Strona główna Styl życia Licencja na drona – jakie są wymagania?

Licencja na drona – jakie są wymagania?

1

Pilotowanie drona w każdym przypadku powinno odbywać się w sposób przemyślany i bezpieczny. Każdy jego operator powinien znać podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz przepisy, które pozwolą na odpowiedzialne kierowanie tym bezzałogowym statkiem powietrznym. Z tego też powodu zostały wprowadzone określone przepisy, mówiące o tym, kto i w jakich sytuacjach może latać dronem i kiedy potrzebne są specjalistyczne uprawnienia.

Kiedy potrzebna jest licencja na drona?

Bez posiadania zezwolenia można oczywiście latać dronem jednak tylko i wyłącznie w przypadku gdy urządzenie ma wagę nie większą niż 250 gramów, jest on zabawką oraz latanie odbywa się wyłącznie w zasięgu wzroku. Dotyczy to w szczególności lotów o charakterze niskiego ryzyka a także jej podkategorii A1/A3.

Osoby, które interesują się profesjonalnym lataniem dronem a także wykorzystywaniem go w swojej działalności gospodarczej, muszą uzyskać specjalne uprawienia, którym jest licencja na drona wydana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Jest to świadectwo kwalifikacji operatora statku powietrznego (czyli UAVO) i daje ono możliwość korzystania z drona w celach zarobkowych takich jak wykonywanie zdjęć, filmowanie, wykonywanie pomiarów czy lotów o charakterze badawczym.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://ironsky.pl/szkolenia-uavo/swiadectwo-kwalifikacji-uavo/

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Czyli mam rozumieć ze nasza Straż M ma takiego operatora z licencją.