Strona główna Aktualności Z miasta List nauczycieli z SP 13. Dlaczego strajkują?

List nauczycieli z SP 13. Dlaczego strajkują?

21

Dziś część nauczycieli w Polsce, tym w również w Pabianicach nie poprowadziła lekcji. To sprzeciw skierowany w nową reformę oświaty. Nauczyciele nie godzą się na likwidację gimnazjów. 

Redakcja portalu EPAinfo otrzymała list od nauczycieli strajkujących w Szkole Podstawowej nr 13, przy ul. Jana Pawła.

My, strajkujący pracownicy Szkoły Podstawowej nr 13 w Pabianicach, wyrażamy sprzeciw wobec polityki edukacyjnej rządu.

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie ma żadnego pomysłu na polską edukację, ani na polską szkołę, poza chęcią maksymalnego jej upolitycznienia. Przedstawione nowe podstawy programowe to dokumenty budzące poważne zastrzeżenia pod względem merytorycznym. Nowe wymagania są sprzeczne z wiedzą z obszaru pedagogiki i psychologii, a ich przygotowanie jest nieprofesjonalne i chaotyczne.

  • Szkoły będą przeładowane i dwuzmianowe. Uczeń nie będzie mógł uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych (brak czasu). Wrócą liczne klasy powyżej 25 osób.
  • Znacząco zmniejszy się liczba godzin powszechnej nauki przedmiotów przyrodniczych, co młodzieży, zwłaszcza dorastającej w trudnych warunkach społeczno – ekonomicznych, utrudni konkurencję z rówieśnikami ze świata.
  • Brak sal gimnastycznych dla tak dużej liczby dzieci – uczniowie będą ćwiczyć na korytarzu.
  • Brak możliwości oddzielenia dzieci młodszych od starszych.
  • Są poważne i uzasadnione zastrzeżenia do nowej podstawy programowej.
  • Już za kilka lat szkołę ukończy młodzież nieprzystosowana do aktywnego i spełnionego życia w nowoczesnym państwie.
  • Reforma pochłonie ogromne środki finansowe gmin i powiatów, ale nie poprawi jakości kształcenia (brak pracowni przedmiotowych w podstawówkach, remonty i przeróbki toalet).
  • Zmarnowana zostanie praca i olbrzymie środki finansowe włożone w działające dziś gimnazja.

Polska edukacja potrzebuje zmian. Oczywiście, jest wiele jej obszarów, które wymagają modyfikacji, dostosowania do warunków XXI wieku.

Czy szkoła potrzebuje kolejnej rewolucji? Nie. Dlatego zjednoczyliśmy się wokół wspólnego celu. Połączyła nas troska o jakość polskiej szkoły. Reforma minister Anny Zalewskiej wzbudziła sprzeciw i krytykę nauczycieli, rodziców, organizacji pozarządowych, ekspertów, nauczycieli akademickich i samorządowców, którzy uznali ją za nieuzasadnioną                    i nieprzemyślaną, wprowadzającą wieloletni chaos organizacyjny i programowy oraz generującą olbrzymie koszty finansowe.

Pomysły te przekreślają 17 lat doświadczeń edukacyjnych i wychowawczych, które zaowocowały poprawą wyników nauczania w polskich szkołach oraz doprowadziły do wyrównania szans edukacyjnych dzieci z mniejszych miejscowości.

Nasz protest dotyczy również oczekiwań płacowych, ponieważ wzrost płac jest także koniecznym elementem budowy prestiżu zawodu nauczyciela, gdyż to nauczyciele w głównej mierze są odpowiedzialni za jakość i efekty kształcenia. Solidaryzujemy się również z władzami samorządowymi, które znalazły się w niezwykle trudnej sytuacji. Podejmując akcję strajkową dnia 31 marca 2017 roku jesteśmy świadomi, że nie otrzymamy wynagrodzenia za ten dzień pracy.

Apelujemy do Prezydenta Miasta Pabianic, Pana Grzegorza Mackiewicza o przekazanie naszych dziennych zarobków na potrzeby edukacyjne uczniów Szkoły Podstawowej nr 13.

Strajkujący pracownicy
Szkoły Podstawowej nr 13
w Pabianicach

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
21 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Jakim prawem nauczyciele skupieni w lewackim ZNP dyktują uczniom i ich rodzicom co mają robić i myśleć???? Jakim prawem dzieci są wykorzystywane POlitycznie przez grono nieodpowiedzialnych belfrów z SP 13????? Co na to prezydent miasta? STOP samowoli tych ludzi pod wodza dyrektora! Nie podoba się to zrezygnujcie z pracy, na wasze miejsce znajdzie się wielu!

A Ty masz im dyktoważ co mają robić? Każdy ma prawo do własnego zdania i Ci ludzie tez maja prawo je wyrazić 🙂

Czegoś głupszego jak ten list dawno nie czytałem 🙂 Wypociny i ogólniki, zero treści. Jeśli to pismo pisali nauczyciele to tylko potwierdza, że nasza oświata musi się bardzo i szybko zmienić !!!

Pani Krauzowicz! Wy tam w tej szkole chyba za dobrze macie i za dlugo zadnych zmian nie bylo, bo powrastaliscie w stolki i w glowie sie pierniczy. Ja wychowalam sie na starej dobrej 8-letniej podstawowce i jakos nie mam brakow w wyksztalceniu. Co do finansowych brakow to moze warto do prezydenta sie zwrocic, bo tak wydaje pani opinie ale o sobie. Szkoda, ze polityka polityka wziela u was gore nad rozsadkiem. A swoja droga: przybedzie wam dzieci to z czym ma pani problem???

@Gimbus – Jak twoja ksywa wskazuje jesteś do likwidacji po wprowadzeniu deformy!!! Nie wiesz jakim prawem??? Prawem do strajku i prawem do wolności wypowiedzi! Skoro są przekonani, że nie służy ona poprawie oświaty lecz wręcz ją psuje to jako właśnie odpowiedzialni za kształcenie młodego pokolenia nauczyciele muszą zabrać głos!!! Czy myślisz, że jak zwolni się 45% (tyle strajkowało, a popierało strajk znacznie więcej) to szybko znajdzie się wielu innych. Oczywiście to abstrakcja, ale taka sama jak abstrakcyjny jest ten niemądry argument! Insynuacje o lewackości ZNP i jej upolitycznieniu są po prostu obrzydliwe, a szczucie Prezydenta na strajkujących i dyrektorów szkół… Czytaj więcej »

@Lena Z przykrością muszę stwierdzić, że dołączyłaś poziomem komentarza do swoich poprzedników @Gimbusa i @ireny! Oprócz insynuacji jedynym argumentem jest „przybedzie wam dzieci”! Po prostu boki zrywać! Widać, że nie czytacie argumentów zawartych w liście i nie macie na to odpowiedzi. Zaznaczam, że jest to tylko część argumentów przeciw deformie! Waszą odpowiedzią są tylko PISowe kalki. Przed chwilą posłanka PIS powiedziała, że strajkowało tylko około 10% nauczycieli (z tego co wiem na dzisiejszą chwilę w Pabianicach dużo więcej). I oczywiście wystąpiła z przekupstwem jak duże podwyżki otrzymają nauczyciele w przyszłym roku! Jasne jest, że jak zwolnią część nauczycieli zwolnionych z… Czytaj więcej »

A mnie osobiście jest żal nauczycieli, po dzisiejszych komentarzach na temat strajku dowiedziałem się, że to pasożyty niedouczone miernoty bez ambicji. Ludzie się dziwią że uczniowie nie szanują nauczycieli, nic dziwnego skoro tylu rodziców aż zionie do nich nienawiścią ,wiadomo że dziecko wynosi wszystko z domu. Pociecha jest tylko w tym że to chyba taka natura Polaka, pielęgniarki nic nie robią,lekarze mordują i zarabiają miliony, mundurówka tez się obija i jeszcze ma wcześniejsza emeryturę, górnicy 13,14 pensje deputaty węglowe itp.itd. Tylko jednego nie rozumiem, przecież każdy mógł się kształcić w czym chciał i pracować gdzie chce, po co komu czegokolwiek… Czytaj więcej »

Moderator: a jakie konkretnie masz argumenty za? Bo zarzucasz innym retorykę Pis-owską, choć ja na przykład nigdy w partii nie byłam żadnej. Nie obchodzi mnie o co walczy ZNP (skądinąd lewacki. Zaprzeczysz???). według mnie na pewno nie o dobro dzieci, tylko o własną d… Pan Broniarz parę lat temu był przeciw powstawaniu gimnazjów, teraz jest przeciw ich likwidacji. Powiem krótko: niech się gość ogarnie, bo nie wiadomo o co mu chodzi. A jak nie wiadomo to o kasę i zapewnienie bytu swojakom (do 2022 roku bez strat. Każdy by tak chciał, nie?). Co do samej reformy. Jestem za likwidacją sztucznego,… Czytaj więcej »

@Lena Zaprzeczam! A niejaka SOLIDARNOŚĆ czy nie jest prawacka (czy rozumiesz ten wyświechtany slogan „lewacka”, który już praktycznie merytorycznie nie istnieje) bo uprawiając tą retorykę, która jest oczywiście bez sensu jest tylko jest kalką PISowej propagandy!!! Nawet, że pan Broniarz był przeciwny gimnazjom wiele lat temu, ale 17 lat ich istnienia i wyniki w światowych rankingach dowodzą, że się SPRAWDZIŁY! To się liczy i wyniki!!! Ja kończyłem 11-latkę i co z tego!!! Od tego czasu minęło wiele lat, a teraz jesteśmy w XXI wieku, a gimnazjum było wyjściem w przyszłość i swiatowe opinie to potwierdziły! Znam patologie do których dochodzi… Czytaj więcej »

Dodatkowa godzina przyrody ułatwi konkurencję z rówieśnikami ze świata! No, to mamy rozwiązanie naszych problemów gospodarczych i pomysł na galopujący PKB. Jeżeli nauczyciele naprawdę wierzą w te wszystkie frazesy, które wypisali, to potrzebują generalnej reformy… w swoich głowach!

Te same argumenty ZNP przedstawiał w 1999r. jak wprowadzano gimnazja 🙂 „Najsłabszym ogniwem reformy edukacji są nauczyciele” – stwierdził ówczesny minister edukacji Mirosław Handke. To jest niezmienne. Dobry nauczyciel porwie za sobą uczniów wszędzie i zawsze. Żadna reforma mu w tym nie przeszkodzi 🙂

To dzisiaj był strajk? A ja myślałam, że nauczyciele wzięli się wreszcie do roboty i nauczyli dzisiaj wszystkiego moje dzieci w szkole – wyjątkowo nie miałam zadanej pracy domowej i nie musiałam za nich uczyć na drugim etacie. Niech szybko nadejdą wakacje – przez dwa miesiące ich wolnego będę mogła zasuwać tylko na jeden etat. I nawet może tydzień urlopu dostanę…

Do Roztargniona – no tak, bo pewnie rolą nauczyciela jest robienie wszystkiego z Twoimi dziećmi, jeszcze wychowywanie ich bo mama nie ma czasu. Po co kobieto sobie dzieci robiłaś skoro nie masz dla nich czasu i taką trudność sprawia Ci odrabianie z nimi lekcji i pochłania tyle Twojego jakże cennego czasu?. Przecież odrabianie lekcji ze swoim dzieckiem to jakaś pomyłka nie? Kto w ogóle śmie zadawać dzieciom lekcje. Powinnaś rano wysłać dziecko do szkoły, tam nauczyciel powinien 8h je wychowywać, wpoić wszystko do głowy, a mamusia tylko odbierze po 8h, ucałuje dziecko, da jedzonko, i do spanka. I tak non… Czytaj więcej »

Nie musisz mi, @smile, mówić co powinnam robić, bo wiem i biorę za to odpowiedzialność. Nie musisz mnie także wstawiać w ramki stereotypów, tak jak robi to szkoła również z Twoimi (jeżeli masz) dziećmi. To, o czym piszesz możesz robić ze swoimi dziećmi. Masz do tego prawo i bierzesz za to odpowiedzialność. Rolą nauczyciela nie jest robienie wszystkiego z moimi dziećmi. Ostatnią rzeczą, którą bym sobie życzyła, to wpajanie im czegokolwiek i wychowywanie w szkole – dziękuję. Mam dla dzieci dużo czasu i chcę rozwijać ich pasje i talenty, bawić się, spacerować, jeździć na rowerze, podróżować i rozmawiać – chyba… Czytaj więcej »

W sprawie prac domowych, w MEN, interweniuje Rzecznik Praw Dziecka. Wykazuje, na podstawie przeprowadzonych przez Instytut Badań Edukacyjnych badań, ich nieefektywność i negatywne skutki. Za ok. trzy tygodnie MEN odpowie.

