Strona główna Styl życia Jakie są różnice między tkaniną a dzianiną?

Jakie są różnice między tkaniną a dzianiną?

0

Ktoś, kto nie ma do czynienia z szyciem zapewne nie wie, że tkanina i dzianina to dwa osobne rodzaje materiałów. Oczywiście przy kupowaniu i noszeniu ubrań ma to drugorzędne znaczenie. Jeśli jednak szyjesz i zależy Ci na tym, by spod Twojej igły wychodziły rzeczy praktyczne i wygodne – znajomość różnic pomiędzy tymi materiałami będzie niezwykle istotna. Jak odróżnić od siebie tkaniny i dzianiny?

Tkaniny i dzianiny – jak to w końcu jest?

Różnica między tkaniną a dzianiną polega przede wszystkim na budowie tych dwóch materiałów. Jednak żeby dokładnie zrozumieć różnice – warto zacząć od przybliżenia podobieństw między materiałami. Otóż mogą być one wykonane z tych samych budulców. Zarówno w dzianinie, jak i w tkaninie spotkamy włókna, nici czy przędzę. Z czego robi się ten budulec? Z każdego rodzaju materiału – poliestru, bawełny, wiskozy, elastanu i wielu innych. Dlaczego zatem tkaniny i dzianiny to zupełnie różne materiały?

Nie „co”, ale „jak”!

Choć mogą być zbudowane z tych samych materiałów, kluczem w różnicy pomiędzy tkaninami a dzianinami jest sposób, w jaki te materiały w produkcji wykorzystano. W przypadku tkaniny mamy do czynienia z dwoma rodzajami nici, które są ze sobą skrzyżowane. Te nici to wątek i osnowa. Na brzegach natomiast są fragmenty materiału nazywane krajką. Ten sposób produkcji sprawia, że tkaniny są mało elastyczne, są bardzo dobrze napięte i nie możemy w ich przypadku mówić o podatności na odkształcenia.

Dzianiny to inna bajka, jeśli chodzi o produkcję. Można tu przytoczyć przykład osoby robiącej na drutach. W tym procesie jedna nić tworzy rzędy oczek oraz kolumienki, z których to powstaje całościowo materiał gotowy do szycia. Oczywiście dzianiny z produkcji są bardzo gęste i oczka te są mało dostrzegalne. Jednak fakt, że istnieją i że w taki sposób stworzono ten materiał sprawia, że dzianiny są bardzo elastyczne.

Dzianina i tkanina – jak się z tym obchodzić?

Szycie z tkaniny jest dość łatwe, bo nie ma tu mowy o naciąganiu i odkształceniach. Co innego noszenie takich ubrań – są mało elastyczne i sztywne, dlatego nie każdy rodzaj ubrań uszyjemy z tkaniny. W przypadku dzianiny jest dokładnie odwrotnie. Co prawda szycie może przysporzyć większej ilości trudnych momentów i trzeba umieć obchodzić się z elastycznością tego materiału, ale procentuje to podczas noszenia gotowych ubrań. Są dużo bardziej elastyczne i bardzo wygodne, choć przy tym podatniejsze na odkształcenia. Ciekawym połączeniem tych właściwości są również tkaniny z domieszką elastycznych włókien. Taki materiał na długo zachowuje swój kształt, a jest przy tym wygodny w użytkowaniu.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments