Strona główna Styl życia Jak wykorzystać social media w procesie poszukiwania pracy w Pabianicach?

Jak wykorzystać social media w procesie poszukiwania pracy w Pabianicach?

0

Media społecznościowe mają szereg wad, ale to potężne narzędzie, które możemy wykorzystać podczas poszukiwania pracy. Są szczególnie użyteczne w małych i średnich miastach, gdzie pracodawcy rzadziej ogłaszają się w serwisach ogłoszeniowych. Jak wykorzystać social media w procesie poszukiwania pracy w Pabianicach? Czy faktycznie możemy znaleźć tam ciekawe oferty zatrudnienia?

Rynek pracy w Pabianicach – charakterystyka

Pabianice to średniej wielkości miasto powiatowe w województwie łódzkim. Zamieszkuje je ok. 63 tys. mieszkańców, zaś w całym powiecie mieszka ok. 113 tys. osób. Stopa bezrobocia w powiecie pabianickim w styczniu 2023 r. wyniosła równo 6 proc. To niewiele więcej, niż w województwie łódzkim (5,7 proc.) oraz w całej Polsce (5,5 proc.).

Przeciętna stopa bezrobocia oraz niewielka odległość od Łodzi sprawiają, że na GoWork znajdziemy wiele ciekawych ogłoszeń o pracę w Pabianicach. Zdecydowanie jest w czym wybierać, o czym świadczą wyniki badania Barometr zawodów 2023. Okazuje się, że w całym powiecie pabianickim występuje znaczący deficyt osób poszukujących pracy w sektorze budowlanym, logistycznym oraz w służbie zdrowia.

Brakuje przede wszystkim wykwalifikowanych specjalistów (np. lekarzy, pielęgniarek), choć pracę znajdą też osoby bez większych kwalifikacji, np. robotnicy budowlani czy magazynierzy. Co ciekawe, na zatrudnienie mogą liczyć nauczyciele – brak rąk do pracy w tym zawodzie dotyczy całej Polski, a problem nie omija Pabianic.

Jak znaleźć pracę w Pabianicach?

Najprostszym sposobem na znalezienie pracy w Pabianicach jest sprawdzenie ofert zamieszczonych w serwisach ogłoszeniowych. To właśnie one zapewniają największą różnorodność – znajdziemy tam firmy szukające pracowników w bardzo niszowych zawodach. Niestety serwisy ogłoszeniowe, choć niewątpliwie użyteczne, nie zawsze wystarczają do znalezienia dobrze płatnej, ciekawej pracy. Co zrobić w takiej sytuacji?

Powinniśmy wówczas poszukać ogłoszeń o pracę w innych źródłach. Możemy zacząć od rubryki z ogłoszeniami w mediach lokalnych. Zazwyczaj oferty wystawiają tam pracodawcy lokalni, którzy chcą znaleźć pracowników do sektora usług lub produkcji przemysłowej. Dobrym pomysłem jest też poproszenie o pomoc w urzędzie pracy – często znajdują się tam ciekawe ogłoszenia.

Jak media społecznościowe przydają się podczas szukania pracy?

Powyższe sposoby mogą rzecz jasna przynieść wymierne rezultaty, ale nie należy zapominać o ogromnym potencjale mediów społecznościowych. W internecie spędzamy coraz więcej czasu, a pracodawcy chętnie korzystają z social mediów do zamieszczania ogłoszeń. Zazwyczaj robią to na specjalnych grupach na Facebooku. To niewielkie giełdy pracy, moderowane przez lokalną społeczność. Wystarczy wejść w wyszukiwarkę serwisu i wpisać „praca Pabianice”, a następnie dołączyć do grupy i poczekać na akceptację ze strony administratora.

Na grupach na Facebooku nie znajdziemy co prawda dużej liczby ogłoszeń, ale często publikują tam pracodawcy, którzy nie chcą lub nie mogą sobie pozwolić na wpis na serwisie ogłoszeniowym. Często są to propozycje pracy dorywczej – możemy ją wykonywać jako dodatek do etatu. Zazwyczaj na Facebooku pojawiają się ogłoszenia o pracę w zawodach niewymagających wysokich kwalifikacji, choć są też wyjątki od tej zasady. Zresztą możemy dołączyć do grup związanych z konkretnym, niszowym zawodem, co zwiększy szansę na znalezienie zatrudnienia oraz otworzy możliwość łatwiejszego kontaktu z kolegami i koleżankami z branży.

LinkedIn a poszukiwanie pracy

Choć Facebook cieszy się sporą popularnością wśród pracodawców, to niekwestionowanym numerem jeden jest LinkedIn. To social media, które powstały tylko i wyłącznie w celu rozwoju kariery zawodowej. Wykorzystują je przede wszystkim rekruterzy szukający ciekawych kandydatów. Na LinkedIn znajdziemy dużą liczbę ogłoszeń o pracę, ale na tym nie koniec. To świetna okazja do networkingu, czyli budowy sieci kontaktów, która na pewno przyda się w przyszłości. Jeśli zależy nam na rozwoju kariery oraz dostępie do atrakcyjnych ogłoszeń, to zdecydowanie warto założyć konto na LinkedIn!

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments