Strona główna Aktualności Z miasta Pomnik na Starym Rynku: jest decyzja

Pomnik na Starym Rynku: jest decyzja

31

Pomnik Bojowników o Wolność i Wyzwolenie Społeczne przestaje być zabytkiem, a tym samym podlegać ochronie konserwatorskiej. Została bowiem podjęta decyzja o wykreśleniu monumentu z wojewódzkiej ewidencji zabytków ruchomych. 

– Podpis w tej sprawie jest formalnością – stwierdza Grzegorz Dębski, naczelnik wydziału do spraw zabytków ruchomych i rejestru zabytków oraz dokumentacji zabytków w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Łodzi. – Wykreślenie następuje na wniosek prezydenta Pabianic. Co dalej stanie się z pomnikiem, będzie zależało od niego.

Batalia o monument rozpoczęła się po wejściu w życie ustawy dekomunizacyjnej, nakazującej usunięcie z przestrzeni publicznej obiektów, które propagują komunizm. W styczniu prezydent Grzegorz Mackiewicz wystąpił do WUOZ o zajęcie stanowiska w sprawie rozbiórki pomnika. Konserwator zaproponował przeniesienie go w inne miejsce. Kilka tygodni później (9 marca) Urząd Miejski w Pabianicach skierował do WUOZ wniosek, by wykreślić monument z wojewódzkiej ewidencji zabytków ruchomych.

– W miniony czwartek wysłaliśmy pismo o jak najszybsze wydanie decyzji – wyjaśnia Aneta Klimek, rzecznik prasowy magistratu.

Fakt, że pomnik traci status zabytku otwiera furtkę do jego likwidacji.

– Jeśli tylko zostaną wyeliminowane kolizje prawne, miasto wykona oczywiście wytyczne ustawy dekomunizacyjnej – podkreśla Grzegorz Mackiewicz.

Teoretycznie pomnik powinien zniknąć z powierzchni ziemi do końca marca. Kiedy to rzeczywiście nastąpi, nie wiadomo. Na rozbiórkę potrzebne są niemałe pieniądze. Część kwoty będzie zarezerwowana przez miejskich radnych na jutrzejszej sesji. Na razie to 78 tys. zł.

REKLAMA

31
Dodaj komentarz

1600
17 Wątki komentarzy
14 Odpowiedzi do komentarza
0 Obserwujący
 
Wzbudzający najwięcej reakcji
Najciekawszy wątek
26 Autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jacek

ja dołoże 20 zł jak bedzie zbiórka, byle tylko to GównX zniknęło, a 100 zł dam na bilet w jedną stronę dla faceta z macicą, pozdrawiam p. Nagiecki 🙂

x

Fakt jest taki, że większość ludzi nawet nie z czym jest związany ten pomnik. Ot kolejna głupia ustawa i marnowanie pieniędzy.

jacek

z psuciem wyglądu miasta.

x

Lepsze gołe pole? 😀

Fabiopab

Ale miasto nie bedzie ladniejsze po jego wyburzeniu. Nadany bedzie jednym z najbrzydszych. Dopuki nie bedzie mialo gospodarza z prawdziwego zdarzenia – najlepiej z poza ukladu ktory panuje w Pabianicach Od lat

Miodek

dopóki, dopóki, dopóki, dopóki, dopóki, dopóki, dopóki, dopóki, dopóki, dopóki, dopóki, dopóki, dopóki, dopóki, dopóki, dopóki, dopóki, dopóki

Nolan

Ale jak parę lat wstecz (chyba też PiS) mówił, żeby zlikwidować to komusze barachło, a dodatkowo stworzyć koncepcję rewitalizacji tego terenu dla mieszkańców – jak zrobiło wiele miast ze starówkami – to ówczesny BSR (choć miał inną nazwę to wciąż ci sami ludzie) nie słuchał!!!! Dziś na gwałt kasy będą szukać na to co było oczywiste wiele lat temu!

bartekpawel

Możesz podać jakiś link do artykułu, ze to PiS? Albo wrzucić skany jakichś analogowych dokumentów?

travel

To już tak dla ciemnego ludu PiS, macie jeszcze do wyburzenia pomnik „1000 szkół na 1000 lecie” szkołę podstawową nr 13 im. Stefanii Sempołowskie.

kastek

I jeszcze liceum się znajdzie …..szpitale….. i wszystkie kamienice zburzone podczas wojny…… jak chcecie tak bardzo niszczyć co komunistyczne to większość powinna z bloków zrezygnować bo to też pomniki lat 80…..

Jan Marian Kaczyński

Żeby zburzyć to szkaradztwo to się ochtonicy za darmo zgłoszą. A wywóz, pewnie też ktoś się podejmie za wartość gruzu i złomu. Trzeba poszukac. Niech kombinują.

Grzegorz

Niestety. Na to musi być przetarg bo inaczej szwagier naczelnika nie zarobi.

Długosz

Solidaruchy chcą zakłamać historię, kiedy PiS odda Niemcom Ziemie odzyskane ze Szczecinem i Wrocławiem? oczywiście w ramach dekomunizacji.

William_2

Jak Niemcy zapłacą reparacje 🙂

Delacroix

Niemcy nie zapłacą reparacji, bo premier Morawiecki, jak zwykle, strzelił sobie w stopę. Skoro twierdzi, że Polska jest dopiero teraz, a wcześniej jej nie było, to Niemcy twierdzą, że ich państwo jest dopiero teraz, a wcześniej była III Rzesza, zatem proszę reparacji domagać się od III Rzeszy, bo RFN powstała dopiero w 1948 r. Ale cóż, logika nigdy nie była mocną stroną „dobrej zmiany”. Zresztą po niedawnej wizycie Merkelowej temat reparacji jakoś ucichł, a PiS rozpoczął reformy własnych reform.

Długosz

Brońmy Pomnika! Zbierajmy podpisy do konserwatora zabytków! Lub piszmy doń listy polecone!

julian

człowieku postaw u siebie w ogródku, będziesz mógł capstrzyki organizować i śpiewać międzynarodówkę.

Anna

Aja mam lepszy pomysł,jak dekomunizacja to na całego.Wybić wszystkich Polaków urodzonych przed 1980 rokiem ,bo to przecież pokolenia komunistyczne.

Vivo

Polecam psychiatrę

RafalPAB

ja proponuję wybić wszystkich idiotów, niestety byś się nie uchowała

x

RafalPAB i Vivo nie dostrzegacie ironii? 😀

Buc

Super. I znowu zapłaci za to podatnik i nasza gmina. Gospodarność dla obecnego rządu nie istnieje. Wali mnie to kto to budował. Za kwotę rozbiórki można spokojnie zainwestować w rozwój miasta. Nie ma to jak brak wyobrazni.

nie

Toć to rozwój. Jedno paskudztwo mniej.

Anna Z Pabianic

Pomnik arcyprezydenta Kaczyńskiego postawić.

Anna Z Pabianic

Nie, Prezydenta Kaczyńskiego kaczyńskiego nie. W gruncie żeczy to był poczciwy facet w odróżnieniu od swojego brata. Najlepiej będzie tu pasował pomnik Żołnierzy Przeklętych.

Tom

No i gdzie ja teraz będę się na randki umawiał?? :-/

Gosc

Towarzystwo opieki nad zabytkami powinno się odwołać od decyzji konserwatora. Mamy przecież dwuinstancyjność postępowania. A potem do WSA. I oczywiście cały czas żądać zabezpieczenia w postaci wstrzymania wykonania do ostatecznej i prawomocnej decyzji.

Ikarum

Nawet jeśli pomnik ten propagował komunizm, to ten komunizm był częścią naszej historii.
Obecna władza wychodzi z założenia z jeśli wyrwie kartkę z książki to tak jakby jej nigdy tam nie było.
Jak dla mnie niczym nie różnią się od komuchów którzy rządzili po II wojnie światowej.

Tom

Na to są pieniądze Ale żeby wybudować lodowisko po Warsztatach w mechaniku to kasy nie ma

Norbert

A za 200 lat okaże sie, że nie było w PL komuny bo nie ma na to dowodów.

Paweł

Myślę że nie wszystkie pomniki zaplanowano do wyburzenia. Będąc konsekwentnym należałoby wyburzyć jeszcze coś .Jest to „szkoła pomnik tysiąclecia państwa polskiego im.Ludwika Waryńskiego”. Szkoła była zbudowana ku chwale socjalistycznej ojczyźnie,a patron też niczego sobie .