Strona główna Styl życia Uroda i zdrowie Leczenie niedoczynności tarczycy – skorzystaj z wizyty online

Leczenie niedoczynności tarczycy – skorzystaj z wizyty online

0

Niedoczynność tarczycy dotyczy coraz większej grupy ludzi. Występuje u ponad 5% dorosłych kobiet i ok. 1% mężczyzn. Częstotliwość zachorowań wzrasta wraz z wiekiem, ale na niedoczynność tarczycy chorują również dzieci i młodzież. Jak rozpoznać chorobę? Jak wygląda postępowanie u osób, które cierpią na choroby tarczycy?

Jakie są przyczyny niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność tarczycy jest wynikiem zaburzonej pracy gruczołu tarczycy THS, który jest wytwarzany w przesadce mózgowej. Gruczoł produkuje za mało hormonów tarczycy w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Przyczyny tego stanu są zróżnicowane. Główne z nich to:

 • choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy,
 • stan po operacyjnym usunięciu tarczycy,
 • stan po leczeniu jodem promieniotwórczym 131I,
 • inne zapalenia tarczycy,
 • polekowa niedoczynność tarczycy,
 • poporodowe zapalenie tarczycy,
 • wtórna niedoczynność tarczycy mająca związek z chorobami przysadki.

Warto wiedzieć, czym jest niedoczynność tarczycy, to ułatwi walkę z chorobą.

Objawy niedoczynności tarczycy

Rozpoznanie niedoczynności tarczycy nie jest łatwe, czasami trwa kilka lat. Prawidłowe postawienie diagnozy jest trudne, ponieważ występuje wiele objawów, które mogą sugerować inne choroby. Bardzo ważne, aby regularnie kontrolować swój stan u lekarza, a w razie wystąpienia niepojących objawów wykonać wszystkie zlecone badania. Aby rozpoznać niedoczynność tarczycy, należy oznaczyć stężenie poziomu hormonów tarczycy we krwi, a także wykonać USG szyi. Pomocne może być również badanie fizykalne, które pozwolą potwierdzić niedoczynność tarczycy. Objawy, które powinny skłonić do wizyty u lekarza to:

 • przyrost masy ciała,
 • podwyższone ciśnienie krwi,
 • obrzęk powiek,
 • ból stawów i mięśni,
 • brak apetytu,
 • drętwienie kończyn,
 • uczucie ciągłego zimna,
 • zmęczenie, senność,
 • obniżenie nastroju,
 • spadek libido,
 • zaburzenia pamięci,
 • zaparcia,
 • pogorszenie stanu skóry i paznokci.

U każdego chorego objawy mogą mieć różne nasilenie, są chorzy, którzy w przebiegu niedoczynności tarczycy nie obserwują żadnych symptomów choroby. Niestety, nieleczona niedoczynność tarczycy może wywołać poważne konsekwencje. W ciężkich wypadkach niedobór hormonów tarczycy może spowodować choroby serca, a nawet wywołać śpiączkę. Choroba może mieć podłoże dziedziczne, dlatego osoby, które mają w rodzinie chorych na niedoczynność tarczycy, powinny wykonywać regularne badania. TSH powinny badać również kobiety w ciąży, ponieważ choroba jest groźna dla matki i płody.

Jak leczyć niedoczynność tarczycy?

Leczenie niedoczynności tarczycy może przeprowadzać internista, a gdy choroba jest mocno rozwinięta warto skorzystać z pomocy endokrynologa. Aby usunąć nieprzyjemne objawy i powrócić do normalnego funkcjonowania, chory powinien regularnie przyjmować brakujące hormony tarczycy. Należy pamiętać, że niedoczynność tarczycy to choroba przewlekła, dlatego leki należy przyjmować systematycznie, do końca życia. Terapia jest skuteczna, stężenie hormonów można szybko ustabilizować, a chory może cieszyć się dobrym samopoczuciem. W leczeniu niedoczynności tarczycy ważne są regularne kontrolne u lekarza, które powinny odbywać się 1-2 razy w roku. Wizyty nie muszą odbywać się stacjonarnie, chorzy mogą korzystać z wizyt online, które są również skuteczne, a przy tym dostępne i komfortowe.

Konsultacje online dla chorych na niedoczynność tarczycy

Podstawą leczenie niedoczynności tarczycy jest regularne przyjmowanie leków hormonalnych. Są wypadki, gdy leki nagle się kończą, a na wizytę u specjalisty trzeba czekać. W takim wypadku doskonałym rozwiązaniem jest konsultacja online, na której można zamówić receptę, a także skonsultować swój stan zdrowia. Osoby, które podejrzewają, że mogą mieć problemy z tarczycą, mogą poprosić o badania, które pozwolą ocenić pracę tarczycy. W przypadku niedoczynności tarczycy kluczowe znacznie ma szybkie rozpoznanie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Jak wygląda konsultacja online z lekarzem?

Konsultacje online są coraz powszechniejsze, dużo osób woli tę formę kontaktu z lekarzem niż wizytę stacjonarną w przychodni. Aby skorzystać z porady, należy wejść na stronę Dimedic, wypełnić formularz, podać niezbędne informacje i  czekać na kontakt z lekarzem. Możliwe jest przysłanie dokumentacji medycznej, która pozwoli ocenić stan zdrowia. Konsultacja lekarska na niedoczynność tarczycy jest dużym ułatwieniem dla chorych. W trakcie porady online lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, w razie potrzeby zleca badania lub wystawia zwolnienie lekarskie. Konsultacje dostępne są 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. W Dimedic można skorzystać z porady z internistą lub innym specjalistą. Chorzy na niedoczynność tarczycy mają często problemy ze skórą, dlatego dla nich dobrym wyborem będzie zdalna porada z dermatologiem.

Z niedoczynnością tarczycy można normalnie pracować, uczyć się, korzystać z życia. Ważne, aby regularnie stosować leki oraz kontrolować swój stan zdrowia u specjalisty. Wizyty online w Dimedic są dużym ułatwianiem, dzięki nim można zamawiać leki, a to pozwala żyć pełnią życia.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments