Strona główna Dzieje się Życie szkolne Kandydatów było ośmiu. Faworyt tylko jeden

Kandydatów było ośmiu. Faworyt tylko jeden

2

Szkoła Podstawowa nr 9 będzie miała od nowego roku szkolnego swojego patrona. To ostatnia spośród tego typu placówek oświatowych w Pabianicach, której zostanie nadane imię. 

Zwycięzcą w głosowaniu został Jan Długosz, kanonik kapituły krakowskiej i kronikarz, który jako pierwszy, około 1466 roku, opisał nasze miasto i okoliczne miejscowości (w dziele „Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis”).

Kandydatów było więcej. Do patronowania szkole aspirowali też zgłoszeni przez uczniów Maksymilian Kolbe, Witold Eichler, Józef Salwa, Albert Einstein i Henryk Debich. Po jeszcze jednym kandydacie zaproponowali rodzice (był to Janusz Korczak) oraz pracownicy administracji i obsługi (Karol Prosnak). Nauczyciele „postawili” tylko na Jana Długosza.

Wygrał bezapelacyjnie.

– W końcowym głosowaniu uzyskał 70% poparcia samorządu uczniowskiego, 92% składu rady rodziców, natomiast pracownicy szkoły, czyli zarówno grono pedagogiczne, jak też administracja i obsługa, oddali na niego 100% głosów – informuje Mirosław Niepsuj, kierownik referatu edukacji i kultury w Urzędzie Miejskim w Pabianicach.

Aby Jan Długosz mógł zostać patronem „dziewiątki”, ten wybór musi jeszcze zatwierdzić rada miejska, co nastąpi na czwartkowej sesji.

Oficjalne nadanie imienia szkole ma być połączone z zaplanowanymi w październiku obchodami stulecia jej istnienia.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Spoko, że nie Kolbe, choć Długosz słabo jest związany z Pabianicami; 9-tka miała kiedyś sporo osiągnięć na arenie wojewódzkiej i fajnie byłoby promować może kogoś mniej znanego a bardziej związanego z miastem – jak choćby Eichlera, Prosnaka czy Debicha, którzy się przewinęli w ramach plebiscytu.
No ale już musztarda po obiedzie 😉

Jest to reklama kosciola katolickiego i promowanie ludzi z nim związanych.
Proszę sie rozejrzeć w programie nauczania religii
Gdzie jasno jest określone kto pisze program nauczania i jakie lektury i jacy autorzy SĄ brani pod uwagę. W przeważającej większości związani z kościołem katolickim .
Nie mam nic przeciwko – taki trend .
Taka demokracja prawo wolnych ludzi
Jako patron ???
Hmmm … szkoła będzie wspierać ojca patrona ?
Czy raczej Kościół otoczy wsparciem ta szkołę i jak każdy ojciec zadba o potrzeby doczesne swoich dzieci ?