Strona główna Aktualności Mieszkańców tej gminy czeka podwyżka. Zapłacą więcej za odbiór odpadów

Mieszkańców tej gminy czeka podwyżka. Zapłacą więcej za odbiór odpadów

18
W porównaniu z innymi mieszkańcy gminy Ksawerów za odbiór odpadów już płacą dużo. A wszystko wskazuje na to, że nastąpi kolejny wzrost cen.

Gminni urzędnicy ogłosili niedawno przetarg w tej sprawie, chcąc znaleźć firmę, która będzie świadczyła tę usługę. Wynik postępowania jednak ich nie zaskoczył: ofertę złożyła tylko jedna firma – Remondis z Warszawy (ma swoją siedzibę również w Łodzi), ta sama, która wywozi śmieci już od pewnego czasu.

– Nie ma żadnej konkurencji, więc nie ma nawet z kim negocjować – potwierdza wójt Adam Topolski.

Zamówienie dotyczyło odbioru odpadów przez sześć miesięcy – od początku lipca do końca grudnia bieżącego roku. W gminnym budżecie zarezerwowana na ten cel kwota to 487.118,50 zł.

– Do tej pory płaciliśmy ryczałtem, teraz mamy płacić za tonę – w wysokości 968 zł brutto. Obawiam się, że ceny mogą pójść do góry za bardzo… Liczę, że nie będzie dwa razy drożej niż teraz, ale gwarancji nie ma – dodaje Adam Topolski.

Gdyby tak się stało, mieszkańcy oberwaliby po kieszeni solidnie. Już teraz miesięczny koszt odbioru odpadów segregowanych (na osobę) wynosi 23 zł, a niesegregowanych – 46 zł. Wójtowi trudno teraz powiedzieć, jakiej podwyżki należy się spodziewać. Ostateczny głos w tej sprawie będzie należał do radnych.

Nie wiadomo też, kiedy zostanie zawarta umowa, pewne jest natomiast, że to nastąpi, bo gmina, jak zaznacza wójt, nie ma wyboru, a powtórzenie przetargu mijałoby się z celem.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

smieciarski wałek i zmowa ciąg dalszy

po takiej wypowiedzi, jak się zapozna właściciel firmy wywozowej to podniesie do maximum oczekiwań.

Jeżeli tak będzie to mieszkańcy powinni założyć odpowiedni komitet i zatrzasnąć swoimi radnymi bo coś odstają od kolegów z sąsiednich gmin powiatów.

Kolejna mafia…śmieciowa… I kto ich ruszy…???

Zgadza się w regionie mamy przynajmniej trzy firmy śmieciowe ale słyszałem że mają zmowę rejonizacji i tak do Ksawerowa łódzkiem remondisowi nikt z konkurencji do przetargu nie wejdzie a wówczas przychodzą z ofertą nie do odrzucenia tyle że radni gminy coś powinni z tym zrobić gdzieś wyżej interweniować bo są na swoich stanowiskach dla mieszkańców a nie dla swojej wygody i ega jak nie potrafią działać to może powinni odejść.

Jak interweniować? Masz przetarg. Ktoś liczy koszty i startuje lub nie. Może gmina zrobić własne wysypisko( koło twojej działki) i będzie po kosztach. Ty będziesz miał gratis….Chcielibyście wysypisko u siebie i śmieci z całej Polski? Ktoś inny wasze ma….a wy płaczecie ze drogo…

skoro gmina płaci od tony to dlaczego mieszkańcy mają płacić od osoby?

dzisiaj egzamin z matematyki – możesz zwrócić się do zdających, żeby Ci wyjaśnili.

osoba do kwadratu w pierwiastku kosza razy tangens kotangenst pi z czech czwartych od tony śmieci przez kolor koszy = wynik: bo tak!

Niech gada dalej że nie ma wyjścia to wywóz będzie kosztował 150zl co za kalosz nie wójt

Ja was nie rozumiem. Firmom śmieciowym państwo dowaliło opłatę ekologiczna czy śmieciowa.( nie podatek:-)) Liczą swoje koszty. Kto wam będzie wywoził śmieci po kosztach? Zawsze gmina może zrobić wysypisko w centrum Ksawerowa, kupić jedno auto i będziecie mieli tanio…

To Ty nie rozumiesz Chodzi o fakt ze jakimś cudem brak kontrofert a w okolicy mamy chociażby jeszcze Tonsmeier (czy jak to tam się pisze) i co oni nie zainteresowani w ogóle?

Możliwe, że np. taki Eko-region nie ma już zasobów w postaci śmieciarek i możliwości segregowania odpadów. Są gminy pod Warszawą, a nie wiem czy przypadkiem nie sama Warszawa, które podpisały umowy z firmami spod Rzeszowa, bo transport śmieci do podkarpackiego bardziej się opłaca. Kolejna kwestia, to za mała ilość PSZOK-ów. Ostatnia, to kto płaci za odbiór śmieci. W Polsce płaci się za odbiór wszystkich, natomiast np. w Niemczech społeczeństwo płaci za zmieszane i bio, koszty odbioru segregowanych są przerzucone na producentów opakowań. Wiem, wiem, możliwe że ten koszt jest doliczony do ceny produktu, ale widać nie jest znaczny skoro Niemcy… Czytaj więcej »

a w jakiej walucie? w bitcoinach?

a to że niektórzy nie produkuja wcale odpadów …to?

Grzegorz

To się nazywa monopol i są odpowiednie paragrafy na zaistniałą sytuacją. Z tego co wiem handlujacym lewymi papierosami czy wódką stawiane są zarzuty a czemu nie wytoczyć procesu remondisowi za monopolistyczne podejście

przetargom należy się przyjrzeć, choć tu jest monopol, ale myśle o branży budowlanej, wtedy im minki opadną