Strona główna Styl życia Posokowiec bawarski – niezwykle inteligentny pies myśliwski

Posokowiec bawarski – niezwykle inteligentny pies myśliwski

0

Posokowiec bawarski to jedna z ras psów myśliwskich, pochodząca z rejonu Alp Bawarskich w Niemczech. Czym charakteryzuje się ta rasa psów, jak wygląda jego hodowla? Jakie wybrać imię dla psa?

Posokowiec bawarski

Posokowiec bawarski (https://zwierzaki.pl/posokowiec-bawarski) początkowo wykorzystywany był do tropienia zwierzyny, natomiast po wprowadzeniu do polowania broni palnej, rolą tej rasy psów stało się poszukiwanie zranionej sztuki.

Dzięki wyjątkowej budowie oraz doskonałemu węchowi Posokowce bawarskie świetnie radziły sobie na terenach górskich, z kolei obecnie dosyć często można je spotkać wszędzie, również jako psy miastowe. Ta rasa psa stopniowo zdobywała swoją popularność, początkowo w Austrii oraz na Węgrzech,  następnie w naszym kraju, gdzie pojawiła się w ubiegłym wieku w latach 70.

Tutaj znajdziesz inne, ciekawe rasy psów: https://zwierzaki.pl/rasy-psow

Charakter Posokowca bawarskiego

Jeśli interesują Cię inne psy tropiące, w szczególności z grupy terierów, zajrzyj tutaj: klubteriera.pl/psy-tropiace

Posokowiec to niezwykle zrównoważony, inteligentny oraz aktywny pies, bardzo przywiązany do swego pana i powściągliwy w stosunku do nieznajomych. Jest to także pies bardzo pewny siebie, niełatwy w prowadzeniu, nie bojący się, dopiero w sytuacji zagrożenia czasami bywa agresywny. Posokowce uwielbiają tropienie (które mają w naturze), bieganie, kopanie, warto także zapewnić im możliwość swobodnego wybiegu w ogrodzie, chociaż mogą także mieszkać w mieszkaniach. Dosyć łatwo się uczą, jednak tresura na psa myśliwskiego może trwać nawet kilka lat. Posokowca bawarskiego warto zacząć tresować od 4-5 miesiąca życia i wyuczone polecenia należy konsekwentnie utrwalać.

Warto wiedzieć, że Posokowce nie lubią zostawać zbyt długo same oraz potrzebują uwagi oraz zainteresowania ze strony swojego właściciela.

Umaszczenie i wygląd Posokowca bawarskiego

Posokowiec bawarski jest to pies średniej wielkości o lekkiej budowie i sylwetce wpisanej w prostokąt. Wysokość psa w kłębie wynosi  od 47 do 52 cm, natomiast suki od 44 do 48 cm, przy masie około 20 do 28 kg. Maść tej rasy psa bywa: płowoczerwona, czerwonobrązowa, pręgowana, jasnopłowa do piaskowej oraz szaropłowa. Na grzbiecie kolor jest bardziej intensywny, kufa oraz uszy są ciemne. Czasami pojawia się małe jasne znaczenie na piersi posokowca. Klatka piersiowa Posokowca jest szeroka, długa i głęboka, lędźwie dobrze umięśnione. Uszy są  mają długość nieco większą niż średnia i sięgają najwyżej do czubka nosa. ciężkie, wysoko i szeroko osadzone, u dołu zaokrąglone bez skręceń zwieszają się w dół przylegając do policzków. Psy tej rasy zazwyczaj żyją około 12 lat.

Wychowanie Posokowca

Posokowiec bawarski jest to bardzo inteligentna rasa, który chętnie współpracuje z człowiekiem, jednak potrafi czasami być też uparty. Wykonywana praca Posokowca wymagała od niego również samodzielności, dlatego też czasami próbuje on postawić na swoim. Od początku warto ćwiczyć z nim posłuszeństwo, które przydaje się w późniejszym szkoleniu.

Szczenięta Posokowca od pierwszych dni w domu wymagają wychowania oraz socjalizacji, w tym przypadku bardzo pomocne są zajęcia w tak zwanym psim przedszkolu. Młodego Posokowca bawarskiego powinno się zabierać w nieodkryte miejsca, umożliwić mu kontakt z innymi psami oraz ludźmi i nieznanymi  dźwiękami. Wstępem do lekcji tropienia może być zabawa w poszukiwanie ukrytych smakołyków, podczas której młody pies uczy się wykorzystywać swój węch.

Posokowiec – pielęgnacja i dieta

Dieta Posokowca bawarskiego powinna być zbilansowana oraz dostosowana do jego aktywności. Psy, które pracują potrzebują karmy wysokoenergetycznej, natomiast domowemu pupilowi wystarczy pokarm o średniej zawartości białka. Psu tej rasy można podawać karmę wysokiej klasy gotową dla średnich ras psów. Można także przygotowywać mu domowe posiłki, które koniecznie trzeba uzupełniać odpowiednimi preparatami wapniowo-witaminowymi. Co ciekawe, niektórzy hodowcy stosują też tak zwaną dietę BARF, czyli naturalne oraz surowe pożywienie.

Cena

Koszty utrzymania Posokowca bawarskiego to koszt około 150-300 zł miesięcznie. Natomiast cena psa z rodowodem wynosi od 1500 zł do nawet 3000 zł.

Imiona dla psa

Znajdź inne imię dla swojego psa: https://zwierzaki.pl/imiona-dla-psa

Ciekawe imiona dla psa: Bazyl, Bruno, Cezar, Gufi, Lord, Rudolf, Wafel

Ciekawe imiona dla suki: Bella, Dora, Hera, Inka, Saba, Tara, Zara

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments