Strona główna Styl życia Ludzie Ona wie, kto zabił „Asię”

Ona wie, kto zabił „Asię”

0

Choć pierwsze lata życia spędziła w Łodzi, a od ponad 20 lat mieszka w Warszawie, to właśnie w naszym mieście narodziła się pasja Moniki Powalisz do tworzenia historii filmowych i teatralnych. Córka leśników z Rydzyn i absolwentka II LO wymyśliła „Belfra”.

W niedzielę 27 listopada wyemitowany zostanie ostatni odcinek serialu „Belfer”. Jest to jeden z najczęściej komentowanych polskich seriali ostatnich lat. To właśnie w 10. odcinku widzowie dowiedzą się, kto zabił Asię. Na to, kto zamordował ciężarną nastolatkę z Dobrowic można obstawiać nawet w bukmacherze.

Odpowiedź na najczęściej zadawane pytanie zna pabianiczanka Monika Powalisz, która razem z Jakubem Żulczykiem współtworzyła scenariusz popularnego serialu. Co ciekawe, miejscowość, gdzie osadzona została ta kryminalna historia to w dużej części kalka miasta rodzinnego scenarzystki. Jak przyznaje autorka, Dobrowice naszpikowane są charakterystycznymi postaci, zachowaniami, układami i układzikami, konszachtami oraz mniej lub bardziej szemranymi powiązaniami, które można zaobserwować na prowincji.

– Małe miasteczko jak w soczewce skupia lokalną społeczność, która przez tę mikroskalę staje się wyraźniejsza, łatwiejsza w obserwacji – typy ludzkie oraz różnice są wyraźniejsze, mocniejsze bo przecież w takim miejscu wiele osób zna się osobiście. W dużym mieście to się rozmywa. Można obserwować daną grupę na przykład zawodową, swoje środowisko, ale na pewno jest się dalej od takiej zwykłej codzienności, trudniej zobaczyć tzw. przekrój społeczny – mówi Monika Powalisz.

Prace nad scenariuszem trwały 4 lata. Przez pierwszy rok powstawała fabuła serialu. Co ciekawe, kryminalna historia narodziła się w kuchni autorki, w jej mieszkaniu na warszawskim Żoliborzu. Kolejne etapy to stworzenie biblii postaci, gdzie zawarte zostały opisy wszystkich bohaterów, podzielenie fabuły na odcinki. Kiedy znalazł się producent do duetu dołączyli redaktorzy. Powstała lista scen, dialogów. Materiał przeszedł tzw, script doctoring, czyli dopieszczanie przed ostatecznym draftem produkcyjnym. Następnie, już bez udziału scenarzystów, odbył się casting i realizacja. Serial zdobył dobre recenzje i rzeszę fanów.

– W tej chwili pracujemy nad drugim sezonem „Belfra”. Podpisałam też umowę na książkę – kryminał, który będzie rozgrywał się w lesie – w środowisku leśników. Tę grupę zawodową znam bardzo dobrze – ze względu na fakt, że moi rodzice byli leśnikami. Powieść o tytule „Ósme ciało” ukaże się w przyszłym roku w Świecie Książki – zapowiada scenarzystka.

powalisz

Jak zaczęła się przygoda autorki z pisaniem?

Jako uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Pabianicach zajęła II miejsce w  konkursie „Szukamy polskiego Szekspira” – dla młodych autorów sztuk teatralnych. Nagrodą były dwutygodniowe warsztaty twórcze w Melbourne w Australii. W 1994 roku za sztukę „Mistyfikacje” zdobyła wyróżnienie w Konkursie Literackim Młodych Twórców „Transfuzje’94”.

– Już w liceum związałam się z ogniskiem teatralnym Machulskich, którzy prowadzili je przy Teatrze Ochoty w Warszawie – dość wcześnie zaczęłam jeździć na obozy teatralne przez nich organizowane, czy spotkania organizowane dla grupy młodych dramaturgów przy teatrze. Myślałam już wtedy o jakichś kierunkowych studiach, ale najpierw studiowałam w Łodzi, a od 93. roku w Warszawie. Po studiach na Akademii Teatralnej już do Łodzi, ani Pabianic nie wróciłam – wspomina Monika Powalisz.

Jako asystentka reżysera współpracowała przy spektaklach w Warszawie: „Antygona” w reż. Zbigniewa Brzozy (Teatr Studio), „Zachodnie Wybrzeże” w reż. Krzysztofa Warlikowskiego (Teatr Studio) oraz „Kartoteka” w reż. Kazimierza Kutza (Teatr Narodowy). Scenarzystka z naszego miasta pracowała m.in. przy serialach „Rodzina zastępcza” (II reżyser) i „Miodowe lata”, programie rozrywkowym Szymon Majewski Show. Wraz z Tymkiem Jezierskim stworzyła komiks „Ostatni koncert”, który wygrał konkurs organizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Należy do grupy dramaturgów G8, jest współzałożycielką warszawskiego Teatru Wytwórnia.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments