Strona główna Styl życia Jak wyglądają loty zapoznawcze i nauka latania?

Jak wyglądają loty zapoznawcze i nauka latania?

1

Marzyłeś kiedyś o lataniu śmigłowcem? Dziś jest to możliwe. Choć od wieków człowiek pragnie unosić się w powietrzu, to dopiero współczesna technologia i szeroki dostęp do maszyn lotniczych, udostępniły takie możliwości – praktycznie każdemu. Czym są więc loty zapoznawcze śmigłowcem oraz na czym polega cała nauka?

Latanie to proces, który wymaga nabycia określonych umiejętności i wiedzy. Nawet doświadczeni piloci śmigłowców podkreślają, że uczą się całe życie i rozwijają swoje możliwości. Od czegoś jednak musisz zacząć. Na początek warto zapisać się na loty zapoznawcze.

Czym są takie loty i jak wyglądają?

Przede wszystkim loty zapoznawcze to idealny sposób na zweryfikowanie swoich chęci i możliwości w pilotowaniu śmigłowca. Osoby, które przejdą taki proces poznają wszystkie tajniki obsługi tej maszyny lotniczej, skontrolują prognozy meteorologiczne, przeprowadzą procedurę startu, a następnie poprowadzą śmigłowiec w asyście swojego instruktora.

Dla kogo przeznaczone są tego typu loty? Z jednej strony to fantastyczna przygoda, która może zachęcić do rozpoczęcia kursu lotniczego, a z drugiej – możliwość weryfikacji swoich predyspozycji do prowadzenia śmigłowca. Na locie sprawdzisz czy za sterami czujesz się komfortowo, nie masz lęków i czy Twoje samopoczucie pozwala na sprawne sterowanie maszyną.

Co potem?

Jeżeli wszystko jest ok, to możesz zapisać się na profesjonalną naukę latania. Na początku powinieneś postarać się o licencję pilota turystycznego. Ta opiera się na wylataniu określonej liczby godzin, zajęciach praktycznych związanych z procedurą startu i lądowania. Opanujesz również trudną sztukę unoszenia maszyny nad ziemią, tzw. zwisu czy balansowania ciężaru śmigłowca.

Jako kursant poznasz również technikę lądowania śmigłowcem bez silnika, dowiesz się wszystkiego o kwestiach technicznych różnego rodzaju maszyn lotniczych, a także nauczysz się interpretować pogodę i reagować na jej zmiany.

Pamiętaj, że do rozpoczęcia szkolenia musisz przejść określone badania lekarskie, jednak licencja turystyczna nie jest bardzo restrykcyjna w tym zakresie. Wystarczy dobry stan ogólny, aby rozpocząć niezwykłą przygodę z lataniem helikopterem.

Czy po wszystkim czeka Cię jakiś egzamin i ile trwa szkolenie?

Cały proces wyszkolenia nowego pilota to około 10 tygodni. Na całość składa się część teoretyczna oraz praktyczna. Każda z nich zakończona jest wewnętrznym testem, który sprawdza predyspozycje potencjalnego pilota do dalszego etapu nauki.

Po zakończeniu pełnego szkolenia rozpoczniesz proces egzaminacyjny w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Jest on rozłożony na kilka różnych sesji. Zdanie takiego egzaminu oznacza, że możesz posługiwać się licencją pilota turystycznego, a także starać się o możliwość uzyskania uprawnień pilota zawodowego.

Poznaj pełną ofertę HeliPoland.com

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Zostane przy latawcu 😜