Trza będzie się przyjrzeć tej szkole w niedalekiej przyszłości. Za dużo tu lewactwa zostało. Stare nawyki, stare kierownictwo to i nie ma się co dziwić, że POpierają kontrabandę. Czas na wietrzenie… I żeby jeszcze w parze za tym szła solidna edukacja ale nie… Regułki, formułki, wkuwanie debilizmów, powielanie od lat tych samych schematów. „Edukacja” dzieci… bo… nauczycielom się nie chce, tylko wymagania jak zwykle wygórowane. Na szczęście nie wszyscy tacy są. Jak z lekarzami. Są tacy, co uczą się od dr Zięby mądrych rzeczy, a reszta leci wytartym szlakiem, bo tak najłatwiej: piguły, szczepionki, antybiotyk i… do przodu! Masakra…

walic w te zaKODowane lby

Libovitz skończ już filozofować.
Łap się szpadla, ten dół sam
się nie wykopie.

@Bul+@Libovitz Dlaczego skupiacie się na wyszukiwaniu w swoich komentarzach słów zawierających „po” lub „kod” czy zastosowanie określeń „lewactwo” czy kontrabanda”??? Czy myślicie, że w ten sposób wzrasta siła waszej wypowiedzi??? Nic bardziej mylnego, bo kompletnie zawodzi wasza merytoryka!!! @Libowitz używa ciekawych antyargumentów! To właśnie deforma edukacji doprowadzi do tego, że: 1. uczniowie będą zdobywać zbyt obszerną wiedzę encyklopedyczną, ale nie nauczą się myśleć. 2. szkoła zabije w uczniach kreatywność i wyobraźnię. 3. nowy system kształtować będzie uczniów podporządkowanych władzy i zorientowanych na przeszłość. Nie będzie kształcona w uczniach umiejętność historycznego myślenia. 4. uczniowska wolność, decyzyjność i tworzenie osobistego sytemu wartości… Czytaj więcej »

Moderator: CZy ty wiesz człowieku o czym piszesz???? 17 lat czego? Edukacji? Kreatywności? Samodzielnego myślenia? Ty tak serio czy jaja sobie robisz? Może zapisz się do jakiejś szkoły to zobaczysz jak wygląda ta „kreatywność i postęp”. Aby coś zmienić to trzeba… zmieniać, a nie trwać w patologii. Nie? Co do używanych poniżej wyrażeń, które według ciebie są nieadekwatne, ja napiszę, że są jak najbardziej, bo to nie kosmici doprowadzili do takiego stanu ale konkretne opcje polityczne, m.in lewica, a potem PO! Więc nie oburzaj się na to, bo za każdą zmianą stoją konkretne siły polityczne, a nie nieokreślone systemy… Gdzie… Czytaj więcej »

Wydaje się że ta dyskusja jest w zasadzie bez celowa, reforma i tak już jest przesądzona, a jak zwykle to czas pokaże kto miał racje. Osobiście słabo to widzę bo te zmiany są bardziej administracyjne a przecież najważniejsza jest podstawa programowa, z tego co się orientuje ma być tylko więcej godzin religii królowej nauk 🙂 Do kolegi Nolana nie wiem o jakim okresie piszesz, gdzie w szkołach zawodowych uczyli czegoś konkretnego, ale zapewne masz na myśli PRL. Ja osobiście kończyłem technikum w mechaniku i np tokarkę czy frezarkę oglądałem na obrazkach bo praktyki szkolne już nie funkcjonowały malowaliśmy tam ławki… Czytaj więcej »

To prawda, że zmiany administracyjne są bez znaczenia. Nawet podstawa programowa nie ma takiej wagi – są oceny: jeden ma 6. inny 2. inny 4. Nauczyciel z każdym zrealizował postawę w innym zakresie, więc inną. Ważniejsze jest indywidualne podejście do dzieci, nastawienie na współpracę, a nie rywalizację (praca w grupach) etc. Przecież w dzisiejszym systemie są szkoły publiczne, które funkcjonują świetnie i dyrektorzy mówią, że „przepisy dają praktycznie pełną swobodę działania w rozwoju nowoczesnej edukacji”. Z drugiej strony są tacy, którzy twierdzą, że te same przepisy wiążą im ręce i nic nie można zrobić. O poziomie szkoły zawsze decydują konkretni… Czytaj więcej »