Strona główna Styl życia Jakie zabezpieczenia stosują przeglądarki internetowe?

Jakie zabezpieczenia stosują przeglądarki internetowe?

0
Internet jest niezgłębioną skarbnicą wiedzy i informacji na każdy temat, jednak korzystanie z jego zasobów stwarza ryzyko, że padniemy ofiarą hakerów. Dla zwiększenia swojego bezpieczeństwa w sieci warto dowiedzieć się, jakie przeglądarki internetowe są najbezpieczniejsze i jakie kroki należy podjąć, aby korzystać z nich bezpiecznie.

Chrome najpopularniejszą przeglądarką w Polsce i na świecie

Z danych StatCounter z marca 2019 roku wynika, że w lutym bieżącego roku przeglądarka internetowa Chrome miała w skali globalnej 62,41 proc. udziału w rynku internetowych przeglądarek. W styczniu 2019 roku udział ten był mniejszy i wynosił 61,72 proc.

Na drugim miejscu zestawienia znalazła się przeglądarka Safari, która w lutym uzyskała udział rynkowy na poziomie 15,56 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej wynosił on 15,23 proc. Na podium znalazła się również przeglądarka Firefox, która jednak straciła na popularności – w styczniu bieżącego roku jej udział rynkowy wynosił 4,66 proc., a w lutym było to już 4,29 proc. W TOP 5 najpopularniejszych przeglądarek internetowych swoje miejsce mają jeszcze aplikacje UC Browser z udziałem 3,73 proc. oraz Samsung Internet z wynikiem 3,42 proc.

W Polsce sytuacja wygląda podobnie – tu również bezdyskusyjnie Chrome jest liderem zestawienia. W lutym 2019 roku przeglądarka ta zanotowała wzrost udziału rynkowego. Aplikacja należąca do Google miała 77,42 proc. udziału w naszym rynku, podczas gdy w styczniu bieżącego roku był to udział rzędu 76,88 proc. Daleko za Chrome znajdują się konkurencyjne przeglądarki:

  •       Firefox – udział w styczniu 2019 roku 7,11 proc., w lutym 2019 roku – 6,84 proc.;
  •       Samsung Internet – udział 5,32 proc. w obu miesiącach;
  •       Opera – spadek udziału z 3,95 proc. w styczniu do 3,93 proc. w lutym;
  •       Safari – udział 2,54 proc. w obu miesiącach.

Surfujemy po sieci korzystając głównie z przeglądarki Chrome. Dzięki super szybkiemu internetowi, np. światłowodom z UPC, możemy szybko uzyskać odpowiedzi na wszystkie swoje pytania. Chcąc czuć się bezpiecznie przy korzystaniu z przeglądarek, warto wybrać te najlepiej zabezpieczone. Ich lista jednak nie pokrywa się z listą 5 najpopularniejszych tego rodzaju programów.

Które przeglądarki internetowe są najbezpieczniejsze?

Podczas przeglądania zasobów sieci, nie tylko mamy dostęp do niezliczonych danych, ale również całkowicie bezwiednie sami wiele informacji wysyłamy i udostępniamy. Są to m.in. preferencje wyszukiwania czy dokładna lokalizacja naszego położenia. Warto zatem zadbać o prywatność w sieci, aby móc bezpieczniej korzystać z przeglądarek.

Można to zrobić m.in. korzystając z darmowego pakietu Tor Browser, który gwarantuje nam anonimowość surfowania po internecie. Działa on na bazie Firefoxa, dodając do przeglądarki funkcjonalność przekierowywania połączeń pomiędzy serwerami pośredniczącymi na całym świecie, co w praktyce powoduje, że wyśledzenie naszego komputera staje się bardzo trudne. Po instalacji pakietu Tor Browser, zmodyfikowaną wersję przeglądarki Firefox można włączyć za pomocą ikony Start Tor Browser.

Z zabezpieczaniem użytkowników bardzo dobrze sobie radzi przeglądarka Opera. Pozwala zadbać o bezpieczeństwo przy użyciu darmowej i niczym nieograniczonej sieci VPN, dostępnej bez konieczności instalowania dodatkowych rozszerzeń czy ponoszenia kosztów. Wszystko przez to, że sieć VPN zastępuje adres IP użytkownika adresem wirtualnym. To utrudnia śledzenie rzeczywistej lokalizacji i wykrycie prawdziwej tożsamości.

Za jedną z najbardziej bezpiecznych przeglądarek internetowych na świecie uważany jest program Epic Privacy Browser, która opiera się na kodzie Chromium, rozszerzając go o dodatkowe funkcje. Pozwala ona na uruchomienie szyfrowanego połączenia proxy za pomocą tylko jednego przycisku. Użytkownik ma możliwość wyłączenia wszelkich funkcji, które pozwalają na śledzenie jego preferencji, np. korektę treści, zapisywania logów o błędach czy autouzupełniania. Przeglądarka Epic Privacy Browser blokuje również reklamy, cookies, czy skrypty śledzące.

REKLAMA
Poprzedni artykułZaginął 29-latek, podopieczny DPS. Kto go widział? (AKTUALIZACJA)
Następny artykułGospodarstwo w ogniu. Budynek płonął jak pochodnia