Strona główna Dzieje się Kultura Pełna sala w Kinie Helios. W roli głównej Hovhannes Yazichyan

Pełna sala w Kinie Helios. W roli głównej Hovhannes Yazichyan

2
W Kinie Helios zaprezentowano film pt. „Zapach ziemi”, którego bohaterem jest Hovhannes Yazichyan, pochodzący z Armenii siłacz, od wielu lat pabianiczanin.

Ekranizacja w reżyserii Jacka Grudnia doczekała się kolejnej projekcji. Tym razem kinowej (pierwsza projekcja odbyła się 24 stycznia w łódzkim kinie Helios, a premiera w czerwcu 2021 w MOK-u). Na pełnej sali nie zabrakło rodziny i przyjaciół Yazichyana. Obecni byli również przedstawiciele lokalnych władz, m.in. prezydent Grzegorz Mackiewicz czy starosta Krzysztof Habura.

Jak powstał obraz o wielokrotnym mistrzu świata w wyciskaniu sztangi? Sporą część zdjęć kręcono w Armenii.

– Byliśmy tam dziewięć dni. Zadanie nie było łatwe. Między innymi dlatego, że pracę utrudniały czterdziestostopniowe upały. Dodatkowo Hovhannes pierwszy raz publicznie mówił o swoich doświadczeniach z wojny o Górski Karabach – przyznał reżyser.

„Zapach ziemi” przybliża widzom nietuzinkową historię Ormianina. Jego młodzieńcze lata w Armenii, trudne czasy wojny, ważne dla sportowca miejsca i osoby w jego ojczyźnie. W wątku „polskim” możemy dowiedzieć się więcej o jego rodzinie, między innymi jak poznał żonę Ewę.

To był drugi pokaz tego filmu i na pewno nie ostatni. Jak dowiedzieliśmy się od reżysera, będą kolejne, zarówno w Pabianicach, jak i w Łodzi. Są też plany, by projekcja ujrzała światło dzienne w ojczyźnie siłacza. Trwają także nieoficjalne rozmowy, by „Zapach ziemi” przybliżyć szerszemu gronu odbiorców, za pośrednictwem telewizyjnych kanałów dokumentalnych.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Sala wypełniona po brzegi A w masce tylko Pan starosta Habura. Co na to policja i sanepid.

Policja i sanepid też była na projekcji bez maseczki.