Strona główna Aktualności Po 150 latach gmina chce odzyskać prawa miejskie

Po 150 latach gmina chce odzyskać prawa miejskie

11
fot. Urząd Gminy Lutomiersk
Jeśli procedura przejdzie pomyślnie będziemy mieli w powiecie pabianickim trzecie miasto – Lutomiersk. 

Lutomiersk to gmina położona w północno-zachodniej części powiatu pabianickiego i liczy około 9 tysięcy mieszkańców. Władze gminy wpadły na pomysł, aby przywrócić miejscowości utracone w 1870 roku (po 594 latach) prawa miejskie. Radni przegłosowali już nawet 19 listopada stosowną uchwałę w tym temacie.

Radni twierdzą, że po ponownym nadaniu praw miejskich Lutomiersk zyska na prestiżu, atrakcyjności w oczach młodych ludzi i nabierze łatwości w promocji walorów turystycznych, a zmiana nie będzie miała żadnego negatywnego wpływy na życie codzienne mieszkańców. Jedyny koszt związany ze zmianą to zamówienie nowych szyldów i pieczątek.

W związku z podjętą uchwałą na początku przyszłego roku przeprowadzone zostaną konsultacje z mieszkańcami. Jeśli ci poprą pomysł, odpowiednie dokumenty trafią do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Gmina spełnia wymagania dotyczące takiego przekształcenia: była miastem, ma odpowiednią ilość mieszkańców i infrastrukturę.

Według szacunków przewodniczącego rady gminy, Lutomiersk mógłby zostać miastem już na początku 2022 roku. W powiecie pabianickim prawa miejskie mają Pabianice oraz Konstantynów Łódzki.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Ale po co?

Kasa? Jak miasto to większe podatki gruntowne chyba…. Bo co ja tam wiem.

A Dłutów tyz miasto

Dłutów to zagłębie Pisu. Murem oddzielić, niech się kiszą z własnymi wartościami politycznymi.

To co robiłeś na grzybach w pisolandi niezatrułes się klep Grzesia po po pleckach i ciesz się jak Pabianice coraz bardziej dziadzieja

A PiSpolska wyrasta na potęgę pokroju Iranu, i na złość wszystkim wyjdzie z UE.
Ale zapomoga 800zł jako 13 emerytura przyszła.

Może i podatki będą wyższe ale nie będą dojną krowä dla cwaniaków z Pabianic. Lutomiersk czy Kazimierz to urocze zadbane już miasteczka warto się usamodzielnić.

A na czym to dojenie polega ?

Dostanie fuchę w UM.

Nie ma sensu pytać, bo taki osobnik gotów odpowiedzieć, że Pabianice nałożyły na takie wsie kontrybucje i ściągają je jak za cara. 🙂 🙂 🙂

gmina pabianice nigdy nie zostanie miastem!