Strona główna Sport Piłka ręczna Młody Pabiks przygotowuje się do pierwszej rundy mistrzostw Polski.. na piasku

Młody Pabiks przygotowuje się do pierwszej rundy mistrzostw Polski.. na piasku

0

Finały mistrzostw Polski w piłce ręcznej plażowej dla juniorów młodszych i juniorek młodszych odbędą się na początku września w Sulejowie. Do tego czasu zawodnicy Pabiksu zagrają zapewne 3 turnieje kwalifikacyjne. Niemniej, nie ma jeszcze oficjalnego kalendarza na sezon letni.

Przez najbliższe tygodnie młodzi piłkarze ręczni SPR Pabiks będą trenować w nietypowym dla nich miejscu, bo nie w hali, a na piasku. Podczas treningów trenerzy szczególny nacisk kładą na sposób poruszania się po boisku oraz rzuty premiowane, które liczone są podwójnie, tzw. „wrzutki”, rzuty w powietrzu z obrotem, a także udział bramkarza w akcji ofensywnej.

– Zasady w piłce ręcznej na piasku są zupełnie inne – dodaje Bartosz Gościłowicz, prezes klubu. – Jedyną wspólną cechą jest rzut z odległości 6 metrów.

Różnice między piłką ręczną, a plażową piłką ręczną:

Piłka ręczna Plażowa piłka ręczna
Drużyna na boisku składa się z 7 zawodników i 1 bramkarz; max 9 rezerwowych, Drużyna na boisku składa się z 3 zawodników i 1 bramkarz; max 4 rezerwowych,
Boisko do gry ma wymiary 40 na 20 metrów, Boisko do gry ma wymiary 27 x 12 metrów,
Mecz dzieli się na 2 połowy po 30 minut z 10 minutową przerwą; może być remis między połowami, Mecz dzieli się na 2 połowy po 10 minut, 5 minutową przerwą; w każdej połowie trzeba wyłonić zwycięzcę,
W trakcie meczu zdobywa się bramki, z których każda liczona jest jako 1 punkt. Te bramki decydują, która drużyna wygra konkretną połowę meczu, ale też cały mecz, W trakcie meczu zdobywa się bramki, z których „zwykła bramka” to 1 punkt, a „spektakularna bramka” to 2 punkty. Te bramki decydują, która drużyna wygra konkretną połowę meczu,
Mecz wygrywa ta drużyna, która zdobędzie największą ilość bramek, Mecz wygrywa ta drużyna, która zdobędzie więcej tzw. „punktów meczowych” – wygranie połowy meczu = 1 punkt meczowy; wygranie dwóch połówek = 2 punkty meczowe,
Mecz w rozgrywkach ligowych może zakończyć się remisem, turniejowy w fazie pucharowej dogrywką, która składa się z dwóch części. Każda trwa po 5 minut. Jeśli dodatkowy czas gry nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, wtedy o zwycięstwie decyduje konkurs rzutów karnych. Mecz nie może zakończyć się remisem, a dogrywka odbywa się w tzw. systemie „SHOOT-OUT” (2 bramkarzy i 1 zawodnik, każda drużyna wykonuje 5 rzutów, każdy rzut wykonuje inny zawodnik, zespoły wykonują rzuty na przemian).

Do udziału w mistrzostwach drużyna z Pabianic chce zgłosić 9 zespołów, od kategorii dzieci do kategorii junior, zarówno chłopców jak i dziewczyn. Warto dodać, że będą to ich pierwsze zawody w tego typu rozgrywkach.

– Stąd też, nie wiedzą czego się spodziewać, ale liczą na dobrą zabawę – dodaje Gościłowicz.

Na szczeblu krajowym mogą wystąpić jedynie gracze z kategorii wiekowej – junior młodszy. Reszta szczypiornistów zagra w zawodach wojewódzkich. Pabiks nie zdecydował się wystawić do gry seniorów.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments