Strona główna Aktualności Komunikacja Jedyna taka trasa

Jedyna taka trasa

0

Jedynka” to najstarsza linia autobusowa w Pabianicach. 1 grudnia minie 10 lat odkąd wozi pabianiczan na osiedle Bugaj.

Po raz pierwszy „ogórki” oznaczone numerem 1 wyjechały na nasze ulice 19 lipca 1972 roku. Od tamtej pory mijają 43 lata. Pierwsza trasa łączyła dworzec kolejowy, osiedle Piaski, centrum oraz ul. Partyzancką. Tak jeździła „jedynka” przez niemal 30 lat. W 1982 roku delikatnie skorygowano jej trasę, by autobus przejeżdżał przed szpitalem na ul. Jana Pawła II (wtedy jeszcze Karolweskiej).

– Wcześniej autobusy jeździły Wiejską, Moniuszki i Śniadeckiego do Wileńskiej. Z czasem powstało osiedle Bugaj, gdzie skierowano wiele linii autobusowych, ale „jedynka” wciąż kończyła trasę na krańcówce przy Sikorskiego – informuje Aneta Klimek, rzecznik prasowy prezydenta miasta.

1 grudnia 2005 roku autobusy nr 1 pojechały dalej ulicami Sikorskiego, Nawrockiego, Waltera-Jankego, Myśliwską i Skargi. Wcześniej ulicami Myśliwską i Piotra Skargi nie przejeżdżał żaden transport miejski.

– Wydłużenie linii 1 było odpowiedzią na postulaty pasażerów, którzy prosili o połączenie dworca PKP z ulicą Waltera-Jankego oraz o przynajmniej jedną linię autobusową na Młodzieniaszku. Bardzo szybko okazało się, że zmiana trasy była strzałem w dziesiątkę – mówi Danuta Muszczak, kierownik Działu Eksploatacji MZK.

– Mieszkańcy Myśliwskiej chwalili sobie, że z domu mają blisko do autobusu, który wszędzie ich zawiezie. Dziś już nikt sobie nie wyobraża Bugaju bez „jedynki” – wspomina Małgorzata Duszyńska, która sprzedaje bilety w kasie MZK na pętli przy ul. Waltera-Jankego.

10 lat temu autobusy linii 1 kursowały co 25-30 minut. Teraz przez większość dnia powszedniego – co 20 minut.

„Jedynka” to najpopularniejsza linia autobusowa. W dzień roboczy odjeżdża 46 razy. Na każdym „kółku” przez godzinę pokonuje prawie 19 km, zatrzymując się na 43 przystankach. W ciągu roku autobusy na linii 1 przejeżdżają ponad 289 tys. km, czyli ponad 7-krotnie okrążają kulę ziemską. Dwa lata temu Urząd Miejski policzył, że w dzień roboczy blisko 4.400 osób wsiada do „jedynki”, z czego około 1.700 podróżuje na wydłużonym na Bugaj odcinku trasy. To oznacza, że na jedno „kółko” przypada średnio ponad 95 pasażerów. Najwięcej osób wsiada do „jedynki” na przystanku przy SDH-u – nieco ponad 700 przez cały dzień roboczy.

informacja: UM w Pabianicach
REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments