Strona główna Styl życia Obowiązek OC wynika z ustawy – wiedziałeś?

Obowiązek OC wynika z ustawy – wiedziałeś?

0

To właśnie OC jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Zastanawiałeś się, dlaczego tak jest? Wiele osób uważa, że chodzi w nim wyłącznie o ochronę osób poszkodowanych w wypadkach. Tylko czy na pewno? Jakie zapisy znajdziesz w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych? Bezpieczniej to sprawdzić!

Kierowcy, a raczej właściciele samochodów, muszą raz do roku wykupić obowiązkowe OC. Mogą oni w pakiecie dobrać dodatkowe ubezpieczenia autocasco, NNW i assistance – wszystkie je znajdziesz na mubi.pl! Niektórzy ubezpieczyciele oferują także rozszerzoną ochronę opon czy szyb. Dziś jednak skupimy uwagę na OC – no właśnie, o co w nim chodzi?

Jaka jest idea OC?

Na pewno znasz kogoś, kto narzeka na obowiązek kupowania ubezpieczenia OC. Po co mam tyle płacić za polisę, w końcu jeżdżę bezpiecznie i powoli? – można usłyszeć ich narzekania. Tylko czy takie pretensje są uzasadnione? Oczywiście wydawanie pieniędzy na coś, czego efektu nie widać na co dzień, budzi niechęć, ale nie oznacza zmarnowanego wydatku. Dlaczego?

Pod skrótem OC kryje się termin odpowiedzialność cywilna. Można więc powiedzieć, że ubezpieczenie to chroni nas przed skutkami naszych działań. Z jednej strony, osoby poszkodowane mogą mieć pewność, że otrzymają wsparcie od ubezpieczyciela sprawcy, a z drugiej, ubezpieczony będzie bezpieczny finansowo – nie będzie musiał wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni!

Jeśli wydaje Ci się to błahostką, to w ustawie pojawia się pojęcie sumy gwarancyjnej. Co to takiego jest? To kwota, która określa górną granicę odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej. Nie może być ona niższa niż:

  • w przypadku szkód osobowych – 5 210 000 euro,
  • w przypadku szkód w mieniu – 1 050 000 euro.

Podane kwoty dotyczą jednego zdarzenia bez względu na liczbę poszkodowanych. A teraz wyobraź sobie, że przez nieuwagę, stresujący dzień czy oślepienie promieniami słońca, nie zauważyłeś zatrzymującego się przed pasami luksusowego samochodu. Doszło do zderzenia, a poprzedzający Cię pojazd z impetem wpadł na przejście dla pieszych i potrącił przechodzącą grupę osób. Ile zapłaciłbyś za odszkodowanie za szkody na osobach (pieszych) i w mieniu (za uszkodzony samochód)? Najprawdopodobniej krocie!

OC a ustawa

Zapisy dotyczące OC znajdują się w Ustawie z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polski Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Strasznie długa nazwa, ale jest to ważny akt prawny, którego zasad muszą przestrzegać właściciele pojazdów, a także firmy ubezpieczeniowe.

Jakie więc zapisy znajdziesz w ustawie? Oczywiście ten mówiący, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Jakie są tego konsekwencje? Po pierwsze brak polisy jest karany! Ponad 14 dni przerwy w ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej na samochód osobowy, zagrożony jest karą 5 600 zł. To jednak nie wszystko…

Zakład ubezpieczeń, który prowadzi działalność ubezpieczeniową w zakresie ubezpieczeń obowiązkowych, nie może odmówić właścicielowi pojazdu zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego. Dodatkowo zakres i działanie ubezpieczenia OC jest zawsze takie samo. Nie ma znaczenia, w którym zakładzie ubezpieczeniowym zostanie ono wykupione – wskazuje Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Warto także pamiętać, że umowy OC nie można zawrzeć z datą wcześniejszą niż data dnia, kiedy kierowca na to się decyduje. Jednym słowem – nie można ubezpieczyć samochodu wstecz!

W ustawie znajdują się również zapisy dotyczące:

  • wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela (np. ubezpieczyciel może zażądać zwrotu pieniędzy za wypłacone odszkodowanie, jeżeli sprawca był pod wpływem alkoholu),
  • terminu wypłaty odszkodowania (w przypadku braku wątpliwości ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie w ciągu 30 dni),
  • współwiny poszkodowanych,
  • zawarcia umowy ubezpieczenia,
  • wypowiedzenia umowy.

Więcej informacji i dokładny opis części zapisów z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych znajdziesz w poradniku: https://mubi.pl/poradniki/ustawa-o-ubezpieczeniach-obowiazkowych/.

Dlaczego ceny OC są tak zróżnicowane?

Łatwo zauważyć, że co właściciel pojazdu, to inna cena OC. Dlaczego tak się dzieje – w końcu ochrona tego ubezpieczenia jest zawsze taka sama? Wynika to z kilku powodów. Najważniejszym jest szacowanie ryzyka powstania szkody. Ubezpieczyciele analizują prawdopodobieństwo spowodowania wypadku lub stłuczki przez danego kierowcę. Jeśli jest ono wysokie, to cena OC rośnie.

Znaczenie ma także strategia marketingowa ubezpieczycieli – jedni kierują swoją ofertę dla osób młodszych, a inni dla tych bardziej doświadczonych. Przy poszukiwaniu ubezpieczenia warto także skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. Dzięki niej w jednym miejscu można otrzymać wiele ofert od różnych firm ubezpieczeniowych. Polecamy porównywarkę Mubi!

Artykuł zewnętrzny

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments