Strona główna Aktualności Z miasta Nie będzie referendum?

Nie będzie referendum?

0
Zdjęcie ilustracyjne

Organizatorzy referendum nie spełnili wymogów prawnych, twierdzi sekretarz miasta. Co na to sami organizatorzy zbiórki?

– Z informacji prasowych wiemy, że trwa zbiórka podpisów pod kątem referendum o likwidacji straży miejskiej. Szanujemy zaangażowanie mieszkańców, którzy wypowiadają się w ważnej dla nich sprawie, ale niech mają świadomość, że poparta petycja nie ma mocy prawnej. Nie można zbierać podpisów bez spełnienia warunków określonych ustawą o referendum lokalnym – mówi sekretarz miasta Paweł Rózga.

Ustawa o referendum lokalnym określa wymogi i terminy, których muszą dopełnić inicjatorzy referendum, m.in. pisemne powiadomienie prezydenta o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum, jego urzędowe potwierdzenie, podanie informacji o referendum do wiadomości publicznej (na koszt organizatora), zbiórka podpisów w ciągu 60 dni od powiadomienia na kartach opowiadającym przepisom ustawy.

O odniesienie się do tej informacji poprosiliśmy inicjatora akcji „Nie dla straży miejskiej w Pabianicach” – Dawida Grzegorzewskiego. Spytaliśmy również co z zebranymi podpisami oraz jakie dalej podejmowane będą w tej sprawie działania.

Poniżej treść stanowiska klubu Twój Ruch przesłanego do naszej redakcji:

„Informujemy, iż zbieramy podpisy pod INICJATYWĄ OBYWATELSKĄ. Zgodnie z definicją inicjatywa obywatelska to sposób w jaki petycja podpisana przez konkretną minimalną liczbę obywateli może wymusić przeprowadzenie referendum. Inicjatywa może mieć formułę inicjatywy bezpośredniej lub niebezpośredniej. W przypadku bezpośredniej, rozwiązanie trafia bezpośrednio pod referendum po zgłoszeniu petycji. W przypadku niebezpośredniej, trafia ono najpierw do parlamentu, a potem pod referendum tylko jeśli parlament je odrzucił.

Jest to formą demokracji bezpośredniej. Podpisy pod projektem ustawy zbierać może każdy. Niekoniecznie musi zgłaszać to prezydentowi miasta. Zgłosić musi jeśli zbierze wystarczającą ilość podpisów i wtedy poddaje ją pod głosowanie Rady Miejskiej. Petycję obywatelską może zorganizować każdy nawet drogą elektroniczną np. ta petycja http://www.petycjeonline.com/petycja_ws_likwidacji_stray_miejskiej.

Jednocześnie informujemy, że w poniedziałek dokonamy szerszego spojrzenia na uwagi pracowników UM w Pabianicach i jeżeli taki punkt faktycznie znajduje się w regulaminie UM w Pabianicach dokonamy zgłoszenia o przeprowadzaniu akcji zbierania podpisów pod likwidacją SM. Podpisy zbieramy do 15 maja i tego dnia chcemy złożyć je u Prezydenta Miasta Pabianic.

Dawid Grzegorzewski,

przewodniczący klubu Twój Ruch w Pabianicach.”

REKLAMA