Strona główna Aktualności Koniec pobłażania. Liczba mandatów za brak maseczki wzrosła kilkukrotnie!

Koniec pobłażania. Liczba mandatów za brak maseczki wzrosła kilkukrotnie!

32
Dość przymykania oczu na tych, którzy nie noszą maseczek. Policyjne dane wskazują, że skończyło się pobłażanie wobec osób niestosujących się do powyższego nakazu.

W pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku mandatów nie było wiele. Styczeń zakończył się 44 mandatami i 3 wnioskami o ukaranie do sądu, w lutym te liczby wynosiły odpowiednio 36 i 7. Kolejny miesiąc wypadł już inaczej, a różnicy nie sposób nie zauważyć.

– W stosunku do osób, które nie miały zasłoniętych ust i nosa w przestrzeni publicznej funkcjonariusze nałożyli w marcu 240 mandatów. Ponadto skierowali 17 wniosków do sądu. Natomiast w 6 przypadkach interwencja zakończyła się pouczeniem – informuje st. sierż. Agnieszka Jachimek z Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach.

Wprowadzenie nakazu zakrywania nosa i ust (teraz obowiązują wyłącznie maseczki) wywoływało w ubiegłym roku liczne dyskusje i kontrowersje, a krytyka płynęła głównie w kontekście podstawy prawnej tego obowiązku, bo, jak napisano na stronie rzecznika praw obywatelskich, nakaz ten został wprowadzony początkowo z przekroczeniem granic upoważnienia ustawowego. Dlatego:

„Naprawiając ten błąd w dniu 28 października 2020 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym, związanym z wystąpieniem COVID-19, w której w art. 15 pkt 2 lit. c wprowadzono zmianę w art. 46b ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, polegającą na dodaniu do art. 46b punktu 13 w brzmieniu: „nakaz zakrywania ust i nosa, w określonych okolicznościach, miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach, wraz ze sposobem realizacji tego nakazu”.

Równocześnie pod kątem przestrzegania obostrzeń trwają na terenie powiatu pabianickiego inne kontrole. Liczbę tych przeprowadzonych w pierwszym kwartale przedstawia poniższa statystyka:

Styczeń:

 • 101 kontroli hoteli
 • 115 kontroli restauracji
 • 79 kontroli siłowni
 • 397 kontroli placówek handlowych

Luty:

 • 55 kontroli hoteli
 • 72 kontrole restauracji
 • 183 kontrole siłowni
 • 506 kontroli placówek handlowych

Marzec: 

 • 58 kontroli hoteli
 • 93 kontrole restauracji
 • 136 kontroli siłowni
 • 568 kontroli placówek handlowych

Wszystkich od stycznia do marca było 2363. Jak wypadły?

– Jedynie w styczniu mundurowi ujawnili nieprawidłowości i skierowali w jednym przypadku wniosek o ukaranie do sądu – mówi st. sierż. Agnieszka Jachimek.
REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
32 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

a ile kontroli w kosciolach, bo nie ma informacji?

 • a jak rzad uchwali noszenie niebieskiej bielizny, to tez policja bedzie sprawdzac i nakladac mandaty?
 • czy chodzac samemu po lewitynie o godz. 22 lub 6.30 rano, to tez musze miec maseczke?
 • czy policja moze podac statystyki ile spraw jest opoznionych ze wzgledu na niedorzeczne regulacje prawne?
 • czym sie rozni sportowiec (wyczynowiec) od „kowalskiego” w obowiazku noszenia maseczki przy uprawianiu sportu? Przyklad reprezentacji kraju w pilke nozna pokazuje, ze zarazac sie moga i roznosic jak i inni obywatele…

W jakiej wysokości te mandaty 20 zł?? Czy minimum od 100?

Serio? Ale macie na to paragraf? Nie? To nie zawracajcie gitary. Nie mam czasu na ten codzienny bełkot covidobajkopisarzy 🙂

Nikt cię tu nie zapraszał. Nie masz czasu to won !

Gościnny się znalazł.

Kontrole, kontrole, kontrole – mistrzostwo świata dla zarobionej policji i sanepidu.

A ilu złodziei złapano? Ilu sprawców przemocy domowej pouczono?

Że dwa tygodnie temu był artykuł o możesz sobie przeczytać dane za cały rok

Idźcie wy już milicjanci do swego Pacanowa. Już jesteście traktowani jak usłużne pieski reżimu. Szkoda, bo mieliście szacunek wypracowywany przez lata. Aha i pamiętajcie, że KAŻDY reżim upada, a wtedy nadchodzi czas rozliczeń. I nie będzie, że wykonywaliście tylko niezgodne z prawem i nielegalne rozkazy.

Nie strasz, tylko zakładaj maskę i naprzód. Nikogo nie interesują takie wywody.

Nie jestem psem by chodzić w kagańcu. Ale jak chcesz załóż też sobie obrożę

Ciekawe
Dużo razy jak szedłem bez maseczki mijała mnie straż miejska , a policja nawet mnie przepuściła na przejściu dla pieszych i jakoś nie zareagowali na brak maseczki

Widocznie zauważyli całościowe zaburzenie rozwoju, które wyłącza obowiązek noszenia maski.

Zakładaj maskę i milcz posłuszny piesku hahahahah

O następny z niedorozwojem

A ilu policjantów czy strażników miejskich jest zakażonych i ilu nie ujawnia świadomie choroby?

Nie noszę maski na otwartym terenie i nosił nie będę. Zakładam w komunikacji miejskiej, sklepach i urzędach, czyli tam gdzie istnieje realne podwyższone zagrożenie zarażeniem.
Art.116k.w., z którego obecnie wystawiane są mandaty nadal nie posiada umocowania ustawowego. Cytowany art. Ustawy jest wyrwany z kontekstu prawnego – WSKAZUJE JEDYNIE, że w rozporządzeniu MOZNA wskazać okolicznosci noszenia masek ( świadczą o tym ostatnie wyrazy cytatu). Czyli nadal Ustawa NIE NAKLADA takiego obowiązku wprost. Ponadto ani w cyt. Ustawie, ani w rozporządzeniu nie wskazano podmiotu, a traktując prawo literalnie, jest to niezbędne dla wywołania skutków prawnych. C.n.d.

…a traktując prawo literalnie, jest to niezbędne dla wywołania skutków prawnych – co za bełkot ? A traktując prawo celowościowo ? Łatwo zrobić kopiuj wklej, gorzej ze zrozumieniem

Last edited 1 miesiąc temu by Nicodzienny

Silni wobec słabych. Slabi wobec silnych.

Macho w necie. Pipka w świecie.

Bardzo dobrze. Proponuje wlepiac mandaty w kościołach bo tlumy ludzi sa.

Gdzie ustawa je…Pisiory

Last edited 1 miesiąc temu by KM

Mój mąż był policjantem od 9 lat nap…. kobiety gazem jak wytłumaczyć dziecku że taty nie ma z nami… może był zomowcem a nie policjantem…???

Last edited 1 miesiąc temu by KM

A przed dziewięcioma laty jak nap…. kobiety to nie był zomowcem ? Nie był, bo wtedy TVN mówiło, że robi dobrze.

NKonstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
Konstytucja RP, Artykuł 93.

Uchwały Rady Ministrów oraz zarządzenia Prezesa Rady Ministrów i ministrów mają charakter wewnętrzny i obowiązują tylko jednostki organizacyjnie podległe organowi wydającemu te akty.

Zarządzenia są wydawane tylko na podstawie ustawy. Nie mogą one stanowić podstawy decyzji wobec obywateli, osób prawnych oraz innych podmiotów.

Ergo: obywatel jako taki NIE JEST JEDNOSTKĄ ORGANIZACYJNĄ, podległą, etc. Nie dotyczą go więc ww. Rozporządzenia. C.N.D

A gdzie w tym przepisie jest coś o rozporządzeniu ? Bo ja widzę o uchwałach i zarządzeniach. I dlaczego pominąłeś art 87 konstytucji który to ma tutaj zastosowanie ? Umyślnie wprowadzasz w błąd czy dałeś się wkręcić facebukowym prawnikom ?

Last edited 1 miesiąc temu by Niecodzienny

Zwisa mi i powiewa wasz covidocyrk 🙂

Wychodzi na to, że te milicjanty to do niczego innego się nie nadają.

Gdzie dokłanie mogę podpierdzielić kogoś że nie nosi maski? Wkurza mnie babka w sklepie że mi bułki podaje, dysząc na nie swoim wirusowym oddechem, a zwracanie uwagi nie pomaga. Sanepid? Policja? Kto sie właściwie tym zainteresuje na poważnie?

Dokładnie przez telefon. A dokładniej pod 112

ORMO czuwa ORMO radzi.

Kiedy rozdawanie obroży niewolnikom? Może od razu z budą : )))))