Strona główna Na sygnale Kryminalne Nie zapłaciłeś za wodę! ZWiK ostrzega przed fałszywymi smsami

Nie zapłaciłeś za wodę! ZWiK ostrzega przed fałszywymi smsami

18
Do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Pabianicach zgłaszają się mieszkańcy, którzy dostają smsowe ponaglenia do zapłaty za usługi.

ZWiK informuje o ostatnim takim przypadku, klientka otrzymała SMSa od UGA Pabianice o treści: Wystawiono fakturę za wodę/kanalizację numer EVE30/000/340/GP/01/2023/WK z terminem płatności 10.02.2023. Proszę o sprawdzenie maila, również spam lub klikając w link.

– Owszem ZWiK Pabianice wysyła powiadomienia o zaległościach, ale nie zamieszczamy w nich żadnych linków – tłumaczy Joanna Fuks, wiceprezes spółki.

Niestety, tego typu smsy wysyłają oszuści, którzy na różne sposoby wyłudzają pieniądze. Link może prowadzić do strony ze złośliwym oprogramowanie, bądź fałszywej strony z płatnościami.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Za ile ZWiK Pabianice sprzedał przestępcom bazę danych swoich klientów? Skąd oszuści mają dostęp do bazy danych klientów, numerów odbiorcy, numerów telefonów, numerów faktur?
Kto sprzedaje dane mieszkańców Pabianic? Kto je już dawno sprzedał?

ciekawe skąd mają numery telefonów do klientów zwiku?

Wiesz każdy szanujący się haker bez trudu dostanie się do bazy danych tym bardziej że zwik nie posiada domeny gov.pl więc zabezpieczenia nie są na wysokim poziomie

Na jakiej podstawie twierdzisz, że gov.pl ma zabezpieczenia na wysokim poziomie?

bo z tamtąd FV za wodę nie przychodzą 🙂

Po wysłaniu 100000 smsów do różnych osób w całej Polsce, jak myślisz, ilu z odbiorców nie będzie klientem żadnego zakładu dostarczającego wodę? Ile znasz osób, które czerpią wodę wyłącznie z własnej studni?

a myślisz że skąd oni wiedza że akurat ja dostanę tego esemesa? skąd wiedzą gdzie akurat będę w tym czasie z komórką?

Oni nie wiedzą, że akurat ty dostaniesz tego SMSa. Ani nie wiedzą, gdzie będziesz w tym czasie. Nie obchodzi ich, czy siedzisz akurat na sedesie u siebie na wsi, czy bzykasz faceta z dorobionymi cyckami w Tajlandii. Jedyne na czym im zależy, to żebyś kliknął w przesłany przez nich link i zrobił to, czego oczekują. I ani nasz Zwik, ani żaden inny zakład wodociągów, elektrownia i buk wie, co jeszcze w całej Polsce nie ma tu nic do rzeczy.

no dobrze nie wiedzą, nie wiedzą. ale jakoś na komórkę mi to przysyłają! Skąś muszą wiedzieć gdzie jest moja komórka aby do niej wysłać. Skąd wiesz co robiłem w tjlandii?

Wiem, bo to ja wysyłam te SMS-y.

Jak mieszkaniec Pabianic dostanie od przestępców przykładowo z Białorusi, lub z Niemiec SMS, że ma dopłacić do przesyłki, to znaczy, że jego dane sprzedała pabianicka poczta, a jak, że ma dopłacić do prądu, to, że dane sprzedała pabianicka elektrownia?
Panie Janek i Panie wyciek naprawdę jesteście tacy głupi, czy tylko udajecie?

a jak babcie wyrzuciła pioniondze przez okno to sprzedał ją wnuczek!

Ale wnuczek oczywiście z Pabianic.

Jak się ktoś nie myje to od razu wie że to scam 🤪

jak się nie myłem to do mnie przyszli wymienić licznik, że chyba zepsuty bo nic nie nabija!

Jaaa dopiero zacząłem… bo mnie boli, nie…
Wielka straż miejska! Za darmo pieniądze biorą… moje pieniądze z renty!
Mam 500 zł za 35 lat pracy! Oszukali mnie! Banda złodziei , polskich decydentów!

nadal ten wywiad prowadzisz?

Jak dzwonilem do agencji to od razu wiedzieli kto i po co