Strona główna Styl życia Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?

1

Standardowe urządzenia generujące ciepło są coraz droższe w eksploatacji. Ceny węgla, ekogroszku, miału czy innych paliw energetycznych cały czas rosną. Użytkownicy prywatni i przedsiębiorstwa szukają więc alternatywnych źródeł energii cieplnej, wśród których chyba najbardziej efektywne są pompy ciepła. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach? Jak je wybrać? Podpowiadamy.

Wśród współczesnych OZE (odnawialne źródła energii), które mogą generować energię cieplną, do niedawna królowały panele fotowoltaiczne. Jednakże zapotrzebowanie na ciepło wzrasta, a wprowadzone ostatnio uregulowania prawne odnośnie instalacji tego typu znacznie zmniejszyły ich opłacalność. Pompy ciepła stają się więc najlepszym rozwiązaniem.

Czym są pompy ciepła i dlaczego warto je posiadać?

Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje nadmiar energii cieplnej, zgromadzony między innymi w pomieszczeniu czy pod ziemią. Urządzenie wychwytuje, przetwarza i dystrybuuje ciepło, zapewniając odpowiednie dogrzanie wnętrza domu lub umożliwiając podgrzanie wody.

Ważne jest to, że mają one wiele zalet. Przede wszystkim to urządzenia, które nie generują dodatkowych kosztów eksploatacji (poza prądem do zasilania, ale w przypadku zastosowania instalacji fotowoltaicznej będzie ona zasilana bezkosztowo). Nie wymagają też drogich surowców energetycznych. Pompy są bardzo bezpieczne w użytkowaniu, nie emitują szkodliwych spalin, gazów i są neutralne dla środowiska. Specjaliści wskazują, że urządzenia te są najlepszą alternatywą dla standardowych źródeł energii cieplnej.

Poza tym wysokiej klasy pompy są bezawaryjne i mogą przez wiele lat zapewniać skuteczny dostęp do ciepła, niezależnie od warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Nadają się do wykorzystania w domach mieszkalnych, budynkach użytkowych czy biurowcach.

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

Przy wyborze pompy ciepła powinieneś zwrócić uwagę szczególnie na wydajność urządzenia. Im więcej metrów do ogrzania ma sprzęt, tym bardziej rozbudowane muszą być jego parametry. Możesz zamontować jeden z kilku rodzajów pomp, np. pompę gruntową (wyciągającą ciepło z ziemi), wodną lub powietrzną. Rodzaj zastosowanego urządzenia zależy od warunków geotermicznych na danym terenie i potrzeb, które ma spełniać sprzęt.

Poza tym koniecznie warto wziąć pod uwagę stan techniczny budynku. Jeżeli jest on ocieplony, ma ogrzewanie podłogowe i efektywny system izolacji energii, to pompa może być mniej wydajna. W przypadku domów, w których jest z tym problem – należy pomyśleć o zwiększeniu zabezpieczenia cieplnego i zamontować większą pompę.

Pamiętaj, że w przypadku problemów z określeniem wydajności pompy warto porozmawiać z doświadczoną osobą, która zna się na tego typu sprzętach. W ten sposób, po przedstawieniu swoich potrzeb, jesteś w stanie skuteczniej dobrać najlepsze urządzenie i dodatkowo materiały niezbędne do jego montażu i prawidłowej pracy.

Sprawdź pełną ofertę usług na Ergo-Term

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Co za bełkot 🤦