Strona główna Aktualności Mistrz świętował

Mistrz świętował

0

Tłumy gości na jubileuszu Norberta Hansa. Artysta świętował siedemdziesiąte urodziny.

Były życzenia, kwiaty i prezenty. Zaproszeni włodarze miasta i powiatu dziękowali jubilatowi za przekazywanie wiedzy i kształcenie młodych pabianiczan. – Cały twój dotychczasowy dorobek to nie tylko liczne wystawy i działa, ale to też rzesze twoich uczniów, którzy pod twoją opieką nabywali umiejętności, u których kształtowałeś poczucie piękna i wrażliwość – mówił Krzysztof Habura, starosta pabianicki.

Jubileusz połączony był z otwarciem wystawy w Muzeum Miasta Pabianic pt. “Norbert Hans – grafika, gobelin, malarstwo, rzeźba”.

Norbert Hans  urodził się w Pabianicach 22 sierpnia 1944 roku. Jest absolwentem I LO. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom uzyskał w 1972 roku na Wydziale Tkaniny. Był uczniem profesora Stanisława Fijałkowskiego oraz profesora Antoniego Starczewskiego, którzy nie pozostali bez wpływu na jego warsztat plastyczny (rygor kompozycyjny, podporządkowanie całości logicznemu wywodowi, uwaga dla proporcji i skali dzieła oraz jego elementów składowych).

Hans uprawia twórczość w dziedzinie grafiki artystycznej i użytkowej, tkaniny artystycznej, rysunku, malarstwa oraz rzeźby. Norbert Hans jest także znakomitym pedagogiem, od wielu lat prowadzi własną pracownię plastyczną.
– Jestem nauczycielem i myślę o sztuce jako dawaniu radości, ostrzeganiu, uwrażliwianiu na piękno i ludzi. Kiedy robię daną pracę, przez ten moment tworzę dla siebie, ale i tak dzieło tworzone jest z myślą o innych. Artysta tworzy dla innych i nie powinien „tworzyć do szuflady”. Wystawy robię, bo chce pokazać moje dzieci – mówił artysta w wywiadzie dla magazynu Kołowrotek Kulturalny.
Jego prace prezentowane były na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. W maju 2008 roku, za promocję Pabianic został wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Pabianic. Jest też Ikoną Kultury.

REKLAMA
Poprzedni artykułBramka w debiucie
Następny artykułKierowca przeleciał na fotel pasażera