Strona główna Dzieje się Kultura Plenery z Pabianic w filmie wszech czasów

Plenery z Pabianic w filmie wszech czasów

0

Z okazji 120-lecia kina, polscy reżyserzy, krytycy i filmoznawcy wybrali dzieła wszech czasów. Pierwsze miejsce zajął obraz Andrzeja Wajdy – „Ziemia obiecana”.

Reżyser upodobał sobie kilka pabianickich plenerów, a w szczególności ulicę Lipową. To tutaj nakręcono wejście robotników do dawnej fabryki Barucha, gdzie dziś jest hotel oraz scenę samobójstwa w dorożce fabrykanta Trawińskiego, którego grał Andrzej Łapicki. W filmie kilka razy widać inne pabianickie ulice m.in. Zamkową i Okulickiego (wtedy Berlinga).

Nie bez powodu na otwarcie hotelu Fabryka Wełny, który stanął w miejscu wspomnianej fabryki, zaproszeni zostali odtwórcy głównych ról w filmie Wajdy – Daniel Olbrychski i Wojciech Pszoniak (ZDJĘCIA Z OTWARCIA).

Pabianickie plenery możemy zobaczyć również w innych popularnych filmach. m. in. „Stawka większa niż życie”, „Kariera Nikosia Dyzmy”, „Daleko od szosy”.


 

 

Z okazji 120-lecia kina, Muzeum Kinematografii w Łodzi wraz z katedrą Historii i Teorii Filmu Uniwersytetu Łódzkiego przeprowadziło ogólnopolską ankietę wśród twórców i osób zajmujących się szeroko pojętą kulturą filmową. Organizatorzy plebiscytu poprosili o wskazanie dwunastu najlepszych – ich zdaniem – filmów światowych oraz polskich.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments