Strona główna Aktualności Z miasta „Kolorowe jarmarki” przed Grobem Pańskim

„Kolorowe jarmarki” przed Grobem Pańskim

11

„Blaszane zegarki, pierzaste koguciki, baloniki na druciku, motyle drewniane, koniki bujane, cukrowe waty i z piernika chaty”. Fragment tekstu piosenki Maryli Rodowicz doskonale obrazuje to, co dziś dzieło się przed niektórymi, pabianickimi kościołami.

Choć Wielka Sobota jest dla katolików dniem zadumy i wielkiej żałoby, to przed dwiema świątyniami stanęły stragany m.in. z grami, maskotkami, kolorowymi balonami, dmuchanymi piłkami, a nawet perukami. Wielka feta czekała na wiernych przed kościołem Miłosierdzia Bożego przy ul. 20 Stycznia oraz Najświętszej Marii Panny przy ul. Zamkowej.

Stoiska ustawiono nie na terenie kościołów, a na chodnikach przed nimi. Stragany cieszyły się niemałym zainteresowaniem przechodniów, jak i wiernych, podążających z koszyczkami na święcenie pokarmów.

Jak podaje Wikipedia, Wielka Sobota ” jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Od wczesnych godzin rannych katolicy adorują Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy zwanej Grobem Pańskim. Tradycyjnie przy Grobie Pańskim czuwają ministranci, harcerze, a niekiedy również strażacy. Jest to czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie. Jest to również okazja do skorzystania z sakramentu pokuty. Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny”.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Masakra…

Cały katolicyzm

„Nie róbcie targowiska z domu Ojca Mojego”… Nawet w Wielkanoc nie odpuszczą sprzedając śmieci…

„…szczepcie dzieci bo inaczej nie wejdą do domu Ojca Mego…..”

Masakra, już nie macie chyba o czym pisać w tym super mieście. Co roku przed świętem zawsze trafi się jakiś stragan i nikomu nie przeszkadza, no ale jak nie ma się już o czym pisać to każdy artykuł będzie dla was dobry by się zaczepić.

Dokladnie . mnie stragany nie przeszkadzaja raduje sie z zmartwychwstania … Z radoscia ide świecić pokarmy i z radością kupie balonik dziecią

Lepiej jak dzieci kupią Ci słownik.

Weź latarkę i idź świecić te swoje pokarmy.

I bardzo dobrze ,że są stragany z balonikami i kogucikami w tym smutnym i zapomnianym mieście.

To jest piosenka Janusza Laskowskiego. Pozdrawiam.

Epainfo, jak zawsze anty kościelne artykuły. Brońcie lepiej pomnika ze starówki bo już niedługo wam go wyburza. 😀