Strona główna Styl życia Nowoczesny dom parterowy z płaskim dachem – sprawdź jak wykorzystać płaski dach

Nowoczesny dom parterowy z płaskim dachem – sprawdź jak wykorzystać płaski dach

1

Płaski dach dla domu posiada wiele zalet. Wprawdzie konstrukcje z prostym dachem zazwyczaj są mniej skomplikowane, ale może być to właśnie ich zaletą – poza tym z płaskiego dachu korzysta z powodzeniem najnowocześniejsze budownictwo. Co daje płaski dach naszemu domowi?

Płaski dach dla domu – specyfika i znaczenie

Wyjaśnijmy sobie na początku, że płaski dach nie musi być dachem zupełnie horyzontalnym, ale może posiadać minimalny stopień nachylenia. Inaczej niż w przypadku dachów wielospadowych, płaski dach jest niewidoczny, gdy obserwujemy budynek z poziomu ulicy – widzimy jedynie fasadę budynku. Do czego może nam się przydać płaski dach?

Jedną z zalet jest to, że znacznie upraszcza on konstrukcję, a więc domy z płaskim dachem zwykle są tańsze w budowie. Obecnie płaski dach jest wykorzystywany głównie przy eksponujących modernizm i nowoczesność w architekturze projektach. Płaskość dachu właściwie wymusza pewien typ bryły – będzie to architektura silnie opierająca się na uproszczonych kształtach geometrycznych, a więc w dużym stopniu minimalistyczna, czyli taka, która nie pragnie nas uwieść bogatymi zdobieniami, ale prostotą, funkcjonalnością i solidnością wykonania. Płaski dach to również mniejsza powierzchnia, a więc większe oszczędności i lepsze nagrzewanie pomieszczeń. (Jednakże nie budujemy domów z płaskim dachem w terenach o dużym zaśnieżeniu w zimie, a więc na terenach podgórskich).

Projekty domów z płaskim dachem – Domowe Klimaty

Niezwykle ciekawe i pouczające projekty domów z płaskim dachem na domoweklimaty.pl jeszcze bardziej przybliżają całe zagadnienie. Pracownia Architektoniczna Domowe Klimaty w swoim wzornictwie doskonale uwzględnia fakt, że dziś płaski dach nie ma nic wspólnego ze znanymi sprzed pół wieku “klockami”. Współczesne projekty domów o płaskim dachu to wręcz sama kwintesencja nowoczesności w architekturze. Jasne, przejrzyste, symetryczne bryły w naturalny sposób wywołują wrażenie elegancji i szyku – ich proporcje są w idealny sposób ze sobą uzgodnione, a na ten fakt reaguje każde oko, choćby bezwiednie. Podnoszą się także cechy użyteczności i funkcjonalności. To na wskroś nowa estetyka (choć dodajmy, że tę estetykę uprawiali już przedstawiciele słynnego nurtu Bauhaus w architekturze, którym zawdzięczamy tak wiele arcydzieł – do legendy przeszło już wiele willi wybudowanych przez architektów szkoły Bauhaus).

Nowoczesność w architekturze to płaski dach

To nie wszystko. Skoro mamy do czynienia z płaską powierzchnią, to znaczy, że możemy ją zagospodarować. Zyskujemy w ten sposób dodatkową przestrzeń użytkową. Na płaskim dachu możemy niekiedy zaprojektować trawnik, zaaranżować miejsca wypoczynkowe (np. stoliki, parasolki, leżaki), ustawić na nim inne, mniejsze konstrukcje, a w pewnych przypadkach nawet wybudować basen na dachu.

Domy z płaskim dachem są brane pod uwagę wszędzie, gdzie tylko w grę wchodzi ich postawienie, ponieważ przepisy zagospodarowania przestrzennego w pewnych lokalizacjach nie pozwolą nam na projekt domu z płaskim dachem.

Płaski dach – inspiracje

Pomysłów jest mnóstwo. O domach z płaskim dachem świetnie pisze np. kapitalnydom.pl. Warto przyjrzeć się też takim flagowym projektom z pracowni Domowe Klimaty jak Jowisz, Antares, Orka czy Samba.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

W Pabianicach niestety MPZP nie dopuszcza tego typu budynków