Strona główna Aktualności Z miasta Minuta ciszy przed ratuszem. Rowerzyści dołączyli do światowej akcji

Minuta ciszy przed ratuszem. Rowerzyści dołączyli do światowej akcji

22
Przed Urzędem Miejskim grupa pabianickich cyklistów zapaliła znicze i uczciła Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

Wydarzenie na nasz lokalny grunt przeniósł Robert Manios z Rowerowych Pabianic. Na jego apel odpowiedziało blisko 15 cyklistów, którzy pojawili się w niedzielę o godz. 17.00 przed ratuszem.
– Dołączyliśmy do światowej akcji. W całym kraju organizatorzy postulują przy okazji o poprawę bezpieczeństwa – powiedział Robert Manios.

Postulaty przyjął Arkadiusz Jaksa, wiceprzewodniczący rady powiatu, a prywatnie zapalony cyklista. Obiecał przekazać pismo do lokalnych władz. Co w nim znajdziemy?

Organizatorzy chcą bezwzględnego pierwszeństwa dla pieszych już przed wejściem na „pasy”, na wzór krajów zachodnich, podwyższenia mandatów za wykroczenia drogowe, obniżenie nocnego limitu prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h oraz wzrostu liczby fotoradarów do 2000 (teraz działa 400) i 300 odcinkowych pomiarów prędkości.

Apelują również do władz miasta i powiatu o poprawę niebezpiecznej infrastruktury na naszym terenie.

REKLAMA

22
Dodaj komentarz

1600
7 Wątki komentarzy
15 Odpowiedzi do komentarza
0 Obserwujący
 
Wzbudzający najwięcej reakcji
Najciekawszy wątek
16 Autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
miśka

Czyli ustawka jak za komuny 🙂 Pan Jaksa jednocześnie w grupie protestującej … i jednocześnie przyjął postulaty jako członek władz powiatu 🙂 Ktoś tu jeszcze ogarnia temat czy Bareja wiecznie żywy 🙂

xyz

A ty pewnie sobowtór Barei, który wszystko ogarnia po komuchowatemu.
A co ci tu nie pasuje ?
Jakiś problem ? Przyjął, bo jest z ” władzy „. Marszałka województwa, ani PAD, tu nie było …Obiecał przekazać władzy lokalnej. Jeszcze coś ?

Pabnin

Organizatorzy chcą bezwzględnego pierwszeństwa dla pieszych już przed wejściem na „pasy” – No gratulacje. To dopiero będzie śmiertelnych wypadków. Pieszy nie ma żadnych szans z pojazdem. Być może kierowca pojazdu pójdzie siedzieć, ale pieszym spotka się dopiero za kilka lat w niebie.

Kaiko

Teraz nie rozglądają się w lewo i prawo. A jak będą mieli pierwszeństwo to dopiero będzie wypadków. Niektórzy sami pchają się pod samochód.

qwerty

Ale walczymy ze z smogiem i zanieczyszczeniem miast, a dzięki takim rozwiązaniom spalin tylko przybędzie.
A pedalotom przypominam: na pasach pieszy ma pierwszeństwo przed nimi i pasy są dla pieszych nie rowerzystów – czyli zsiadasz z roweru. Wjazd na pasy przez pedalota jest okolicznością łagodząca dla kierowcy przy potrąceniu.

old cyklista

chcą bezpieczeństwa, a sami grupką po ulicy jadą! powinien jeden za drugim i co 10m odstęp dla aut wyprzedzających! chyba że coś się w przepisach zmieniło. Ja tak na kartę rowerową miałem.

Szept Odbytu

Przecież przepis zezwala na jazdę obok siebie gdy nie utrudnia to wyprzedzania a maksymalna liczba rowerzystów jadących w kolumnie nie może być większa niż 15 (mam nawet książkę z przepisami z 76 roku i już tam jest ten zapis). W czym masz problem, przecież grupę łatwiej wyprzedzić, szczególnie na ul. Zamkowej, niż „sznur” ciągnący się na długim odcinku. Może warto odświeżyć przepisy, bo pewnie jadąc samochodem będziesz od 5 grudnia kierowcą który nie będzie robił korytarza życia i jeździł na suwak bo tak nie miałeś jak zdawałeś na prawo jazdy a z tego co widzę to posługiwać się internetem i… Czytaj więcej »

WastePL

Przepis na jazdę obok drugiego roweru lub motoroweru dopuszcza wyjątkowo i dotyczy to dwóch pojazdów a nie trzech, jak widać na zdjęciu.

charly

Owszem, zmieniło się i to już dobrych parę lat temu. Obecnie jazda dwóch rowerzystów obok siebie jest dopuszczona, pod warunkiem, że nie utrudnia to poruszania się innym pojazdom. A, że ustawodawca nie sprecyzował co się rozumie dokładnie przez to utrudnianie (poza sytuacjami oczywistymi jak ciągłe blokowanie całego pasa ruchu) to w praktyce w większości sytuacji jest to legalne.

Pustak

Już od kilku lat, chociaż wyjątkowo.
„Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.”

old cyklista

nie utrudnia jazdy obok siebie chyba tylko rowerzysta na drodze polnej. Bo przy takim ruchu to nie widzę usprawiedliwienia jazdy obok siebie. Mam jeszcze z metr odstępu robić od rowerzysty aby się pędem wiatru nie obalił… więc oni se obok siebie jada bo uważają że nie szkodzą , a ja pod prąd pasem mam jechać?

Rowerzysta

Wiele się zmieniło w przepisach. warto sobie odświeżyć zamiast głupoty wypisywać.

old cyklista

Ale ty kierowców z doświadczeniem to szanuj pedalarzu!

RafałPAB

Wprowadzić obowiązek karty rowerowej bo co jak niby skończysz 18 lat to z automatu wszystkie przepisy o ruchu drogowym są ci znane

WastePL

Może zamiast postulować zmianę przepisów to lepiej by było zacząć przestrzegać tych obowiązujących? Trzech rowerzystów obok siebie na jezdni po zmroku na ruchliwej ulicy? Brawo.

Anna Maria

Prawie każdy z nas występuje w roli kierowcy i pieszego. Gdy chcę przejść po pasach to się rozglądam, aby kierowca nie musiał gwałtownie hamować. Jezdnia to miejsce dla samochodów, dla pieszych są chodniki – i tego się trzymajmy.

princeofwales

Jak widać, to pedaloty żądają generalnie szykan dot. innych kierujących, zwł. poj. sam.. A może dobrze byłoby dać dobry przykład i zaproponować zmiany dot. swoich pojazdów, co?!