdy trzeba dokopać nieprawomyślnym to chętnie podkładają świnię w postaci np. kosztownego kawałka drogi. Zwykłe dziadostwo.

Jest wybór można zaorać s14 i już, dk71 będzie na utrzymaniu GDDKiA. Ja tu nie bronie decyzji ale jeżeli już, Dziadostwem jest to że tak duży powiat boi się dostać 16km drogi we władanie, no po prostu żenada.😂

Last edited 4 miesięcy temu by Aerospace

Zenada

Nie dziwię się, UM nie potrafił przez lata zadbać o ulice ,o odśnieżaniu nie wspomnę, o tonach piachu zalegającym przy krawężnikach również. Za to szkutnie będą budować dla widoku z działki dewelopera

10/10

A co na UM do drogi powiatowej ?

Lepiej by się zajęli chodnikiem, drogą rowerową i latarniami od tego odcinka do ronda. Mnóstwo magazynów, ludzie chodzą w błocie po kostki poboczem, którego prawię nie ma, ale jak nikt nie chce brać za nią odpowiedzialności, to nie dziwota, że syf kiła i mogiła

To akurat prawda że ruch pieszych na odcinku od przejazdu do ronda jest większy niż kiedyś i chodnik a najlepiej szlak pieszo/rowerowy jest potrzebny.

To trzeba mieć poczucie humoru aby zrobić pierwszeństwo dla ulic miejskiej a podporządkować drogę krajową i sznury aut w tym ciężarówek z drogi krajowej. Z racji znacznej darowizny w okresie zimowym robi się tam dramat z pojazdem po zatrzymaniu.

Kiedy kochany powiad zrobi przejazd dla rowerów przy rondzie na Swietlickiego? Ile lat musi upłynąć?

Ani powiat, ani miasto nie ma prawa ruszyć tego ronda. Jedynym uprawnionym jest Marszałek Województwa. A, że jest z ramienia PiS, to po złości nie zrobi.

Last edited 4 miesięcy temu by Olek

No nie wiem, ale przejście dla pieszych to już Swietlickiego, a to droga powiatowa.

No to już wiesz. Pomijając, że Świetlickiego nie jest droga powiatową.

Ola coś usłyszała , resztę sobie dopowiedziała i mamy efekty w postaci marnych wypocin na forum, teraz już wszyscy wiedzą , nie tylko rodzina ,że Ola jest po prostu tę.a

Czy przejęcie ulicy Lutomierskiej nie ułatwi czasem zbudowania przejazdu dla aut pod torami?
Przecież jeśli starostwo powiatowe stanie się właścicielem drogi to będzie mogło zbudować bezkolizyjny przejazd pod torami który jest potrzebny.