Strona główna Aktualności Kolejna gmina z drastyczną podwyżką za śmieci

Kolejna gmina z drastyczną podwyżką za śmieci

8
Urząd Gminy w Lutomiersku poinformował mieszkańców o nowym cenniku opłat za wywóz śmieci. Podwyżka cen jest drastyczna. 

Od 1 lipca opłata za jednego mieszkańca za wywóz śmieci posegregowanych wyniesie 18 złotych miesięcznie. Do tej pory było 7 złotych. Za odpady niesegregowane trzeba będzie zapłacić 36 złotych, a nie jak dotychczas 10 złotych.

Władze gminy tłumaczą, że nie było innego wyjścia, bo w drugim przetargu na wywóz śmieci zgłosiła się tylko jedna firma i zaproponowała sporo większą kwotę niż przewidywali urzędnicy.

–  Ofertę złożyła jedna firma, JANTAR 8 Sp. z o.o ze Rzgowa, wyceniając koszt zadania na kwotę 2 425 572,00 zł, czyli 202 131,00 zł za jeden miesiąc świadczenia usługi. Powyższa cena jest wyższa o kwotę 1 414 632,00 zł w porównaniu do roku 2018. Był to drugi przetarg ogłoszony w tym roku – tłumacza urzędnicy. – Z problemem wzrostu opłat za gospodarowanie odpadami borykają się wszystkie gminy. Widoczne jest to nie tylko w województwie łódzkim, ale na terenie całego kraju. Z informacji uzyskanych z wielu gmin wynika, że w przetargu najczęściej startuje jeden lub dwóch wykonawców, co nie wpływa korzystnie na konkurencyjność oferowanych cen wykonania usługi.

Dlaczego ceny rosną tak drastycznie? Firma ze Rzgowa tłumaczy, że wzrosły wynagrodzenia dla pracowników, ceny za zagospodarowanie zmieszanych odpadów komunalnych. Podwojona została też tzw. opłata marszałkowska za korzystanie ze środowiska.

Od lipca podwyżka czeka też mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego. Zapłacą miesięcznie 19,50 zł od osoby za wywóz śmieci posegregowanych (było 12.80 zł) i 24,50 za odpady niesegregowane (było 17,80).

Za kilka miesięcy nastąpi koniec umowy, jaką pabianicki magistrat ma na tę usługę z firmą Eko Region. Urzędnicy ogłosili właśnie przetarg na wywóz odpadów. Kolejną umowę miasto planuje zawrzeć na lata 2020 – 2021. Czas pokaże, jakiej kwoty zażądają potencjalni oferenci, jednak patrząc na to, co dzieje się w okolicznych gminach, prawdopodobieństwo utrzymania obecnych stawek w zasadzie równa się zeru. Teraz wynoszą one 9 zł miesięcznie za osobę w przypadku segregowania odpadów oraz 18 zł, jeżeli wszystkie wrzuca się do jednego kosza. Ile będziemy płacić?

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Problemowi kształtowania takich cen miał przyjrzeć się UOKiK, bo najwyraźniej nadarzyła się okazja do „skubania” klienta.
Chyba, że wytłumaczeniem jest podniesienie opłat dla firm przez pisią władzę…

To chyba PO musiała zmienić przepisy ze względu na dyrektywę unijną. Kilka lat temu zawierałeś umowę z kim chcesz, a teraz z tym kto wygra przetarg. Są przetargi więc wiadomo, że będzie drożej.

Jak wynika z działania matematyki podwyżka rok do roku 150% plus no OK.
A cena końcowa za niesortowane 260% plus za sortowanie również więcej niż 150 procent co to kryła jest !
Myślicie że ludzie liczyć nie potrafią?

No i mamy efekt ustawy śmieciowej wprowadzonej po płonących wysypiskach.

Jesli nikt nie podejmie poważnych kroków
żeby zracjonalizowac wywóz i SEGREGACJE śmieci .
To ceny będą rosły
A my utoniemy w śmieciach .
Takie prawa rynku .
Inne prawa rynku mówią
Że społeczeństwo może zacząć rozliczać i kontrolować władzę
Z przestrzegania przepisów które nakładają poddanym
Oraz tych co świadczą usługi i biorą za to kasę .

to było trzeba unieważnić przetarg. Swoją drogą powinno być tak jak kiedyś, że właściciel nieruchomości podpisuje umowę na wywóz, za brak czy wywalanie śmieci po lasach itp. mandat albo kara administracyjna tak z 5 – 10 tyś pln

Może wywozem odpadów powinna zająć się miejska spółka, myślę że spokojnie mogla by konkurować z innymi firmami zapewniając normalne ceny.

Proszę przeczytać uzasadnienie wzrostu opłaty za wywóz śmieci. W uzasadnienie jest podany wzrost płacy pracowników, pytanie czy państwo płacący za wywyóz też dostaliście czterokrotnie większą pensję.