Strona główna Styl życia Ludzie Książka pabianiczanina zbiera pochwały od krytyków

Książka pabianiczanina zbiera pochwały od krytyków

0
Łukasz Barys, laureat konkursów poetyckich, zadebiutował z powieścią „Kości, które nosisz w kieszeni”. Historia osadzona w naszym mieście to obraz rodziny ocierającej się o tzw. patologię i ukazujący życie na nizinach społecznych.  

– To ma być antybaśń, albo baśń na opak. Nie kończy się dobrze – mówił Łukasz Barys podczas spotkania live chat zorganizowanego przez sieć Empik.

Autor w swojej 140-stronnicowej opowieści miesza fikcję literacką ze świetną sztuką reportażu. Opisując mieszkanie czy ulicę, na której mieszkają przywołani bohaterowie, wiemy doskonale, co twórca chce nam przekazać. Poniżej fragment:

Bieda, tłok i ciasnota wywoływały liczne konflikty, szczególnie zaś po naszym urodzeniu, kiedy naprawdę się skurczył. Babcia i dziadek mieli maleńką sypialnię, tata z mamą spali w przechodnim „salonie” połączonym z kuchnią (na noc rozkładali sobie kanapę, która w dzień służyła do oglądania telewizji), a nas umieszczono w ostatnim pokoiku, podobno „po ciotce”, ale chciano powiedzieć, co się z nią stało. I nawet to, że dziadek zmarł w moim niemowlęctwie nie polepszyło naszej sytuacji mieszkaniowej – babcia zaczęła traktować wnuki z pewną awersją. Jak mówiłam –  miałam pięć lat, kiedy tata zniknął. Co się stało?

W książce znajdziemy wiele odniesień do naszego miasta, dlatego pabianiczanom będzie się czytać jeszcze ciekawiej.

Powieść zbiera pochlebne recenzję od krytyków literackich.

„Książka Łukasza Barysa to opowieść o Pabianicach od strony kości i bez wątpienia jeden z najciekawszych debiutów tego roku” – napisała Justyna Sobolewska z „Polityki”.

„Historia opowiadana przez debiutującego w roli prozaika (a nagradzanego wcześniej za poezję) Łukasza Barysa nie jest łatwa ani pocieszająca. Na pewno nikt nie poczuje się po tej lekturze lepiej. To frapująca i językowo ciekawa próba pokazania świata, który zazwyczaj majaczy na obrzeżach naszej świadomości i literatury, a pojawia się co najwyżej w reportażach” – czytamy w recenzji Olgi Wróbel, która prowadzi bloga książkowego „Kurzojady”.

Łukasz Barys urodził w 1997 roku w Pabianicach. jest studentem prawa i polonistyki na Uniwersytecie Łódzkim. Opublikował książkę z wierszami „Wysokie słońce”, z którą otrzymał nagrodę w konkursie „Złoty Środek Poezji”. Opowiadania zamieszczał m.in. w „Wizjach”. Laureat wielu konkursów literackich, m.in. Grand Prix konkursu im. Reinera Marii Rilkego, konkursu im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz konkursu im. Rafała Wojaczka.

Książka (wydawnictwo Cyranka) miała swoją premierę 16 sierpnia. Dostępny jest również audiobook.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments