Strona główna Aktualności Z miasta Powiat inwestuje w szkołę. Ponad 3 miliony

Powiat inwestuje w szkołę. Ponad 3 miliony

0
Dzięki temu przedsięwzięciu w Zespole Szkół nr 3 od początku września poprawią się warunki nauki i pracy. Jeden z jego dwóch budynków przechodzi bowiem kompleksową termomodernizację. Zmian jest mnóstwo – od fundamentów po dach, a firma z Rąbienia, której powierzono roboty, pracuje pełną parą. 

Stan obiektu pozostawiał wiele do życzenia, jednak mimo to do czasu ich rozpoczęcia, dwa miesiące temu, w kilku salach odbywały się lekcje. Główny szkolny gmach ma bowiem niewystarczającą liczbę pracowni – 16.

– Tutaj zyskamy trzynaście. Powiększymy również powierzchnię o część trzykondygnacyjną, w której zajęcia naszej szkoły nie były prowadzone (mieściła się w niej „Heureka” – przyp. red.) – podkreślała Agnieszka Kulpińska – Górska, dyrektor ZS nr 3 na dzisiejszej konferencji prasowej na temat termomodernizacji.

Zanim odnawiany budynek stał się własnością powiatu pabianickiego, należał do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

– Kupiliśmy go w ubiegłym roku, za ponad 1,5 mln zł (spłata została rozłożona na trzy lata – przyp. red.), wraz z częścią przyległego do niego terenu. Uległ bardzo poważnej degradacji, stąd decyzja zarządu, aby go wyremontować – mówił starosta Krzysztof Habura.

W zakresie robót znalazło się m.in. docieplenie ścian zewnętrznych, fundamentowych, stropodachu, wymiana drzwi i okien, modernizacja oświetlenia na energooszczędne, nowe instalacje (elektryczna, wodno – kanalizacyjna, centralnego ogrzewania), system alarmowy, klimatyzacja, położenie nowych podłóg, gładzi, malowanie, remont łazienek, dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych…

Plany na przyszłość wybiegają jeszcze dalej.

– Myślimy o zagospodarowaniu terenu wokół szkoły, czyli zapleczu parkingowym, budowie boiska i urządzeniu zieleni, tak, aby całość tworzyła ładny obiekt – stwierdził Henryk Brzyszcz, członek zarządu powiatu odpowiedzialny za inwestycje.

– Nastąpiłoby to jednak nie wcześniej niż w 2021 roku. W przyszłym być może uda się zrobić dokumentację – wyjaśniał starosta.

Zgodnie z umową prace powinny zakończyć się w połowie wakacji, ale wszystko wskazuje na to, że wykonawca upora się z nimi wcześniej.

– Nie mogły nam się trafić w lepszym momencie. Budynek czekał na remont już wiele lat, ale 2019 rok to ten, w którym mamy podwójną liczbę kandydatów do szkół. A my zyskujemy ogromną, dodatkową powierzchnię – nie kryje radości Agnieszka Kulpińska – Górska.

Termomodernizacja Zespołu Szkół nr 3 jest nawiększą inwestycją, jaką w tym roku zrealizuje starostwo. Pochłonie 3 mln 100 tys. zł,  z czego 1 mln 800 tys. zł to pieniądze z budżetu powiatu, a pozostała kwota – środki unijne (z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020).

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments