Strona główna Aktualności Z miasta Nawałnica nad miastem: trwa liczenie strat

Nawałnica nad miastem: trwa liczenie strat

3
Tak wyglądała po nawałnicy ulica Bardowskiego.

Zalane domy, przedszkola, szkoły, szpital… Miasto szacuje straty po potężnej ulewie, jaka przeszła wczoraj po południu nad Pabianicami. Padł rekord – w ciągu zaledwie półtorej godziny spadło prawie tyle samo wody, ile notuje się w ciągu dwóch deszczowych miesięcy. 

Przepełnione rzeki – Dobrzynka i Pabianka – wystąpiły z brzegów. ZWiK nie odnotował wcześniej tak intensywnych opadów. O tym, jaką miały siłę, świadczy to, co po sobie zostawiły.

– Są straty w większości zasobów Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, największe w budynkach drewnianych. W szpitalu zalane zostały dolne kondygnacje, szpitalny oddział ratunkowy i psychiatria – informuje Aneta Klimek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Pabianicach.

Z powodu zalania wakacyjny dyżur przerwało Przedszkole Miejskie nr 16 (pisaliśmy o tym TUTAJ). Nawałnica wyrządziła też szkody w SP nr 3 i SP nr 16, gdzie doszło do zalania piwnic i szatni. We wszystkich tych trzech placówkach były prowadzone prace termomodernizacyjne. Teraz przedszkole i szkoły szacują straty i przygotowuję dokumentację, która będzie podstawą do podjęcia kroków wobec wykonawcy robót (chodzi o odszkodowanie za niezabezpieczenie budynków). Z powodu nawałnicy ucierpiały również SP nr 13, gdzie woda zalała dwie sale na parterze, stołówkę, szatnie i magazyny oraz SP 14 – tutaj woda wdarła się do szatni i świetlicy.

Dużych spustoszeń dokonał żywioł w parku Słowackiego.

– Plac zabaw stoi w wodzie. Drzewo przewróciło się na latarnie i uszkodziło huśtawki. Do wymiany będzie piasek i prawdopodobnie zniszczone zabawki. Plac został wygrodzony taśmą i od dzisiaj jest wyłączony z użytkowania. Powymywane są alejki. Ucierpiały również inne miejsca wypoczynku pabianiczan – wiatr połamał siedem drzew w parku Hadriana, w parku Wolności i na Bulwarach – dodaje Aneta Klimek.

Na długo zapamiętają minioną niedzielę mieszkańcy ulic Bardowskiego, Wierzbowej, Świętokrzyskiej i Trębackiej – tam posesje były pozalewane najbardziej. Wydział ochrony środowiska zamówił dodatkowe kontenery, które będą udostępnione mieszkańcom do sprzątania.

Od rana w mieście trwa usuwanie skutków nawałnicy. Zarząd Dróg Miejskich zamiata ulice. W pierwszej kolejności zamiatarki zostały skierowane na Moniuszki i odchodzącą od niej Mariańską. Prace będą kontynuowane.

Tymczasem do komendy policji trafiają zgubione tablice rejestracyjne. Do dzisiejszego południa przekazano ich piętnaście, nie tylko z pabianickimi numerami. Informacje w sprawie tablic można uzyskać pod numerem (42) 22 – 53 – 300. Te, które nie zostaną stamtąd odebrane, będą przekazane do właściwych wydziałów komunikacji. W miarę możliwości, po sprawdzeniu baz danych, policjanci sami postarają się też dotrzeć do właścicieli.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Kiedy władze miasta spróbują zrobić cokolwiek aby chociaż raz ZAPOBIEC tego typu sytuacjom a nie szacować straty po…
Jeśli dobrze pamiętam mieszkańcy przy ulicy Bardowskiego informowali że 15 lat temu był o dokładnie tak samo i nic się nie zmieniło

Balzac…. mając garaże podziemne należy się liczyć z stratami. Każdy chce mieć podwórko wyłożone kostką, woda musi gdzieś spłynąć. Niestety ale przy tej ilości wody, która spadła z nieba żadna rura kanalizacyjna nie odbierze takiego nadmiaru wody. Skoro koryto Dobrzynki było za małe, to o czymś to świadczy.

Oczywiście zdaje sobie z tego sprawę ale jak wiadomo kanalizacja w całym mieście jest w opłakanym stanie.
Spójrzmy chociażby co się dzieje podczas mocniejszego deszczu na Grota Roweckiego