Strona główna Dzieje się Życie szkolne Pabianiczanie pomagają ratować życie

Pabianiczanie pomagają ratować życie

0

Wolontariusze z Zespołu Szkół nr 3 w Pabianicach pracują pełną parą. Do godziny 10.30 zebrali już ponad 40 próbek.

We „Wlókienniku” praca wre, uczniowie noszą ławki, poprawiają balony i sprawdzają długopisy. Od godziny 8.00 przyjmują bowiem zgłoszenia chętnych do wpisania się bazy DKMS, która gromadzi dane pozwalające wyszukiwać potencjalnych dawców komórek macierzystych.

– Próbka, którą pobieramy pozwala na określenie kodu genetycznego dawcy – wyjaśnia Joanna Żuber, jedna z organizatorek akcji. – W nagłych sytuacjach łatwo jest dzięki temu sprawdzić w bazie DKMS czy chory może otrzymać szybką pomoc.

Próbkę w bezbolesny sposób może oddać każdy w wieku od 18 do 50 lat niezależnie od stanu zdrowia (z wykluczeniem chorób, które przenoszą się przez krew) – pobiera się ją z wewnętrznej strony policzka za pomocą patyczka higienicznego. Gdy trafi już do bazy może się okazać, że nasz genetyczny bliźniak nigdy nie będzie potrzebował pomocy. Jeśli jednak zachoruje, otrzymamy telefon, po którym decydujemy czy weźmiemy udział w badaniach. Warto wiedzieć, że wbrew temu co pokazują nam filmy i seriale związane z medycyną, samo oddanie komórek macierzystych również jest zabiegiem bezbolesnym. Wkłuwanie się w rdzeń kręgowy to mit.

– Komórki macierzyste pobierane są bezpośrednio z krwi obwodowej, która po wszystkim wraca do organizmu – tłumaczy pani Joanna. – Jest to bardzo podobne do zabiegu pobierania krwi.

Zarejestrowanie się w bazie ma korzyści obopólne – pomóc możemy my, ale w razie potrzeby baza dostarczy danych również nam, pomagając znaleźć dawcę szpiku. W przypadku poszukiwania pomocy u osób niezarejestrowanych badanie takie kosztuje fundację 250 zł za każdą próbkę.

Dzisiejsza akcja to II edycja wydarzenia, w zeszłym roku w murach ZS nr 3 zarejestrowało się prawie 150 osób. Szkoła jest jedyną placówką w województwie łódzkim, która przystąpiła do programu.

– Nasi uczniowie zawsze chętnie angażują się w takie wydarzenia. W dzisiejszej akcji bierze udział około 50 uczniów z klas trzecich i czwartych – mówi Urszula Masłowska, współorganizatorka wolontariatu. – Od rana ustawiają ławki i pilnują, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik.

Rejestracja potencjalnych dawców potrwa dziś do godziny 20.00. Zbieranie próbek odbywa się w budynku Zespołu Szkół nr 3 w Pabianicach przy ul. Gdańskiej 5.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments