Strona główna Aktualności Z miasta Klub PiS nie chce inwestycji na Lewitynie. Dlaczego?

Klub PiS nie chce inwestycji na Lewitynie. Dlaczego?

58

Radni z klubu Prawo i Sprawiedliwość boją się o stan miejskich finansów i nie zagłosowali za uchwałą pozwalającą rewitalizować Lewityn.

Przypomnijmy, że w grudniu otrzymaliśmy dofinansowanie na rewitalizację Lewitynu. Urząd Marszałkowski w Łodzi przyznał nam 2 mln 253 tysięcy złotych. Wkład własny Pabianic do projektu wyniesie też ponad 2 mln złotych.

Jednak, żeby podpisać umowę na dofinansowanie musimy mieć w budżecie zabezpieczony wkład własny. Problem w tym, że tzw. wolne środki mogą być uruchomione dopiero po 30 kwietnia, kiedy potwierdzone zostaną sprawozdaniem finansowym. Dlatego teraz sporządzona została uchwała o emisji obligacji, ale jak twierdzi skarbnik miasta Anna Łosiak, to tylko zabieg techniczny, papierowy. Musimy działać zgodnie z przepisami.

– Wprowadzamy w budżet nowe zadanie. Wynika to z podpisanej umowy. W tym wypadku musimy warunkowo zwiększyć przychody budżetu podwyższając obligacje. Po rozliczeniu się budżetu kwota ta zostanie zmieniona na wolne środki – tłumaczyła skarbnik.

Klub PiS był przeciwko tej uchwale, choć dostaliśmy ponad 2 mln złotych dofinansowania. Dlaczego?

– Sytuacja budżetowa naszego miasta jest bardzo trudna, dlatego jesteśmy zaskoczeni tą umową. To czwarta kolejna umowa wymagająca dużego wkładu własnego powoduje, że nie negując budowy centrum sportów wodnych, zbliżamy się do sytuacji Rewal, Pogorzelica, patrz parabanki – stwierdził Feliksiński.

Wątpliwości miał też radny Antoni Hodak z PiS, który pytał czy te wolne środki na pewno się znajdą.

– Z całą odpowiedzialnością mogę odpowiedzieć nawet jakie są te wolne środki. Jest to ponad 14 milionów potwierdzonych sprawozdaniem – rozwiała wątpliwości Anna Łosiak.

– Jeśli jest pani pewna, że nie będzie konieczności emisji kolejnych obligacji, to bardzo się cieszę – odpowiedział Hodak po czym i tak zagłosował przeciwko uchwale.

Przeciwko było 8 radnych z PiS. Radna Monika Cieśla nie wzięła udziału w głosowaniu.

– Widzę, że jak mantra powtarzana jest jedna sytuacja. Mam wrażenie, że notorycznie próbujecie świadomie bądź nieświadomie wprowadzać część mieszkańców w błąd. Tak jak teraz, gdzie sytuację gminy Pabianice porównuje się do gminy Rewal, gdzie jest komisarz, gdzie przekroczone zostały wszystkie wskaźniki zadłużenia. Porównywanie do Pabianic to absolutna bzdura – skwitował wypowiedź Feliksińskiego radny Krzysztof Rąkowski.

Turystyczne zagospodarowanie terenów rekreacyjnych Lewityn”, bo tak brzmi pełna  nazwa projektu, obejmie m.in. budowę wodnego placu zabaw dla dzieci wraz z tarasami widokowymi. Powstanie on w miejscu, gdzie teraz jest przewidziana do wyburzenia restauracja Turkus. Wcześniej na Lewitynie pojawią się nowe, oświetlone ścieżki pieszo- rowerowe, a oprócz nich tzw. mała architektura – ławki, stoliki, stojaki na rowery. Będzie również zainstalowany monitoring. Budowa pumptracka jest zaplanowana na 2019 rok.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
58 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

No i dobrze że PiS nie chce zadłużania miasta na inwestycje, która wcale nie jest taka wspaniała i niezbędna. Epa i mocodawca portalu z Zamkowej nie chcieliby wątpliwości i dyskusji tylko wszystko przyklepywac bez namysłu.

I najlepiej żeby nic nie było. Wot kononowicz.

bezsens ten cały projekt, tym bardziej, że i tak miasto na 90 mln zadluzone, Mackiewicz jest nieodpowiedzialny, bo to nie on będzie spłacać tylko pabianiczanie. Odwołać go jesienią!!!

budżet miasta to na ten rok 278.408.082,17 zł a zadłużenie rozłożone na wiele lat, wiec co za denne demagogia, ciekawe jak zachowali by się gdyby PIS u włądzy, jaka byłaby retoryka???

Wtedy na Lewitynie powstałby pomnik i mieszkańcy mogliby spacerować wokół niego…

Ale na Lewitynie są już kaczki. Żywe.

Najprawdopodobniej towarzysze radni „dojnej zmiany” otrzymali instrukcje z KC PiS aby za wszelką cenę blokować wszelkie inwestycje samorządowe. Pozwoli to rządowi zadłużać w większym stopniu budżet państwa i wypłacać ministrom i wojewodom absurdalnie wysokie premie. Ale niedoczekanie wasze miernoty pisowskie! Pabianice i tak będą się rozwijać bo Mackiewicz pozyskał największe środki zewnętrzne na inwestycje w historii Pabianic. I mieszkańcy to docenią.

Gadasz jak potluczony. Już slugusku zasłużyłes na nagrodę specjalną w UM czy jeszcze musisz trochę pospamowac i lizać prezydentowi?

faktem jest, że Mackiewicz wykorzystał 99% środków zewnętrznych jakie mógł dla miasta, łącznie to świerć miliarda złotych -250 mln, najgrubsze inwestycje jak Zamkowa, siec wod -kan na os. Dąbrowa, termomodernizacja szkół, niedługo się środki z UE skończą i co wtedy PIS da?

Roch sam jesteś sługuskiem PISowski dupolizie. I jak coś się wreszcie dzieje w tym mieście to zaraz muszą się znaleźć ,,sceptycy,, że po co, że nas nie stać, że Mackiewicz zły itd. To są tzw. wieczni narzekacze i kto by nie rządził i co by sie nie działo to i tak bedzie źle. Uważam że trzeba robić swoje a takich ,,sceptyków,, po prostu ignorować.

To prawda Mackiewicz pozyskał największe środki zewnętrzne w historii miasta i jest to jego wielkie osiągnięcie jako Prezydenta Pabianic.

Urząd Marszałkowski w Łodzi przyznał dla Pabianic 2,253 mln złotych dofinansowania na rewitalizacje Lewityna a radni PiS nie chcą tych pieniędzy i głosują przeciw projektowi. Ciekawe czym się kierują?

rozkazami, aż wstyd, że radni z PIS w końcu też Pabianiczanie, nie chcą dla Pabianic bo jest rozkaz z Ksawerowa

Może postawić na lewitynie jakąś kapliczkę, to zmienią zdanie.

Przed wyborami to KC i PIS krzyczeli o pozyskiwaniu pieniędzy teraz nie chcą 2500000zl super bo są innej opcji niż Prezydent!!! Słabe To!!!

PiS tylko obraża i działa anty!!! My chcemy nowego Lewityna

Zadłużyć miasto na 100 mln w 3 lata … Da się ? … Da się … PO+N.+ grześ 🙁

jakie zadłużenie na 100mln? w przekazie dnia z PiSu dostałeś?

A u ciebie ta sama płyta, jesteś nie do zdarcia.

miasto wzięło tylko obligacje na wkład własny projektów unijnych – średnio 15-25% inwestycji, to źle że 85% z ponad 250 mln dostajemy z UE ??? Ale władze PIS nie pozwalają radnym głosować za, żeby Mackiewicz nie miał sukcesów, wstyd, że to takie prostackie

jak to ? taki sportowiec jak Wójtowicz też nie chce? wstyd, a co im Ciebiada nie pozwolił???

Może niech Mackiewicz i jego ekipka dadzą sobie spokój ze strategicznymi decyzjami w roku wyborczym, bo to nie oni będą je realizować! A wziąć kolejny kredyt to każdy głupi potrafi To miasto jest zadłużone po uszy!!!!

Więc lepiej niech PiS nie startuje po co się tak pchają skoro jest tak źle????

Olaboga, wygracie, Rycerze Wspaniali, wybory na następny okres – tak sobie wmawiajcie, tak… – i będziecie: – Rzygać, patrząc przez okno U.M. na nowoczesny tramwaj; – Rzygać, patrząc przez okno U.M. na wyremontowaną ul. Zamkową; – Rzygać, patrząc przez okno U.M. na 18 hybrydowych Solarisów; – Rzygać, patrząc przez okno U.M. na biletomaty stacjonarne i tablice elektroniczne; – Rzygać, patrząc przez okno U.M. na rowery publiczne i ścieżkę rowerową w ulicy Zamkowej; – Rzygać, patrząc przez okno U.M. (z lornetką, bo daleko) na ocieplone szkoły i przedszkola; – Rzygać, jeżdżąc ulicami Dąbrowy, gdzie położono kanalizację; – Rzygać, patrząc ile osób… Czytaj więcej »

Oni nie będą „żygać”, tylko krzyczeć, że można było więcej lub ze to dzięki Nim.

Nowoczesny tramwaj???? Psujący się regularnie co tydzień? Ocieplone szkoły, wymiany okien i grzejników… w lutym? Za 2-3 lata wszystko się POsypie przy takich sprytnych specjalistach. Co jeszcze? aaa, „ścieżki” rowerowe wymalowane na… asfalcie między autami… Widziałeś kiedyś ścieżki rowerowe???? Autobusy? No raz na 20 lat zdałoby się wymienić, nie? Proszę cię, daj spokój, bo to jest zwykła granda i działania pod publiczkę, bo wybory idą

Królu Drogi! Miało być „bez odbioru”, lecz… Widzisz co robisz? Dokładnie to, o czym napisałem. Twoje argumenty to jedynie plucie w to, co osiągnął Prezydent. Tramwaj – będzie się psuć. Ścieżki – złe. Modernizacja budynków – posypie się. A skąd to wiesz? Wygracie wybory to się okaże, że jednak wszystko to jest CUDNE i się nie sypie, prawda? A autobusy można było wymienić tak, jak zawsze u nas bywało, czyli dopiero, gdy cała flota się posypie. Cała. Czyli za jakieś 10 lat, bo Solarisy dobrze się mają, mogli jedynie MANy wymienić. Wybory idą czy nie idą, cieszę się, że w… Czytaj więcej »

Ja też nie chcę !!!! Wolę , aby Grzesiu za te pieniądze przygotował grunty pod inwestycje i ściągnął inwestorów , aby ludzie mieli pracę, a miasto pieniądze z podatków. Ale co tam będziemy mieli wyremontowany staw!. Normalnie inwestycja na miarę Pana Grzesia.

tylko że w Pabianicach nie ma bezrobocia to przedsiębiorcy się muszą prosić o pracowników

Taka jak w Ksawerowie żeby Miele skorzystało z taniej siły roboczej polskich Ukraińców???A najlepsze jakościowo ziemie , najlepszej klasy będą nieodwracalnie zniszczone -pomyślał ktoś o tym?xLPSU

I inwestorzy pojawią się wkrótce.

Praca to jest tylko rąk do pracy brakuje. Ciekawe czemu w budowlance płacą krocie a muszą ukraincy zaiwaniac?

Siusiumajtki od księgowości a pamiętacie jakie cuda miały być w szpitalu lata temu. Miało spływać tylko sam miód. I skończyło się niebotycznym zadłużeniem i zablokowaniem miasta na lata.Mackiewicz robi teraz dokładnie to samo i też się skończy tak samo. Kasa pożyczona na inwestycje, które się nie zwrócą a bedą spłacane przez lata. Zapomnicie o łataniu i naprawianiu dróg i wielu innych rzeczach juz w budżecie na ten rok kasa na drogi to jakaś kpina. Jedno potknięcie, jedno tąpnięcie i znów czeka nas program naprawczy a wy się ślinicie jak dzieci. Niech Prezydent pokaże gdzie te pieniądze bo na ten czas… Czytaj więcej »

tyle, że Mackiewicz wyprowadził miasto z planu naprawczego po szpitalu kilka lat wcześniej żeby umożliwić miastu inwestycje, na które ludzie tak czekali i które są tak potrzebne. Więc nie kręć faktami, a drogi gruntowe w ciągu 5 lat znikną, był łuczak -dzisiaj senator przez rok i coś zmienił nic, a Mackiewicz pozyskał rekordowe środki na inwestycje- 250 000 000 zł. Proszę o nie wprowadzanie ludzi w błąd pisowską paplaniną przedwyborczą. PIS jest w ciemnej d… po przez 3 lata nic dla miasta nie zrobił, żadnej merytorycznej propozycji tylko grzyby w lesie i krytyka na fb. Nawet Lewityna nie chcą…

A jaki masz zysk z tego, że jest szpital? Poza tym, że JEST?
Długi spłacone, szpital uchowany, trzeba go nadzorować, bo ciągle – z natury – przynosi straty i jedynie rozsądne administrowanie pozwala wychodzić, w najgorszej opcji, na zero, albo lekko na plus. Ale to jeden podmiot. A miasto jest ogromne.

A tutaj? Dług się w kilka lat spłaci. A w zamian na lata, długie lata, będą wykonane remonty Zamkowej, tramwaj, autobusy, rower publiczny, ścieżki rowerowe, ocieplenie obiektów użyteczności publicznej, Lewityn. To gigantyczna korzyść.

Komunikacja w mieście to inwestycja? Światełka na słupach to inwestycja? Ścieżka na lewitynie i ławki to inwestycja? Do szkoły tępe matoły!

Tym się różni samorząd od prywatnego kapitału właśnie.

Żałosne. Dopiero co, gdy kolejne przetargi „przepadały” ws. dalszej rewitalizacji Lewityna, lokalny PiS i ich hejterzy pluli na Mackiewicza, że gamoń obiecuje, a g… z tego oferuje, że kłamca, że oszust. Teraz, gdy już inwestycja ma być realizowana to ŹLE! A czy widział ktokolwiek dowolną inwestycję, w którą… nie trzeba się zadłużyć? Na Boga, szkoda strzępić ryj, już się nie mogę doczekać jesieni, gdy opozycja przerżnie z kretesem, ah, gorzkie to będą żale. A co Wy byście dali? Geotermię, zaraz powiecie, tak? Bo lud „kupi”, że „coś za darmo, z ziemi” można pozyskać, tak? A przetwórnia tej energii? Nowe ciepłociągi,… Czytaj więcej »

Nie rozumiem tych … z PiS’u, przecież pieniądze na jakiekolwiek inwestycje pochodzą z naszych kieszeni czyli podatników. Przecież Ci z PiS’u nie płacą z własnych pieniędzy. My jako Pabianice dajemy ponad 2 mln i Urząd Marszałkowski w Łodzi kolejne 2 mln dofinansowania (mam nadzieję bezzwrotnego), lepiej wydać 2 niż 4 mln złotych z kasy miasta. A już tak na marginesie, moje osobiste zdanie jest takie, aby przeznaczyć wszystkie pieniądze z kasy miasta na wydatki związane z Pabianicami, niż jakiekolwiek oszczędności, które pozostaną dla ewentualnej nowej władzy (czytaj PiS) w mieście, będą wysłać Rydzykowi lub przeznaczać na holendernie wysokie premie nowych… Czytaj więcej »

Ci z PiSu naprawdę nie lubią ludzi, Lewityn jest jedynym miejscem w Pabianicach gdzie za darmo można fajnie spędzić czas. Od matek i ojców z dziećmi na placach zabaw, młodzież korzystająca z infrastruktury po spacerujące osoby starsze korzystają bezpłatnie z ośrodka. Co z tego, że jest w Pabianicach Formownia, skoro za wszystko trzeba płacić, a nie każdego stać na wejście, taki dobroczyńca pabianicki, najważniejsze, żeby w najbliższej okolicy było ładnie i czysto. Kolejna inwestycja w mieście to galeria handlowa Tkalnia, do której bez pieniędzy rownież nie ma po co wchodzić.

Zupełnie inaczej sprawa by się miała gdyby chodziło o budowę pomnika… Albo zmiana nazw ulic, placów itp. na to każde pieniądze się znajdą…

Co do wypowiedzi Rąkowskiego to jako Radny powinien odróżniać gminy. Gmina Pabianice to gmina wiejska ! Gmina Pabianice jest w 100 najbogatszych gmin w Polsce, w przeciwieństwie do biednego miasta Pabianice . On jest radnym Gminy Miasto Pabianice. Jeśli radni nawet nie wiedzą w jakiej gminie rządzą to o czym tu rozmawiać.

Czy Pan Hodak i reszta radnychPiS może wyjaśnij, dlaczego zagłosowali przeciw, skoro pieniądze są zabezpieczone, czego rad był sam pan Hodak?

Najlepiej spacerować jak Radny Feliksiński po pety (śmierdzi jak popielnica) do kiosku albo jak Radny Różycki do pizzerii Take Away Pizza, ewentualnie jak Radny Hodak – nigdzie, bo za ciężko… Normalni ludzie lubią parki, skwerki czy inne miejsca do aktywności fizycznej. Ale panom z PISu jest obce dobro ludzi zwykłych…

PIS nie prezentuje poziomu godnego służeniu ludziom. Po co myśleć o nich, lepiej po chamsku, po złości zablokować, bo Mackiewicz zły, bo Rąkowski chce coś zrobić – to powoli robi się kiepska brazylijska telenowela. Jedni chcą zadziałać, inni natomiast robią wszystko, by im to utrudnić.

Gdyby oni wykładali tą kasę z własnej kieszeni byłabym w stanie zrozumieć. W tym jednak przypadku widać, że jest to po złości robione. Zresztą, prawie wszystko co zrobi opozycja jest beeee. Wstyd Panowie i Panie.

Gdyby to Pączuś zajmował się Lewitynem, to zaraz wszyscy koledzy z klubu by rączki podnieśli. Jednak z tego klubu nikt pomysłu nie ma, ani na fajne miejsca dla matek z dziećmi, ani dla dzieci, ani sportowców, więc jeśli ktoś takowy ma, to trzeba go zanegować…

A Radny Feliksiński niech rozluźni pośladki, bo chyba jeszcze ból dupy trzyma Go od wymiany zdań na czwartkowej sesji…

Pączuś jaki próbuje być wnikliwy, ale niestety nie wychodzi… Mamusia nie podała już pomocnej dłoni? Nie przyszła potrzymać za rączkę? Oj, szkoda…

Ja bym tylko chciała przypomnieć wszystkim radnym, że zostali wybrani przez MIESZKANCÓW aby miasto się rozwijało. Wytyczne partyjne nas mieszkańców nie interesują. Pabianice się wyludniają, wieje nudą, drogi dziurawe, najlepiej wszystko mieć w d.. bo taki przekaz przyszedł z góry i jeszcze bezczelnie sobie premie przyznać. Niedługo wybory i rozliczenie blisko.

Brawo Katarzyna! Popieram

Bezradny Feliksiński… może najwyższy czas odejść na emeryturę, wiek już nie ten, przemyślenia jak widać również. Daj szansę młodym, byle nie takim jak kolejny bezradny Majchrzak również z PiS, który tylko zajął niepotrzebnie miejsce w Radzie. Tak to jest jak się wstydzi człowiek za najlepszych kolegów z partii 😀

Majchrzak jest z PO, nie kłam, Kierowco!! I to on nie raczy przychodzi na sesję, bo praca ważniejsza Jak sam powiedział

Zadałem sobie trudu i dotarłem do budżetu naszego miasta oraz wskazanych przez radnego Feliksińskiego. Chłopie Feliksinski załóż mocniejsze okulary. Budżet naszego miasta przerasta kilkukrotnie budżet Rewala czy Pogorzelicy.

No Panie prezydencie -my już dziękujemy za inwestycje ,przykład tramwaj oraz ścieszka rowerowa .

Ścieszka… jak dla mnie to możesz mieć problem z zaznaczeniem X podczas wyborów, to lepiej sobie odpuść

Tak wszyscy ujadają na PiS. Ludzie ale to w Waszych rękach jest to czy PiS nadal będzie mącił w Pabianicach, a może i w kraju.

To przejaw słabości PiS w naszym Mieście, po tych wypowiedziach widać, że nie wnoszą nic konstruktywnego a niektóre wypowiedzi pozbawione są logiki i zasadnej argumentacji, ale. . . poprawiają statystyki aktywności radnych. Pierwszy etap modernizacji Lewityna to bezsprzeczny sukces Prezydenta i na to nie ma kontr argumentu, więc są przeciw. Panie i Panowie bez względu na opcje macie pracować na rzecz naszego Miasta, a nie wygadywać głupoty. Piętnować złe , ale dobre wspierać i szukać wspólnie rozwiązań. Amen.