Dziś Święto Wojska Polskiego i okazja do uczczenia bohaterów wojennych. 

Jest o kim pamiętać w Pabianicach, bo na naszym terenie rozegrały się krwawe sceny we wrześniu 1939 roku. Bitwa Pabianicka stoczona została 7 września 1939. O dworzec kolejowy walczyła 4. kompania porucznika Feliksa Kanclerza wspierająca pułk piechoty “Wilków”. Nasi żołnierze odpierali kilkukrotne natarcia niemieckich dywizji zmotoryzowanych i pancernych. W kolejnych kontratakach doszło do krwawych starć na bagnety a nawet pięści. Obrońcy Pabianic zostali ostatecznie rozbici w niemieckiej zasadzce po otrzymaniu rozkazu wycofania się do Łodzi, miasto zostało zdobyte przez Niemców 8 września.

Pomnik Bohaterów Poległych w Obronie Ojczyzny 1939 otoczony jest symbolicznymi mogiłami

Dziś delegacje m.in. Światowego Związku Żołnierzy AK, Hufca ZHP, policji, straży miejskiej i przedstawicieli samorządu złożyły kwiatu na cmentarzach: przed pomnikiem Bohaterów Poległych w Obronie Ojczyzny 1939 r. i tablicą pamiątkową żołnierza Józefa Salwy oraz na cmentarzu katolickim przed pomnikiem Harcerzy, Żołnierzy Szarych Szeregów i Armii Krajowej. Wcześniej odprawiona została msza św. w kościele Mateusza i złożono kwiaty przed Pomnikiem Legionisty.

 

REKLAMA
Poprzedni artykułToalety na pomniku. SLD zgłasza sprawę na policję
Następny artykułRowerzysta wybił głową szybę
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Byłam dziś na cmentarzu w Dłutowie. Są tam groby żołnierzy poległych w II wojnie światowej. Nic nie świadczyło o tym, że dziś jest Dzień Wojska Polskiego, ani kwiatka, ani jednego znicza. Dlaczego władze Dłutowa i młodzież szkolna zapomniały o tych bohaterach? Czy Oni nie zasługują na pamięć? Przykro…