Strona główna Dzieje się Jarmark średniowieczny w Pabianicach

Jarmark średniowieczny w Pabianicach

1
Już 16 lipca 2022 roku mieszkańcy naszego miasta będą mogli podziwiać wystawę plenerową połączoną z mini jarmarkiem średniowiecznym. Wszystko to odbędzie się w Parku Słowackiego, a organizatorem jest Towarzystwo Miłośników Dziejów Pabianic.

Powód do organizacji tego rodzaju wydarzenia jest szczególny, gdyż jest związany z podpisanie w Pabianicach porozumienia między królem Polski Władysławem II Jagiełłą, a czeskimi husytami. Ten pakt był jedynym w dziejach miasta wydarzeniem o znaczeniu międzynarodowym.

– Niestety jest ono mało znane wśród pabianiczan, dlatego postanowiliśmy je wszystkim przybliżyć – mówi Maciej Wlazłowicz, sekretarz TMDP. – Wystawa plenerowa, którą zaprezentujemy przedstawi szczegóły podpisania porozumienia. Jednak naszym zdaniem najważniejsi są ludzie, którzy tego dokonali. Dlatego przedstawimy również ich sylwetki. Pokażemy z kogo składał się królewski dwór, kim byli czescy posłowie, oraz jak wyglądały wtedy Pabianice. Jarmark to doskonała okazja by zobaczyć jak mieszkało się podczas średniowiecznych podróży. Najmłodsi dowiedzą się kim była skryba i wystawią własnoręcznie dokument uczestnictwa w festynie.

Jest jeszcze inna okazja do organizacji tego wydarzenia, gdyż za miesiąc Towarzystwo Miłośników Dziejów Pabianic będzie obchodzić 5 lat swojej działalności.

– Ten rok jest dla nas wyjątkowy – mówi Michał Beda, prezes TMDP, autor wystawy. – Dokładnie 5 lat temu kilkoro pasjonatów spotkało się w Parku Słowackiego i po długich rozmowach postanowiliśmy powołać do życia Towarzystwo Miłośników Dziejów Pabianic. Jubileuszowy dla nas rok obfituje w okrągłe rocznice związane z dziejami miasta. W maju byliśmy jednym z głównych organizatorów uroczystości uczczenia ofiar getta w Pabianicach podczas 80 rocznicy jego likwidacji, teraz zapraszamy pabianiczan na wystawę plenerową.

Wystawa, organizowana przez Towarzystwo po raz czwarty, zostanie otwarta o godzinie 15.00, natomiast poł godziny później opowie o niej prezes TMDP.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

?umok ot juch aN