Strona główna Styl życia Jak wybrać korzystną pożyczkę online?

Jak wybrać korzystną pożyczkę online?

0
Być może należysz do grona osób, które wybierając kredyt czy pożyczkę, zwracają uwagę przede wszystkim na koszty. Są one istotne, ale nie zawsze najważniejsze. Jak znaleźć korzystną pożyczkę online? Na jakie parametry oferowanych produktów warto zwrócić szczególną uwagę?

Wiarygodność przede wszystkim

Czasy, gdy klienci zainteresowani pożyczkami pozabankowymi mieli zaledwie kilka ofert do wyboru, minęły bezpowrotnie. Dziś każda osoba zainteresowana pożyczką online może przebierać w bogatym wachlarzu propozycji. Konkurencja między firmami pożyczkowymi korzystnie przekłada się na dostępne produkty, co z kolei jest bardzo dobrą wiadomością dla klientów. Z drugiej strony sprawia ona, że muszą oni wykazać się ostrożnością i dokładnie zweryfikować potencjalnego pożyczkodawcę. Jak to zrobić?

Aby uchronić się przed oszustami, których jedynym celem jest wyłudzenie pieniędzy lub danych osobowych osoby poszukującej pożyczki, warto:

  • sprawdzić, czy firma należy do Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych (PZIP) – to organizacja branżowa zrzeszająca najlepszych pożyczkodawców,
  • zweryfikować, czy na stronie firmowej pożyczkodawca podaje swoje dane kontaktowe – oszuści nie budują działu obsługi klienta,
  • poczytać opinie o firmie – mogą być one bardzo pomocne przy podjęciu decyzji o złożeniu wniosku.

Osoby, którym zależy na czasie, mogą pominąć te kroki, o ile skorzystają z aktualnego i rzetelnego rankingu opublikowanego w dobrym serwisie finansowym. Zestawienie legalnych i uczciwych firm pożyczkowych znajduje się na stronie: https://www.czerwona-skarbonka.pl/kategoria/rankingi-chwilowek/.

Koszty i termin spłaty

Po wyborze firm pożyczkowych pozostaje jeszcze porównać ich oferty. W tym również mogą pomóc zestawienia zamieszczone na stronie Czerwona Skarbonka, a to dlatego, że przy każdej firmie znajdują się informacje o:

  • minimalnej i maksymalnej kwocie pożyczki,
  • terminie płatności,
  • tym, czy pierwsza pożyczka jest bezpłatna,
  • deklarowanym przez pożyczkodawcę czasie wypłaty środków.

Wiele firm pożyczkowych proponuje klientom pierwszą pożyczkę zupełnie za darmo – klient oddaje dokładnie tyle, ile pożyczył.

Szczególną uwagę warto zwrócić także na termin spłaty pożyczki. Darmowa pożyczka okaże się bardzo droga, gdy klient spóźni się z jej oddaniem. Wówczas firma pożyczkowa zaczyna naliczać odsetki za zwłokę, może też przekazać sprawę do działu windykacji.

Wydłużenie terminu spłaty pożyczki

Pożyczki online najczęściej są udzielane na okres 30 dni. Niektóre firmy wydłużają okres spłaty do 60 lub 65 dni. Osoby, które już przy staraniu się o pożyczkę podejrzewają, że będą mieć problem ze spłatą zobowiązania w terminie, powinny sprawdzić, czy firma pożyczkowa proponuje opcję wydłużenia terminu spłaty pożyczki.

Przesunięcie terminu spłaty pożyczki jest odpłatne. Cena zawsze zależy od liczby dni, o jaką klient chce przesunąć spłatę pożyczki. Najczęściej pożyczkobiorcy mogą wydłużyć termin o 7, 14 lub 21 dni.

Wcześniejsza spłata pożyczki a koszty

Dostępne oferty warto też porównać pod kątem możliwości wcześniejszej spłaty pożyczki. Czy wybrana firma pożyczkowa obciąży w takiej sytuacji klienta dodatkowymi kosztami? Większość pożyczkodawców nie prowadzi takiej polityki, ale od tej zasady zdarzają się wyjątki.

Wysokość opłat windykacyjnych

W życiu nie wszystko można przewidzieć i właśnie dlatego warto zabezpieczyć się na każdą ewentualność. Nawet osoby, które nie przewidują problemów ze spłatą pożyczki, powinny sprawdzić wysokość opłat windykacyjnych. Świadomość kosztów może też dodatkowo zmobilizować do terminowego oddania pieniędzy.

REKLAMA